EuropaGospodarka

Niemcy wprowadzają nadzwyczajny podatek, aby uchronić obywateli przed wysokimi rachunkami

Ze względu na użycie przez Rosjan gazu jako broni do walki z Europą wspierającą Ukrainę, ceny energii w Niemczech poszybowały, doprowadzając tym samym do wzrostu dochodów wielu producentów tego dobra. Jednakże, jak się ostatnio okazało, firmy te nie będą mogły rekordowymi zyskami się długo nacieszyć. Olaf Scholz na niedzielnej konferencji ogłosił, że zostanie wprowadzony nadzwyczajny podatek od zysków w Niemczech, który sfinansuje pakiet pomocy o wartości 65 mld euro. 

Ceny energii w Niemczech zaczęły bić rekordy

Niemiecki plan transformacji energetycznej szerzej znany jako Energiewende doprowadził do katastrofy. Nasz zachodni sąsiad postanowił oprzeć swój miks energetyczny na gazie importowanym głównie z Rosji oraz odnawialnych źródłach energii, zmniejszając tym samym produkcję energii ze spalania ropy naftowej, węgla oraz rozszczepiania jąder pierwiastków ciężkich. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, plan ten w miarę sukcesywnie realizowano. Od kilku dekad z każdym rokiem coraz większą część zapotrzebowania na energie zaspakajało spalanie gazu, a udział energetyki węglowej w miksie spadł. Kiedy to na początku lat 2000. spalanie tego surowca zaspokajało ok. 25 proc. krajowego zapotrzebowania, tak już w 2021 roku mniej niż 17 proc. 

Zobacz także: Gazprom spala gaz, który miał trafić do Niemiec!

Co warto zaznaczyć, niemiecka transformacja energetyczna faktycznie przyniosła wymierne korzyści. Choćby przyczyniła się do znacznego zmniejszenia emisyjności tamtejszego systemu energetycznego (pisaliśmy o tej kwestii między innymi tutaj: Niemcy tworzą nowy plan klimatyczny po tym, jak poprzedni nie wypalił). Jednakże nie zmienia to faktu, że przez realizację Energiewende czeka Niemców bardzo trudna zima. Otóż mimo szumnych deklaracji zarówno Merkel, jak i Moskwy Rosja postanowiła użyć gazu jako broni do walki z Europą. Znacznie ograniczyła przesył błękitnego paliwa na Zachód, a nawet tymczasowo zamknęła Nord Stream 1, przez który swego czasu trafiało do Niemiec 160 mld metrów sześciennych gazu dziennie. 

Sytuacja ta doprowadziła do tego, że ceny energii w Niemczech w okresie zaledwie kilku miesięcy pobiły historyczne rekordy. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że cena kontraktu na dostarczenie jednej megawatogodziny za rok przekroczyła w tym państwie pod koniec sierpnia 1000 euro! Co warto zaznaczyć, jeszcze w 2019 roku takowy można było zakupić za mniej niż 100 euro. 

Ceny energii w Niemczech
Źródło: Lisa Abramowicz, Twitter

Zobacz także: Odcięcie od rosyjskiego gazu najmocniej uderzy w Węgry, Czechy i Słowację

Nadzwyczajny podatek od zysków w Niemczech sfinansuje pakiet o wartości 65 mld euro

Co warto zaznaczyć, drastyczny wzrost cen energii przekłada się na coraz słabsze wyniki niemieckiej gospodarki oraz wzrost inflacji. Według konsensu rynkowego PKB tego kraju ma wzrosnąć w tym roku zaledwie o 1,5 proc., a roczne tempo wzrostu cen wyniesie aż 7,6 proc. Jednakże niektóre przedsiębiorstwa, mimo opisanej sytuacji, radzą sobie bardzo dobrze. Otóż przedsiębiorstwa produkujące energie z innych źródeł niż gaz, dzięki znacznym wzrostom cen tego dobra, zaczęły notować rekordowe zyski. Jednakże nie będą one mogły się nimi nacieszyć.

Olaf Scholz zapowiedział w tę niedzielę, że zostanie wprowadzony nadzwyczajny podatek od zysków w Niemczech, który przeniesie przychody podatkowe o wartości 65 mld euro. Jak zaznaczył kanclerz Niemiec:

Takie firmy [produkujące energię nie ze spalania gazu] osiągały nadmierne zyski, ponieważ cena rynkowa energii elektrycznej była określana przez cenę gazu.

Zobacz także: Niemcy czeka solidne spowolnienie gospodarcze! Wzrost PKB nie sięgnie nawet 1%

W taki sposób uzyskane środki mają pójść na ochronę Niemców przed wysokimi cenami energii. Rząd już zapowiedział, że wykorzysta część z nich na kontynuacje programu bilet za 9 euro, który został zawieszony na początku tego miesiąca. Co warto zaznaczyć, bilety te u naszego sąsiada stały się prawdziwym hitem sprzedażowym. Dotychczas zakupiono ich 52 mln sztuk. Przy okazji promocja doprowadziła między innymi do ograniczania emisji gazów cieplarnianych (więcej o nich Czytelnik znajdzie tutaj: Koniec taniego transportu. Niemcy wycofują bilet za 9 euro).

Przychody z nadzwyczajnego podatku od zysków w Niemczech zostaną przeznaczone również na bezpośrednią pomoc finansową. Rząd zapowiedział, że emeryci otrzymają jednorazową dopłatę w wysokości 300 euro, a studenci w wysokości 200 euro. Do tego, zostanie znacznie zwiększona liczba osób uprawnionych do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Według zapowiedzi Scholza wzrośnie ona z obecnych 640 tys. do 2 mln. Ponadto władze pomogą również energochłonnym przedsiębiorstwom. Funkcjonowanie programu mającego na celu pomóc takowym w pokrywaniu rachunków za energię zostanie przedłużone do końca roku.

Szwedzcy producenci energii znaleźli się na krawędzi kryzysu. Rząd postanowił interweniować

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker