Chiny

Ceny w Chinach rosną wolniej, niż przypuszczano. Jaką strategię przyjmie Pekin?

Ceny w Chinach rosną wolniej, jednak tamtejszy rynek wieprzowiny obrazuje eskalujące problemy na rynku żywności. Szacuje się, że Pekin będzie aktywnie wspierał rynek, aby podtrzymać ożywienie.

Ceny w Chinach rosną wolniej, niż przypuszczano

Ceny w Chinach rosną znacznie wolniej, niż prognozowano. Jednak nie do końca jest to informacja dobra, gdyż wynika to przede wszystkim ze słabego popytu.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 2,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego. Druga co do wielkości gospodarka świata w sierpniu zmagała się z niższym, niż zakładano wzrostem, natomiast inflacja producencka osiągnęła najniższy poziom od 18 miesięcy (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia). Jednoznacznie wskazuje to na słabszy popyt wewnętrzny.

Wskaźnik CPI wzrósł o 2,3%, co jest wynikiem najsłabszym od lutego 2021 roku i znacznie słabszym od 4,2% w ubiegłym miesiącu. Analitycy Capital Economics Sheana Yue i Zichun Huang w notatce badawczej przyznali, że inflacja CPI pozostanie poniżej 3-procentowego pułapu LBCh.

Zobacz także: Problemy Chin szansą dla Zachodu! Dłużnicy nie są w stanie spłacać kredytów

Oficjalne dane wskazują na obniżenie impetu wzrostu w sierpniu w chińskiej gospodarce. słabość rynku nieruchomości, środki powstrzymywania COVID-19 i niedobory energii osłabiły konsumpcję i aktywność fabryk. (Więcej: Chiński rynek kredytów hipotecznych, czyli bomba, której lont został odpalony).

Zobacz także: Shopify wprowadza nowy, bardziej elastyczny system wynagrodzeń

W minionym tygodniu chiński rząd zapowiedział podjęcie kroków zmierzających do pobudzenia inwestycji w gospodarce. Wdrożono szereg środków, które mają zapobiec narastaniu problemów gospodarczych i spowodować wzmocnienie gospodarki spustoszonej przez COVID-19.

Ekonomistka HSBC Erin Xin, powiedziała:

Spodziewamy się, że dalsze luzowanie nastąpi w postaci narzędzi ilościowych zapewniających wsparcie płynności, a także narzędzi strukturalnych, takich jak dodatkowe limity ponownego kredytowania dla obszarów tematycznych, takich jak produkcja i zielone inwestycje.

Jeszcze w lipcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał w prognozach, że wciąż oczekuje, że Chiny będą w tym roku jedną z najszybciej rozwijających się dużych gospodarek na świecie. Niemniej jednak produkt krajowy brutto tego kraju jest na dobrej drodze do gwałtownego spowolnienia w stosunku do ubiegłego roku. Według oficjalnego badania gospodarki, które zostało przeprowadzone w lipcu, bezrobocie wśród młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat w Chinach wzrosło do prawie 20%, podczas gdy wśród pracujących dorosłych w miastach wynosi około 5,4%. Największym zagrożeniem pozostaje „polityka zero-Covid” będąca główną siłą deflacyjną osłabiającą popyt. Jak zaznaczył główny ekonomista Macquarie ds. Chin, Larry Hu, kłopoty z własnością są „kolejną poważną siłą deflacyjną”.

Rynek wieprzowiny a ogólne dane dotyczące wzrostu cen

Niepokój obserwowano ostatnio na rynku wieprzowiny, gdy zdecydowano się na uwolnienie rezerw państwowych. Miało to na celu schłodzenie cen mięsa z 17-miesięcznego maksimum. Na przestrzeni roku ceny tego względnie taniego i dostępnego mięsa zwiększyły się o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) już w tym miesiącu uwolniła dwie partie rezerw wieprzowiny, aby zabezpieczyć podaż na rynku podczas trzydniowego Święta Środka Jesieni i nadchodzącego tygodniowego święta narodowego na początku października. Rosnące ceny wieprzowiny zwiększają ogólne ceny konsumenckie.

Rzeczniczka NDRC Meng Wei, powiedziała:

W miarę zbliżania się święta narodowego rośnie popyt na podstawowe produkty spożywcze, takie jak warzywa i wieprzowina. W połączeniu z niekorzystnymi czynnikami, takimi jak rozprzestrzenianie się epidemii pandemii i ulewne deszcze w niektórych miejscach, praca nad zapewnieniem stabilności dostaw i cen podstawowych produktów spożywczych znajduje się pod pewną presją.

Kolejny kongres partyjny tuż za rogiem. Oczekuje się, że na corocznym zgromadzeniu zostaną podjęte decyzje dotyczące jeszcze bardziej aktywnego podejścia niż zwykle, aby utrzymać w ryzach ceny żywności. Trivium China, firma zajmującą się analizą polityki z siedzibą w Pekinie w opublikowanym raporcie wskazała zagrożenia dla rynku produktów spożywczych, wskazując na czynniki cykliczne i sezonowe, rosnące koszty energii i logistyki oraz skutki dotkliwej suszy i fal upałów w większości południowych i środkowych Chin.

Azjatycki Bank Rozwoju obniża prognozę wzrostu dla rozwijających się gospodarek Azji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker