Mapy i wykresyPolska

Wrocław trzecim co do wielkości miastem w Polsce! Inne miasta również ze zmianami

W końcu dostaliśmy ostateczne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Pisaliśmy o nich ogólnie już w: Narodowy Spis Powszechny 2021. Mniej ludzi, więcej mieszkań, wyższe ceny [ANALIZA]. Miasta wojewódzkie wypadają bardzo ciekawie przedstawionych danych. Wrocław w rankingu wskoczył na trzecie miejsce, wyprzedzając Łódź.

Miasta wojewódzkie – Zmiany ludności

W ciągu ostatnich dziesięciu lat miasta wojewódzkie przeszły dość istotną zmianę. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego populacja zwiększyła się na wsiach, jednak nie wynika to ze zwiększonej dzietności w tym środowisku. Po prostu powoli zaczyna rozwijać się proces suburbanizacji, czyli przeprowadzki ludzi z centrum na przedmieścia. Budują tam domy i kupują mieszkania, aby podnieść swój standard życia i odpocząć od zgiełku. Po więcej szczegółów zapraszam do artykułu.

Zobacz także: Populacja polskich miast spada. Ludzie wolą mieszkać na wsi

Większość największych miast odnotowuje spadek populacji. Z 37 ośrodków miejskich z populacją powyżej 100 tysięcy mieszkańców aż w 29 z nich ubyło ludności. Daje to wynik jedynie 8 miast z populacją powyżej 100 tysięcy, w których przybyło mieszkańców. Są to głównie miasta wojewódzkie. Największy wzrost populacji (poza Zieloną Górą, która włączyła do miasta gminę wiejską – 17,7%) nastąpił w Warszawie i wynosił on 9,4%. Obecnie w Warszawie wliczając uchodźców, może mieszkać nawet dwa miliony ludzi. Rzeszów niedaleko w tyle 9,2%. Z Trochę gorszymi wynikami: Wrocław – 6,8%; Kraków – 5,7%; Gdańsk – 5,6%; Opole – 3,9%; Białystok – 0,1%.

Niestety na 18 miast wojewódzkich w aż 10 populacja się zmniejszyła. Najbardziej w Katowicach – 8,1% oraz Łodzi – 8%. W Pozostałych miastach wyglądało to następująco: Kielce – 7,6%; Bydgoszcz – 7,2%; Lublin – 4,1%; Gorzów Wielkopolski – 3,7%; Szczecin – 3,4%; Toruń – 3,3%; Olsztyn – 2,5% oraz Poznań – 1,4%.

Zobacz także: Drugi najbogatszy człowiek świata. Kim jest Gautam Adani?

Narodowy Spis Powszechny - Miasta wojewódzkie w latach 2011 i 2021.
Źródło: GUS

 

Miasta wojewódzkie – Ranking

Na podstawie nowych danych możemy ułożyć ranking miast wojewódzkich ze względu na populację i przeanalizować jak zmienił się on na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Na samym szczycie oczywiście jest Warszawa, jej populacja w okresie między spisami urosła o 159 669 osób. Drugie miejsce zajęła stara stolica, czyli Kraków, ze wzrostem ludności o 43 042 osoby. Pierwsza zmiana rankingu dotyczy miejsca trzeciego, Wrocław w końcu wyprzedził Łódź. Przyczyniła się do tego sporo zmiana ludności w oby miastach. We Wrocławiu urosła ona o 42 789 osób, a w Łodzi spadła aż o 58 250.

Zobacz także: Rosyjskie rafinerie w Niemczech zostały przejęte przez rząd. Niedługo mogą być polskie

Następne miejsca do dziewiątego bez zmian. Piąte Poznań (spadek o 7 837); szóste Gdańsk (wzrost o 25 746); siódme Szczecin (spadek o 13 963); ósme Bydgoszcz (spadek o 26 260); dziewiąte Lublin (spadek o 14 422).

Kolejna zmiana nastąpiła na miejscu dziesiątym. Białystok zdołał wyprzedzić Katowice, głównie przez ubytek ludności przez to drugie miasto. W Białymstoku populacja wzrosła o 244 osoby, a w Katowicach spadła o 25 053 osoby.

Toruń na tym samym, dwunastym, miejscu co w 2011 roku, ze spadkiem ludności o 6 681 osób.

Zmiana na miejscu trzynastym. Rzeszów wyprzedza Kielce, dzięki wzrostowi populacji o 16 485 osób. Kielce ze spadkiem o 15 302 osoby.

Zobacz także: Baltic Power szykuje fundamenty. Orlen rozwija zieloną energię

Na swoim piętnastym miejscu jest Olsztyn z odnotowanym wzrostem liczącym 4 762 osoby.

Największa zmiana u samego dołu stawki. Zielona Góra podskoczyła o dwie stawki, zajmując szesnastą pozycję i wyprzedzając Opole oraz Gorzów Wielkopolskie. Było to możliwe dzięki przyłączeniu gminy wiejskiej do miasta, co pomogło osiągnąć wzrost na poziomie 21 020 osób. Na siedemnastym miejscu Opole (wzrost o 4 753), które wyprzedziło Gorzów Wielkopolski (spadek o 4 570) zamykający stawkę.

Ranking miast wojewódzkich ze względu na populacje
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Warszawa najbogatszym regionem w Polsce. Ściana wschodnia zamyka stawkę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker