Mapy i wykresyPolska

Wrocław trzecim co do wielkości miastem w Polsce! Inne miasta również ze zmianami

W końcu dostaliśmy ostateczne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Pisaliśmy o nich ogólnie już w: Narodowy Spis Powszechny 2021. Mniej ludzi, więcej mieszkań, wyższe ceny [ANALIZA]. Miasta wojewódzkie wypadają bardzo ciekawie przedstawionych danych. Wrocław w rankingu wskoczył na trzecie miejsce, wyprzedzając Łódź.

Miasta wojewódzkie – Zmiany ludności

W ciągu ostatnich dziesięciu lat miasta wojewódzkie przeszły dość istotną zmianę. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego populacja zwiększyła się na wsiach, jednak nie wynika to ze zwiększonej dzietności w tym środowisku. Po prostu powoli zaczyna rozwijać się proces suburbanizacji, czyli przeprowadzki ludzi z centrum na przedmieścia. Budują tam domy i kupują mieszkania, aby podnieść swój standard życia i odpocząć od zgiełku. Po więcej szczegółów zapraszam do artykułu.

Zobacz także: Populacja polskich miast spada. Ludzie wolą mieszkać na wsi

Większość największych miast odnotowuje spadek populacji. Z 37 ośrodków miejskich z populacją powyżej 100 tysięcy mieszkańców aż w 29 z nich ubyło ludności. Daje to wynik jedynie 8 miast z populacją powyżej 100 tysięcy, w których przybyło mieszkańców. Są to głównie miasta wojewódzkie. Największy wzrost populacji (poza Zieloną Górą, która włączyła do miasta gminę wiejską – 17,7%) nastąpił w Warszawie i wynosił on 9,4%. Obecnie w Warszawie wliczając uchodźców, może mieszkać nawet dwa miliony ludzi. Rzeszów niedaleko w tyle 9,2%. Z Trochę gorszymi wynikami: Wrocław – 6,8%; Kraków – 5,7%; Gdańsk – 5,6%; Opole – 3,9%; Białystok – 0,1%.

Niestety na 18 miast wojewódzkich w aż 10 populacja się zmniejszyła. Najbardziej w Katowicach – 8,1% oraz Łodzi – 8%. W Pozostałych miastach wyglądało to następująco: Kielce – 7,6%; Bydgoszcz – 7,2%; Lublin – 4,1%; Gorzów Wielkopolski – 3,7%; Szczecin – 3,4%; Toruń – 3,3%; Olsztyn – 2,5% oraz Poznań – 1,4%.

Zobacz także: Drugi najbogatszy człowiek świata. Kim jest Gautam Adani?

Narodowy Spis Powszechny - Miasta wojewódzkie w latach 2011 i 2021.
Źródło: GUS

 

Miasta wojewódzkie – Ranking

Na podstawie nowych danych możemy ułożyć ranking miast wojewódzkich ze względu na populację i przeanalizować jak zmienił się on na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Na samym szczycie oczywiście jest Warszawa, jej populacja w okresie między spisami urosła o 159 669 osób. Drugie miejsce zajęła stara stolica, czyli Kraków, ze wzrostem ludności o 43 042 osoby. Pierwsza zmiana rankingu dotyczy miejsca trzeciego, Wrocław w końcu wyprzedził Łódź. Przyczyniła się do tego sporo zmiana ludności w oby miastach. We Wrocławiu urosła ona o 42 789 osób, a w Łodzi spadła aż o 58 250.

Zobacz także: Rosyjskie rafinerie w Niemczech zostały przejęte przez rząd. Niedługo mogą być polskie

Następne miejsca do dziewiątego bez zmian. Piąte Poznań (spadek o 7 837); szóste Gdańsk (wzrost o 25 746); siódme Szczecin (spadek o 13 963); ósme Bydgoszcz (spadek o 26 260); dziewiąte Lublin (spadek o 14 422).

Kolejna zmiana nastąpiła na miejscu dziesiątym. Białystok zdołał wyprzedzić Katowice, głównie przez ubytek ludności przez to drugie miasto. W Białymstoku populacja wzrosła o 244 osoby, a w Katowicach spadła o 25 053 osoby.

Toruń na tym samym, dwunastym, miejscu co w 2011 roku, ze spadkiem ludności o 6 681 osób.

Zmiana na miejscu trzynastym. Rzeszów wyprzedza Kielce, dzięki wzrostowi populacji o 16 485 osób. Kielce ze spadkiem o 15 302 osoby.

Zobacz także: Baltic Power szykuje fundamenty. Orlen rozwija zieloną energię

Na swoim piętnastym miejscu jest Olsztyn z odnotowanym wzrostem liczącym 4 762 osoby.

Największa zmiana u samego dołu stawki. Zielona Góra podskoczyła o dwie stawki, zajmując szesnastą pozycję i wyprzedzając Opole oraz Gorzów Wielkopolskie. Było to możliwe dzięki przyłączeniu gminy wiejskiej do miasta, co pomogło osiągnąć wzrost na poziomie 21 020 osób. Na siedemnastym miejscu Opole (wzrost o 4 753), które wyprzedziło Gorzów Wielkopolski (spadek o 4 570) zamykający stawkę.

Ranking miast wojewódzkich ze względu na populacje
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Warszawa najbogatszym regionem w Polsce. Ściana wschodnia zamyka stawkę

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker