Europa

Rosyjska gospodarka jednak się „trzyma”. Według Rosjan

W kolejny tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego grono specjalistów przedstawiło nam prognozy odnośnie tego jak poradzi sobie rosyjska gospodarka. Są one mniej pesymistyczne, niż zakładano wcześniej. Poniżej przytoczymy państwu najnowsze prognozy.

Mimo sankcji, które powodują obecne oraz przyszłe konsekwencje, rosyjska gospodarka wciąż utrzymuje się na powierzchni. Według rosyjskich ekonomistów ich państwo czeka tzw. łagodne lądowanie. Z miesiąca na miesiąc sytuacja wygląda coraz mniej pesymistycznie, obecny konsensus na wschodzie zakłada spadek PKB o mniej niż 5 procent, dokładnie o 4,2. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego jest to bardzo optymistyczna prognoza. Moskwa musi się jednak przygotować na konsekwencje nadchodzących unijnych sankcji.

Rosyjska gospodarka z mniejszym spadkiem

Efektem ograniczającym spadek w prognozach jest wysoki bilans handlowy, a dokładniej wzmożony eksport węglowodorów. Było to spowodowane ich wysokimi cenami oraz odroczeniem nałożenia embargo przez wspólnotę europejską. Dodatkowo po jej ogłoszeniu państwa członkowskie rozpoczęły zapełnianie swoich magazynów, co poskutkowało zwiększonym popytem i napływem znaczących środków do rosyjskiego budżetu. Jednak według szacunków w przyszłym roku eksport na skutek tych właśnie sankcji powinien zmniejszyć się o 15,1%. Natomiast poziom inwestycji oraz konsumpcji już teraz spadł naprawdę nisko. Ma to poskutkować utrzymaniem się recesji również w przyszłym roku, w którym rosyjska gospodarka ma skurczyć się o 1,8%.

Zobacz także: Rosjanie chcą uciec z kraju! Wykupili wszystkie bilety lotnicze

Bardzo ciekawym aspektem jest spadające bezrobocie w państwie na wschodzie. W czerwcu zanotowało ono najniższy poziom od 1991 roku. Wynika to jednak z mniej pozytywnego dla Rosji faktu, a mianowicie z emigracji dobrze wykwalifikowanych pracowników. Według Rosyjskiej Akademii Nauk, aż 60% wyjeżdżających z kraju posiada wykształcenie wyższe. Natomiast w drugą stronę, najwięcej osób przybywających do Rosji, około 50%, posiada maksymalnie wykształcenie średnie. Przez ten drenaż mózgów Rosja traci rocznie aż 8 miliardów dolarów i wpada w pułapkę strukturalnego bezrobocia (pracownicy nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku).

Zobacz także: Sierpniowa inflacja w UE. Jak prezentuje się Polska?

Rosyjskie prognozy gospodarcze
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Banku Rosji

Rosyjska gospodarka nie zapewnia wzrostu płac

Proces emigracji (niespowodowanej ogłoszeniem mobilizacji) może się jeszcze bardziej wzmożyć, ponieważ siła nabywcza rosyjskich konsumentów spada na skutek sankcji. Przez recesję gospodarczą firmy mogą pozwolić sobie na mniejszy wzrost wynagrodzeń, co w połączeniu z obecną inflacją sprawia, że siła realna pensji drastycznie spada. Szacuje się, że przez brak pracowników dopiero w przyszłym roku tempo wzrostu płac wyprzedzi inflację. W 2023 roku wzrost siły nabywczej ma wzrosnąć o oszołamiające 1%, w 2024 o 2,3% oraz w 2025 roku o 2%. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te prognozy są bardzo optymistyczne. Wiele zależy od europejskiego rynku, na którym konsumpcja zapewnia popyt na rosyjskie towary.

Zobacz także: Chińczyk bogatszy od Europejczyka? Mediana bogactwa w Chinach wyższa niż w Europie

Należy również poruszyć temat załamania się rosyjskiego przemysłu. Poza ponad piętnastu procentowym spadkiem w przyszłym roku już teraz można dostrzec trudność w tym sektorze. M.in. produkcja samochodów musiała zostać ograniczona z powodu dużej zależności od importu części z zagranicy. Poza tym inne sektory wykorzystujące wysokie technologie do produkcji odnotowuje poważne niedogodności, ponieważ do tej pory również polegały na imporcie. Żeby temu zaradzić, potrzebny byłby olbrzymi nakład inwestycyjny oraz rozwój instytucjonalny.

Prognozy zachodu wobec rosyjskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy również przedstawił w lipcu swoje prognozy na temat spadków rosyjskiej gospodarki. Według MFW w 2022 roku Rosja ma odczuć recesję na poziomie 6%, a w roku następnym recesja ma się utrzymać i PKB według przewidywań skurczy się o 3,5%. Wiele zależy od cen surowców energetycznych i od ich popytu na światowych rynkach.

rosyjska gospodarka

Narodowy Spis Powszechny 2021. Mniej ludzi, więcej mieszkań, wyższe ceny [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker