EuropaPolska

PIE: Recesja w Niemczech poważnie uderzy w gospodarki państw Grupy Wyszehradzkiej

Niemcy są bardzo ważnym partnerem gospodarczym państw regionu. Grupa Wyszehradzka w 2022 roku pośrednio mierzy się z problemami niemieckiej gospodarki. Sytuacja gospodarcza w Niemczech może bezpośrednio przełożyć się na kondycję państw wchodzących w skład V4.

Grupa Wyszehradzka w 2022 roku a recesja w Niemczech 

Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dane wskazują na postępujące spowolnienie aktywności gospodarczej w Niemczech. Według niemieckiego instytutu Ifo we wrześniu indeks obrazujący nastroje konsumenckie wyraźnie się pogorszył i wyniósł 84,3 pkt względem 88,6 pkt odnotowanych zaledwie miesiąc wcześniej (Więcej: Nastroje konsumenckie Niemców najgorsze w historii prowadzenia badań). Tym samym jest to najniższy odczyt od maja 2020 roku, a więc pierwszych miesięcy trwania pandemii i lockdownu. Co więcej, zmalał także indeks oczekiwań eksportowych o 6 pkt wobec spadku o 2,8 pkt w sierpniu. Prognozuje się, że największe problemy będą dotyczyć branż: chemicznej, meblarskiej i metalowej. Niemniej jednak w ostatnim kwartale roku analitycy spodziewają się wzrostu niemieckiego eksportu przemysłu motoryzacyjnego. Polska zawdzięcza 7,1% PKB popytowi finalnemu Niemiec. Prognozowana recesja może poważnie dotknąć rodzimą gospodarkę.

Zobacz także: Motoryzacja w Grupie Wyszehradzkiej słabnie, w Polsce umacnia się

Niemcy ważnym partnerem Grupy Wyszehradzkiej

PIE zestawia dane dla Niemiec z odczytami dla Grupy Wyszehradzkiej. Popyt niemieckich gospodarstw domowych, przedsiębiorców i instytucji rządowych na wyroby finalne z państw Grupy Wyszehradzkiej generował istotny odsetek PKB państw wchodzących w skład V4. Na podstawie oficjalnych danych z bazy OECD Trade in Value Added w 2018 roku popyt niemiecki odpowiadał za 8,9% czeskiego, 7,9% węgierskiego, 7,1% polskiego oraz 6,3% słowackiego PKB.

Jak dodają analitycy PIE:

Polska na tle pozostałych państw V4 wyróżniała się najbardziej zdywersyfikowaną strukturą eksportu towarów i usług do Niemiec. Najwięcej wartości dodanej było tworzone w Polsce, dzięki niemieckiemu popytowi finalnemu w branży handlu hurtowego i detalicznego (13,4 proc.) oraz popytowi na wyroby przemysłu motoryzacyjnego (12 proc.) i spożywczego (9,7 proc.), a także pozostałe wyroby (w tym meble) i usługi napraw maszyn i urządzeń (7,3 proc.).

W pozostałych krajach zaliczanych do V4 udział niemieckiego popytu na podzespoły motoryzacyjne pozwalał uzyskiwać ponad 20% wartości dodanej konsumowanej za Odrą.

Grupa Wyszehradzka 2022
PIE

Co istotne, Niemcy mają również duże znaczenie w eksporcie wartości dodanej wytworzonej w Grupie Wyszehradzkiej. Jeszcze przed pandemią w 2018 roku w niemieckim eksporcie zawarta była polska wartość dodana stanowiąca równowartość 2,7% PKB Polski. W przypadku Słowacji było to 2,9% PKB, Węgier – 3% oraz w Czech 3,6%. Najwięcej wartości dodanej stanowiły wyroby motoryzacyjne. W przypadku Polski odpowiadały za 26% eksportowanej polskiej wartości dodanej i było to najmniej spośród wszystkich państw zaliczanych do V4:

Duże znaczenie miała również wartość dodana zawarta w niemieckim eksporcie maszyn i urządzeń, wyrobów chemicznych i niemetalicznych, metali oraz wyrobów metalowych, a także sprzętu elektrycznego.

Zobacz także: Ruch lotniczy w Polsce wraca do przedpandemicznej normy

Prognozowana recesja w Niemczech może jednak w nieco inny sposób być odczuwalna w grupie V4. Przede wszystkim dotychczasowe kryzysy dotyczyły głównie branży motoryzacyjnej. Obecnie jednak to dział gospodarki, który „trzyma” się bardzo dobrze (Więcej: Tomasz Bęben: Polska motoryzacja częściami stoi oraz KE nie respektuje zasady neutralności technologicznej i narzuca nam elektryki [WYWIAD]). Po zeszłorocznym kryzysie związanym z podzespołami, w tym roku dane dla producentów samochodów utrzymują się dość wysoko. Dowodem na to są raporty dotyczące produkcji, które dowodzą, że w sierpniu 2022 roku w Niemczech wyprodukowano 207 tys. samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 68% r/r. Mniej firm zgłasza również problemy z dostępnością części, bądź materiałów. W lipcu problemy z dostępem do części lub podzespołów zgłaszało 87,6% producentów wobec 67,2% w lipcu.

W przypadku Polski w trakcie pandemii duże znaczenie miał eksport, szczególnie do Niemiec. Za granicę sprzedawaliśmy przede wszystkim sprzęt RTV i AGD, stając się ważnym producentem (Więcej: Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny oraz Polska branża AGD jest największa w Europie, ale niedługo może znaleźć się w kryzysie). Obecnie jednak obserwuje się wyraźny spadek popytu na dobra w związku z coraz gorszymi nastrojami konsumentów w Niemczech.

Forum Ekonomiczne 2022: Jak będzie wyglądać przyszłość Grupy Wyszehradzkiej?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker