USA

Ryzyko problemów finansowych wzrasta bezpośrednio wraz z liczbą przewlekłych chorób [BADANIE]

Amerykański system ochrony zdrowia to temat bardzo rozległy. Jedno jest pewne, bez odpowiedniego ubezpieczenia, trudno liczyć na świadczenia zdrowotne, nawet w ograniczonym zakresie. Nie wszystkich obywateli USA stać na wykwalifikowaną pomoc medyczną, co niejednokrotnie jest przyczyną rekordowego zadłużenia. 

Amerykański system ochrony zdrowia a rosnące zadłużenie

Amerykański system ochrony zdrowia diametralnie różni się od modeli, które obowiązują w Europie. Podstawą otrzymywania świadczeń jest ubezpieczenie, które może obejmować różne aspekty chorobowe. Co do zasady, im ubezpieczenie jest droższe, tym pacjent jest lepiej zabezpieczony na wypadek wystąpienia danej choroby lub diagnozy. Leczenie przy niepełnym ubezpieczeniu często wiąże się z długami sięgającymi setki tysięcy dolarów. Zadłużenie medyczne w Stanach Zjednoczonych jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym (Więcej: Prawie połowa Amerykanów ma długi medyczne. Co czwarty młody obywatel nie płaci czynszu z powodu zadłużenia). W miarę narastania problemów zdrowotnych pojawiają się kolejne problemy finansowe. Badanie przedstawia zależność pomiędzy występowaniem danych chorób a prawdopodobieństwem popadnięcia w długi. Analiza jest początkiem dyskusji dotyczącej zmiany prawa obowiązującego w USA dotyczącego niektórych chorób, których finansowanie jest szczególnie drogie i nierzadko bywa początkiem problemów finansowych.

Problemy zdrowotne i powiązane z nimi długi

Według lekarzy z University of Michigan bycie w „poor health” to znacznie więcej niż tylko powiedzenie. Naukowcy wykorzystali dane dotyczące roszczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Michigan powyżej 20 lat objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ich historię finansową.

W rzeczywistości ryzyko poważnych problemów finansowych wśród dorosłych osób wzrasta bezpośrednio wraz z liczbą przewlekłych schorzeń. Wynika tak z badania, które objęło swoim zasięgiem prawie 3 mln osób dorosłych ubezpieczonych prywatnie. Badanie skoncentrowane jest na schorzeniach długotrwałych przewlekłych, typu cukrzyca, depresja czy nowotwory. Zaklasyfikowano również pacjentów chorych na demencję, po udarach, zaburzeniach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz powszechnych dolegliwościach narządów takich jak serce, płuca, nerki i wątroba. Im więcej schorzeń ma dana osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że spóźni się z płatnością kredytu. Analiza wykazała, że 10% osób, które miały długi medyczne w windykacjach, zmagały się z udarem mózgu, chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, oraz zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych.

Zobacz także: 500+ rozleniwia? Badania sugerują co innego [ANALIZA]

Dr n. med. Nora Becker odpowiedzialna za badanie, powiedziała:

Po uwzględnieniu wieku i płci wskaźniki negatywnych skutków finansowych wzrosły dramatycznie w sposób „zależny od dawki”, w oparciu o ogólne obciążenie czyjąś przewlekłą chorobą. Te ustalenia są zgodne z danymi z ankiety na temat trudności finansowych związanych z określonymi schorzeniami, takimi jak różne formy raka. Ale to oparte na twierdzeniach podejście daje nam szczegółowy pomiar ogólnego obciążenia chorobami przewlekłymi każdej osoby w bardzo dużej grupie silny związek był bardzo uderzający.

Zobacz także: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]

W próbie osób dorosłych w wieku produkcyjnym zauważono, że niektóre warunki wiążą się z wysokimi kosztami własnymi, inne warunki powodują natomiast problemy z pracą, zmniejszając dochody i dobrobyt finansowy. Naukowcy dochodzą do następującego wniosku:

Wiemy również, że niektóre z tych stanów ulegają pogorszeniu lub przyspieszeniu, jeśli nie dbasz o swoje zdrowie w młodszych latach, lub mogą zostać zdiagnozowane tylko podczas kryzysu medycznego – a na nie mogą mieć również wpływ dochody i stan finansowy danej osoby.

Jednocześnie zauważono, że wielkość próby w badaniu oznacza, że efekty analizy można zobaczyć również na mniejszych grupach z dużą liczbą przewlekłych schorzeń, nawet na poziomie 5,4% osób, które miały od czterech do sześciu zakwalifikowanych w badaniu schorzeń, a nawet 1% które miały od siedmiu do 13. z nich. Pozwoliło to także wskazać skalę nadmiernego zadłużenia medycznego w windykacji wśród 0,3% osób z poważną chorobą psychiczną, 1% po udarze i 2% z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych.

Przedstawiona analiza jest jednym z pierwszych badań, które stosuje to powiązanie do badania kondycji finansowej i powiązanej z nią schorzeń. Bezpośrednio pokazuje, że niektóre choroby przyczyniają się do popadania w długi.

Czy znajomości ułatwiają życie? Tak, zwiększają dochód i umożliwiają awans społeczny [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker