GospodarkaUSA

Stany Zjednoczone są największym producentem ropy na świecie. Dlaczego nie mają kontroli nad rynkiem?

Stany Zjednoczone osiągnęły status największego producenta ropy w 2018 roku. Jednak ich decyzyjność dotycząca rynku jest mocno ograniczona. Kto zatem ustala cenę ropy i dlaczego jest to OPEC+?

Produkcja ropy naftowej – dominacja USA to nie wszystko

Pomimo że Stany Zjednoczone są największym producentem ropy na świecie, decyzyjność w kwestii wstrzymania produkcji podlega komuś innemu. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej partnerzy, zwana również jako OPEC+ ogłosiła 5 października zamiar zmniejszenia produkcji, aby utrzymać cenę na odpowiednim poziomie. 

Gdy poinformowano o podjęciu decyzji, w Stanach Zjednoczonych zawrzało. Dowodzi temu natychmiastowa reakcja Białego Domu, który nazwał decyzję „krótkowzroczną” oraz zobowiązał się do badania alternatywnych źródeł dostaw ropy naftowej do USA. Dlaczego, pomimo że Stany są największym producentem, muszą podlegać decyzjom państw Zatoki Perskiej i partnerów?

Stany Zjednoczone osiągnęły status największego producenta ropy na świecie w 2018 roku (Więcej: Najwięksi producenci ropy na świecie. Które państwo dostarcza na rynek najwięcej baryłek?). Waszyngton więcej eksportuje, niż importuje. Teoretycznie mogłoby to świadczyć o pełnej niezależności energetycznej. Mimo to ceny są zależne od OPEC+. Kwestia ta jest dość złożona. 

Stany są również największym konsumentem. Tu pojawia się główny problem zależności od czynników i decyzji zewnętrznych. Dziennie USA produkują 18,8 mln baryłek ropy, a zużywają 20,5 mln baryłek dziennie (dla porównania świat zużywa dziennie ok. 100 mln baryłek ropy). Pojawia się różnica, która sprawia, że konieczne jest nabycie ropy na rynku, aby zaspokoić potrzeby przemysłu i konsumentów. Z tego powodu, gdy podaż się kurczy, wskutek decyzji OPEC+, wpływa to na ceny w Stanach. 

Co więcej, jeśli teoretycznie zostałaby podjęta decyzja o zwiększeniu wydobycia, dalej konieczne byłoby kupowanie ropy za granicą. Jest to powiązane z rodzajami ropy. Sam surowiec dzieli się na kilka rodzajów, może być lekki, ciężki, słodki lub kwaśny, a poszczególne rodzaje mają różne metody rafinacji i zastosowania (Więcej: Ropa ropie nierówna. Dlaczego Stany Zjednoczone importowały rosyjskie węglowodory? [ANALIZA]). 

Zobacz także: Państwa OPEC+ ograniczą produkcje ropy. Kartel komunikuje, że nie zaakceptuje niższych cen

Kto ustala cenę ropy? Klucz do zarządzania światowym rynkiem

Aby mieć dominującą pozycję na rynku ropy, nie wystarczy wprowadzać na rynek największej ilości danego dobra. Prawdziwą dominację osiąga się poprzez możliwość stabilizowania cen. Jak wskazuje Bob McNally, założyciel i prezes Rapidan Energy Group  dla The Washington Post, jest to powiązane z wolnymi mocami produkcyjnymi (o ile producent może zmniejszyć lub zwiększyć produkcję w ciągu miesiąca). Przykładowo, ogromnymi wolnymi mocami produkcyjnymi dysponuje Arabia Saudyjska.

Obecnie wolne moce produkcyjne Stanów Zjednoczonych, zdaniem McNally’ego wynoszą zero. Dlaczego? 

Zobacz także: Stawki za przewóz kontenerów z Azji do Europy cały czas maleją

Amerykańscy producenci ropy utrzymani są przez decyzje udziałowców. Wobec tego mają pewne zobowiązania, wynikające z podejmowanych uchwał. Ekspert w The Washington Post podaje, że żaden amerykański producent nie utrzymuje na stałe mocy produkcyjnych, gdyż jest to niebotycznie drogie. Ponadto można podejrzewać, że w warunkach wolnego rynku nikt nie zgodziłby się na rozwój produkcji, aby następnie pozostawiać ją bezużyteczną w oczekiwaniu na możliwe decyzje polityczne. Wynika to m.in. ze zwykłej charakterystyki przedsiębiorstw, których celem jest maksymalizacja zysku oraz ograniczanie kosztów. 

Teoretycznie rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie Strategic Petroleum Reserve (SPR), która ma uchronić Amerykanów przed szokami cenowymi. Działanie tej organizacji widoczne było na początku roku, gdy Biden zadecydował o uwolnieniu rezerw, które miały za zadanie  ustabilizowanie rynku i zmniejszenie ceny (Więcej: Stany Zjednoczone uwalniają strategiczne rezerwy ropy! Na rynek trafi 180 mln baryłek). Jednak SPR nie jest wystarczająco silnym narzędziem do przeciwdziałania działaniom OPEC+. Z tej przyczyny Stany mają ograniczoną zdolność do regulowania rynku i wydaje się, że tak pozostanie, dopóki decyzyjność należy do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i partnerów.

Jednak Waszyngton wciąż dysponuje silną bronią w postaci polityki. To ona często sprawia, że nawet jeśli siła decyzyjna pozostaje po stronie Zatoki Perskiej, dyplomacja jest kluczem otwierającym wiele drzwi. Widzimy to obecnie choćby na przykładzie Wenezueli (Więcej: Stany Zjednoczone luzują sankcje nałożone na Wenezuelę. Ropa popłynie do Europy!). 

Kto najwięcej zarabia na ropie? Zestawienie zysku firm Big Oil

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker