GospodarkaPolska

Kurs Allegro blisko dna. Dlaczego tak się stało?

W październiku 2020 roku cena akcji Allegro była blisko przekroczenia granicy 100 złotych. Obecnie kosztuje jedynie kilka złotych więcej niż usługa Allegro Smart! Jak to się stało, że wycena największej platformy e-commerce w Polsce spadła aż tak mocno? 

Cena akcji Allegro spadła poniżej 19 zł!

Allegro zaczęło się sprawnie rozwijać już w latach 2000., ale dopiero w październiku 2020 roku, spółka postanowiła ono wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Co warto zaznaczyć, był to debiut nader udany. Podczas oferty publicznej (IPO) udziały przedsiębiorstwa były sprzedawane po 43 złote. Jednak już w dniu otwarcia, czyli 12 października, cena akcji Allegro skoczyła do ponad 70 złotych. Co więcej, w następnych dniach dalej ona drożała. 27 października praktycznie przekroczyła granicę 100 złotych. W pewnym momencie jej cena dobiła aż do 98,78 złotych. Z kolei kapitalizacja rynkowa spółki osiągnęła 101 mld złotych, ustanawiając tym samym rekord na polskiej giełdzie. Jednakże w następnych miesiącach coś zaczęło się psuć. 

Zobacz także: Rynek e-commerce rozpędził cyfrową gospodarkę w Polsce

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena akcji Allegro już w listopadzie 2020 roku zaczęła spadać. Po siedmiu miesiącach od swojego udanego debiutu można było ją kupić już za niewiele więcej niż 50 złotych. Co prawda, potem znów notowana wzrosły, ale okres ten nie trwał zbyt długo. We wrześniu 2021 roku akcje znowu zaczęły tanieć. Obecnie jeden udział spółki można kupić za zaledwie 18,8 złotych. Oznacza to, że aktualnie jej cena jest o ponad 55 proc. niższa, niż podczas oferty publicznej. Jak do tego doszło, że spółka, która zaczęła tak wysoko, spadła tak nisko?

Wykres: cena akcji Allegro

Cena akcji Allegro
Źródło: Bankier.pl

Allegro zmaga się z coraz większą konkurencją

Powodów tego stanu rzeczy jest wiele. Po pierwsze kwestia konkurencji. Kiedy Allegro wchodziło na GPW było w naszym kraju liderem na rynku e-commerce o wręcz niekwestionowalnej pozycji. Jednak to szybko zaczęło się zmieniać wraz z nadejściem 2021 roku. Wtedy to w marcu światowy gigant tego sektora Amazon wkroczył na polski rynek, co było też jedną z najważniejszych przyczyn spadku ceny akcji Allegro do zaledwie 50 złotych w kwietniu. 

Zobacz także: Joe Biden uderzy w Ubera i Lyfta. Akcje spółek lecą w dół

Co więcej, inne firmy również postanowiły rozpocząć ekspansję w Polsce. W zeszłorocznym wrześniu singapurskie przedsiębiorstwo Shopee postanowiło wejść na nasz rynek i rozpocząć niesławną już kampanią marketingową mającą przyciągnąć polskich konsumentów do platformy. Jakby tego było w tegorocznym kwietniu okazało się, że eBay da polskiemu rynkowi drugą szansę i ponownie spróbuje swoich sił nad Wisłą. Do tego, warto jeszcze przypomnieć, że już od jakiegoś czasu w naszym kraju prężnie rozwija się chiński serwis Aliexpress należący do Alibaba Group. 

Co warto zaznaczyć, inwestorzy nie sądzą, iż wspomniane przedsiębiorstwa doprowadzą do ruiny Allegro, gdyż polska firma ma tyle ugruntowaną pozycję na rynku, iż prawdopodobieństwo takiego wydarzenia jest bardzo niskie. Raczej sądzą oni, iż wzrost konkurencji trwale doprowadzi do obniżenia tempa rozwoju Allegro, a sama firma będzie musiała zwiększać nakłady ponoszone między innymi na marketing, obniżając tym samym swoją rentowność.

Zobacz także: Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

Prognozy dla e-commerce nie napawają optymizmem

Do tego prognozy dla całego sektora e-commerce mówiąc łagodnie nie napawają optymizmem. Ze względu między innymi na globalnie szybko rosnące ceny konsumenci zaczęli się odwracać od branży e-handlu. Z tego powodu pierwszy raz w historii ta zanotowała spadek przychodów w ujęciu rocznym. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, według prognozy „Statista Digital Market Outlook” branża ma wygenerować w tym roku około 3,74 biliona dolarów przychodów, czyli o ok. 95 miliardów dolarów mniej niż w 2021 roku. Co prawda, według jej autorów, z czasem wzrost przychodów wróci na właściwe tory, ale inwestorzy raczej nie są przekonani, iż nastąpi to szybko. Wskazują na to choćby ceny akcji takich przedsiębiorstw jak Amazon czy Alibaba, które już od kilku miesięcy niemal nieustannie spadają. 

Przychody e-commerce
Źródło: Statista

Przy czym, warto zaznaczyć, iż według szacunków Allegro spółka nie podzieli losu swoich konkurentów, ale będzie rozwijać się wolniej. Z tych najnowszych wynika, że w tym roku skorygowana EBIDTA przedsiębiorstwa wzrośnie od 10 do 12 proc., a łącznie przychody o 23-26 proc. Z kolei jeszcze podczas tegorocznej wiosny przedsiębiorstwo oczekiwało, że wzrost przychodów wyniesie od 25 do 30 proc., a skorygowana EBIDTA pójdzie w górę o 10-15 proc. 

Zobacz także: Globalna sprzedaż e-commerce spadnie po raz pierwszy w historii

Recesja nadchodzi, więc inwestorzy uciekają od akcji

Ostatnią, ale mniej ważną przyczyną stojąca za spadkiem akcji jest to, że globalna sytuacja gospodarcza stała się bardzo niepewna. Zaczęły się pojawiać pierwsze prognozy wskazujące na to, że globalna recesja nadchodzi (przykładową czytelnik znajdzie w tym tekście: Bank Światowy: globalna recesja może wybuchnąć już w 2023 roku). Z tego powodu inwestorzy, w tym, ci z Polski, zaczęli się odwracać od bardziej ryzykownych aktywów i kupować w miarę bezpieczne papiery wartościowe. Spowodowało to wraz z innymi czynnikami, że ogólnie GPW weszła w rynek niedźwiedzia. Wskaźnik WIG20 wynosi obecnie 1372. Z kolei na początku roku był on nawet o ponad 1000 punktów większy. 

Czy cena akcji Allegro w przyszłości pójdzie w górę?

Rosnąca konkurencja, nienapawające optymizmem prognozy dla e-commerce oraz rosnące ryzyko recesji łącznie sprawiły, że cena akcji Allegro znacznie spadła. Czy w przyszłości dojdzie do odbicia? No cóż, to pokaże czas. 

Notowania spółek giełdowych w Europie. Podsumowanie 2021 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker