EuropaGospodarka

Nad całą Hiszpanią niebo jest zachmurzone – Kryzys na Półwyspie Iberyjskim

Za Hiszpanami ciągną się konsekwencje kryzysu pandemicznego

Kondycja hiszpańskiej gospodarki od wielu lat pozostawia wrażenie mocno nadwyrężonej. Obecnie państwo Południa musi zmagać się z zadłużeniem, wysokim bezrobociem czy inflacją. Ponadto wciąż nie zażegnano problemów gospodarczych, które zostawiła po sobie pandemia. Jednoznacznie można zatem ocenić, że Hiszpania jest w kryzysie, a na stabilizację jeszcze trochę będzie musiała poczekać.

Hiszpania jest w kryzysie, jednak od jak dawna?

Największym uderzeniem w kondycję gospodarki Hiszpanii był rok 2020 i związana z nim pandemia COVID-19. Odnotowano wtedy największy spadek ze wszystkich państw Unii Europejskiej wynoszący 11,3% PKB. Dla porównania Włochy, które osiągnęły drugą pozycję, straciły 9%, czyli aż o 2,3 pkt proc. mniej. Większego spadku PKB Hiszpania doświadczyła jedynie podczas Wojny Domowej przed II Wojną Światową.

Zobacz także: Spirala zadłużenia dopiero nadejdzie. Amerykanie „płacą” za inflację kartami kredytowymi

Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy był spadek w branży turystycznej. Hiszpania jest jednym z najbardziej obleganych państw przez turystów, dlatego też ten sektor odpowiada za znaczną część PKB. Jak wynika z danych, turyści w 2020 roku zostawili blisko o połowę mniej pieniędzy niż w 2019 roku. Bezsprzecznie było to spowodowane ograniczeniami w podróży spowodowanymi obostrzeniami.

Jak podaje hiszpański Eleconomista, innym poważnym ciosem był spadek konsumpcji gospodarstw domowych, który wyniósł aż 12,4%. To największy spadek od 1970 roku. Nie pomogły nawet wydatki krajowe, które wzrosły o 3,8%, czyli najbardziej od 2009 roku. Wtedy jeszcze poprzedni kryzys dotykał Europę, a bańka mieszkaniowa w Hiszpanii pękła. Niestety to nie było w stanie pobudzić konsumpcji ani zrównoważyć jej spadku.

Zobacz także: Polska tygrysem Europy? PKB w 2021 roku urósł o 6,8%!

Największy spadek od czasu kryzysu finansowego również odnotowały inwestycje. Jak wskazują dane, skurczyły się one o 11,4% PKB. Branża budownictwa odnotowała spadek o 14,5%, usługi o 11,1%, a przemysł i energetyka o 9,6%. Jedynym sektorem, który odnotował wzrost w czasie pandemii (na poziomie 5,3%), było rolnictwo.

PKB Hiszpanni na przestrzeni lat
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Banku Centralnego Hiszpanii

W 2020 roku zwiększyło się również bezrobocie, które osiągnęło poziom 15,5%. Dodatkowo pod koniec roku wynagrodzenia pracowników spadły o 4,5% r/r. Dla porównania Polska w tym czasie nie miała problemu z bezrobociem, które spadało, a wynagrodzenia mimo kryzysu rosły szybciej niż inflacja (która wynosiła 3,7% HICP). Co ciekawe, wyhamowanie gospodarki w Hiszpanii w 2020 roku było na tyle duże, że spowodowało nieznaczną deflację, z której Hiszpanie jednak nie byli zadowoleni. Ponieważ mimo zmniejszenie cen było objawem spadku konsumpcji oraz jakości życia.

Hiszpania już wychodziła z kryzysu?

Rok 2021 wydawał się przynieść upragnioną stabilizację, wzrost gospodarczy wyniósł aż 5,5%, jednak to wciąż nie wystarczało do nadrobienia zapaści z poprzedniego roku (Więcej: Zmiana PKB państw Europy. Które z nich zdołały nadrobić kryzys?) Na początku 2022 roku jeszcze 10 gospodarek Unii Europejskiej nie zdołało odrobić recesji, jednak Hiszpanii zajmie to najwięcej czasu, tym bardziej że w 2023 roku zbliża się kolejne spowolnienie gospodarcze.

Zobacz także: Wzrost PKB Polski w 2023. Bank Światowy obniża prognozy

Przez pierwsze dwa lata kryzysu Hiszpania nie miała większego problemu z inflacją. Dopiero rok 2022 przyniósł wcześniej skumulowane problemy w tym obszarze i kolejne kryzysy, głównie energetyczny. W 2023 tempo wzrostu cen powinno spowolnić, jednak jak wskazuje Bloomberg, niższa inflacja przełożyła się na znaczą rewizję w dół prognoz gospodarczych za wskazany rok.

Hiszpania jest w kryzysie także, jeżeli chodzi o bezrobocie. W 2020 roku przebiło poziom 15,5%. Obecnie Hiszpania pozostaje liderem bezrobocia w Unii Europejskiej. Jak wskazuje Eurostat, w lipcu wynosiło ono dokładnie 12,6%. Druga Grecja osiągnęła wynik 11,4%. Podpierając się danymi Centralnego Banku Hiszpanii, pozostanie ona liderem w tym aspekcie jeszcze przez kolejne lata.

Zobacz także: Zadłużenie Polski. Co będą musiały spłacać nasze dzieci? [ANALIZA]

Dodatkowo Hiszpania zmaga się z bardzo dużym zadłużeniem. Od 2016 roku jej dług w stosunku do PKB spadał z poziomu 101% do 95,5% w 2019. Jednak pandemiczny rok 2020 wymusił pozyskanie większych środków, przez co wskaźnik ten wzrósł do blisko 120% PKB.

Hiszpania jest w kryzysie, jednak na jak długo?

Z obliczeń przeprowadzonych przez Obserwatora Gospodarczego wynika, że nadrobienie spadku Hiszpanii zajmie cztery lata i zostanie osiągnięte w 2024 roku, jeżeli dane Banku Centralnego Hiszpanii okażą się trafne. W 2021 roku Hiszpanii do poziomu PKB brakowało 6,4%. Po 2022 według przytoczonych prognoz wciąż będzie brakowało 2,2%, natomiast po 2023 roku 0,8%. I według założeń dopiero w 2024, kiedy gospodarka Hiszpanii urośnie 2,9%, zostanie nadrobiona recesja z 2020 roku. W porównaniu do 2019 w 2024 gospodarka Hiszpanii wrośnie jedynie o 2%. Jest to naprawdę poważne i długotrwałe spowolnienie gospodarcze tego państwa.

Zobacz także: Ukraina nie wyśle prądu do Polski. Wstrzymuje eksport energii

Zmiana PKB Hiszpani względem 2019 roku
Źródło: Obliczenia własne na podstawie danych Banku Centralnego Hiszpanii

Należy pamiętać, że 2023 rok i obecna zima będą bardzo niepewnymi okresami ze względu na kryzys energetyczny dotykający całą UE. Dodatkowo nikt nie może przewidzieć dalszej eskalacji konfliktu w Ukrainie i tego, jakie skutki przyniesie. Pojawiają się również coraz częstsze głosy odnoszące się do potencjalnego kryzysu finansowego w Europie. Zatem nadrobienie PKB przez Hiszpanię może być znacznie dłuższe, nie można także wykluczyć kolejnych spadków w następnych latach.

Zobacz także: Bank Anglii ostrzega! Kryzys finansowy na horyzoncie, bo ludzie mogą przestać spłacać kredyty

Obecnie Hiszpania jest 4 gospodarką co do wielkości w Unii Europejskiej, niedaleko za nią znajduje się Holandia oraz na szóstym miejscu Polska. Jeżeli gospodarka Hiszpanii pozostanie w kryzysie, być może za kilka lat będziemy mogli obserwować zmiany na tych pozycjach rankingu.

Zmiana PKB państw Europy. Które z nich zdołały nadrobić kryzys?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker