Polska

Ile państwo wydało na twoje leczenie? Możesz to sprawdzić online

Internetowo Konto Pacjenta pozwala sprawdzić o jakich kwotach mówimy

Wydatki na zdrowie jak i cały system ochrony zdrowia wzbudzają w Polsce bardzo wiele emocji. Wiele osób żali się, że mimo dużych podatków i płacenia składek, jakość usług publicznych w naszym kraju jest niewystarczająca. Jak wiele publicznych pieniędzy wydano na Twoje leczenie? Możesz to sprawdzić online w kilka minut.

Czy wydatki na zdrowie są w Polsce zbyt niskie? A może wydajemy dużo, ale źle tymi pieniędzmi zarządzamy? To pytania, które pojawiają się debacie publicznej bardzo często. Z pewnością wielu z nas denerwowało się czekając w kolejce do lekarza. Skoro łożymy na ochronę zdrowia przez cały czas, to dlaczego nie mogę nawet raz w roku dostać się do lekarza bez kolejki? – pyta wielu.

Ile państwo na nas wydało?

Jak wiele kosztowało budżet państwa nasze leczenie? Dzięki Internetowemu Koncie Pacjenta jesteśmy w stanie zweryfikować jak duża była wykorzystana przez nas refundacja. Dane mają jednak kilka wad. Po pierwsze jest nią zasięg czasowy. Dane obejmują okres do 2008 roku. Mimo wszystko 15 lat to całkiem spory okres, który daje już jakiś ogląd. Wspomniane dane możemy znaleźć w zakładce „Historia leczenia”.

Zobacz też: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

W moim przypadku były to 64 wizyty, a całość refundacji wyniosła nieco ponad 1,4 tys. zł. Dzięki bazie danych NFZ możemy cofnąć się o kilkanaście lat i sprawdzić jak duża była refundacja związana z leczeniem naszego zęba czy operacje w szpitalu. Dane te posiadają jednak inną wadę. Gdy wejdziemy w szczegóły, to okaże się, że m.in. porady lekarskie zostały wycenione na 0 zł. Nie podlegają one refundacji, choć z budżetu wypłacamy pensje lekarzom. Wspominane 1400 zł jest zatem kwotą znacznie niższą, niżeli realne wydatki państwa na moje zdrowie. Takie dane dają jednak pewien ogląd.

Inne przydatne opcje IKP

Portal pozwala także na sprawdzenie wielu innych rzeczy. Możemy także zobaczyć, jak dużą refundację na leki otrzymaliśmy. Inną przydatną opcją jest możliwość przejrzenia naszych certyfikatów związanych ze szczepieniami, przejrzeć nasze skierowania, recepty i zwolnienia.

Wydatki na zdrowie w Polsce – ile wynoszą?

Jak dużo wydajemy na zdrowie? Zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi GUS, w 2021 roku wydatki na zdrowie w Polsce wyniosły 172,9 mld zł. Było to 6,6% polskiego PKB.  Rok wcześniej wydatki wyniosły 151,9 mld zł, a w 2019 roku 147,8 mld zł. Warto jednak dodać, że jest to całość polskich wydatków na zdrowie. Wliczane są także te prywatne.

Publiczne nakłady na ochronę zdrowia wyniosły w 2021 roku 125,5 mld zł. Według wyliczeń GUS daje to 4,8% polskiego PKB. Rok wcześniej publiczne wydatki wyniosły 109,8 mld zł (4,7% PKB), a przed pandemią 106,1 mld zł (4,6% PKB). Widzimy więc na przestrzeni tych lat, symboliczny względny wzrost wydatków. Warto też zaznaczyć, że dla roku 2020 są to wstępne dane, a dla 2021 roku to jedynie wstępne szacunki. Wartości mogą więc ulec zmianie.

Czy wydatki na zdrowie w Polsce są duże?

Jak nasze wydatki wypadają na tle Europy? No cóż – nie są ona zbyt duże. Niższe publiczne wydatki na ochronę zdrowia zanotowano w 2020 roku jedynie w jednym unijnym kraju – na Łotwie. Co prawda dane Eurostatu wskazują, że niższe są one także w Szwajcarii, ale system tam bazuje głównie na prywatnych środkach.

Zobacz też: Eurostat: Zdrowie Polaków na tle UE wypada fatalnie

Z uwagi na niski PKB per capita, również bezwzględne wydatki Polaków należą do najmniejszych w całej UE. Można więc śmiało powiedzieć – wydajemy mało. Zarówno względnie jak i bezwzględnie. Nawet w porównaniu do krajów o podobnym poziomie bogactwa (Czechy, Słowacja, Litwa, Rumunia) nasz wydatki są naprawdę niskie. Najwyższe wydatki (w porównaniu do PKB) zanotowano w Czechach, Austrii, Francji, Danii, Belgii, Niemczech i Holandii.

Wydatki na ochronę zdrowia
Eurostat

Dlaczego płacę na ochronę zdrowia więcej niż państwo wydaje na moje leczenie?

Wiele osób uważa, że system ochrony zdrowia jest nieefektywny. Osoby te wskazują zwykle, że ich wydatki na system znacznie przewyższają wartość usług, jakie pobierają. Należy jednak pamiętać, że nie ma w nic niezwykłego. Publiczne dane wskazują, że leczenie kilkunastu procent najbardziej chorych Polaków kosztuje system 80% wszystkich środków. Są to osoby chorujące na raka, choroby przewlekłe czy po prostu starsi.

Wydatki na zdrowie w Polsce to ponad 170 mld zł rocznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker