Chiny

Trwa Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Jakich decyzji można oczekiwać?

Narodowy Kongres Komunistycznej Partii Chin jest kluczowym wydarzeniem w ChRL

Oczy ekonomistów zwrócone są na trwający Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Na zebraniu delegatów analizowane będą kluczowe decyzje gospodarcze. 

Zjazd Komunistycznej Partii Chin – jakich decyzji można oczekiwać?

Przypuszcza się, że podczas Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, który potrwa do 22 października, zapadną ważne decyzje dotyczące przyszłości gospodarczej Chin. Już w pierwszych słowach przemówienia rozpoczynającego wydarzenie prezydent nawiązał do sytuacji na Tajwanie i Hongkongu. Jednoznacznie dał do zrozumienia, że Pekin dalej stoi na stanowisku dążącym do integracji. Xi podkreślił, że „całkowite zjednoczenie” może być i będzie osiągnięte. Jednak analizowano nie tylko założenia polityczne. W obecnych warunkach makroekonomicznych i geopolitycznych Chiny muszą zrewidować swoje cele na najbliższe lata. Rok 2022 mija pod znakiem rosnących problemów w sektorze nieruchomości. Coraz głośniej mówi się o ogromnym zadłużeniu, które może być destrukcyjne dla gospodarki.

Zobacz także: Rok 2022 przełomem – Chiny zakończą go z negatywnym bilansem demograficznym

Pozostaje również nieuregulowana kwestia pandemii. Blokady gospodarcze, które obowiązywały wiosną, wymusiły rewizję w dół celów gospodarczych. Nie jest jasne, czy rząd planuje zmiany w obrębie polityki zero-COVID. Podczas przemówienia prezydent zwrócił uwagę, że jej prowadzenie pozwoliło na uratowanie życia wielu Chińczyków i stanowi część „totalnej ludowej wojny” przeciwko koronawirusowi. Te słowa trudno zatem interpretować jako odejście od kontrowersyjnych zasad epidemicznych.

Podsumowanie dekady rządów Xi

Gdy prezydent obejmował stery dekadę temu, zobowiązał się do poprawy jakości życia mieszkańców państwa. Chiny zmagają się z wieloma problemami ekonomicznymi. Mowa głównie o niskim przyroście naturalnym czy sektorze nieruchomości, który jest na skraju upadku. Niewątpliwie gospodarka mierzy się z najtrudniejszymi wyzwaniami od dekad.

Pomimo że przez większość rządów Xi gospodarka utrzymywała w miarę stabilne tempo wzrostu, daleko jej było do wzrostów obserwowanych w minionym tysiącleciu czy z początku XXI wieku. Jak podaje Bank Światowy, w latach 2012-2019 wzrost w skali roku przyjmował wartości od sześciu do ośmiu procent, natomiast PKB na jednego mieszkańca podwoił się w latach 2012-2021, z 6300 do 12500 dolarów.

Pomimo że zauważalnie spadł poziom ubóstwa w państwie, współczynnik Giniego przez całą dekadę przybierał wartości między 0,46 a 0,47 (gdzie 0 oznacza równość, a 1 całkowitą nierówność). Dążenie do „wspólnego dobrobytu” ma być celem polityki gospodarczej realizowanej w kolejnych latach.

Zobacz także: Chiny uruchamiają nową trasę przez Małaszewicze. Pomoże Poczta Polska

W ostatnich latach wydaje się, że Xi Jinping radykalnie zmienił kurs gospodarczy Chin ze „wzrostu za wszelką cenę” na „wspólny dobrobyt”. Na szeroko pojętym Zachodzie rządzą rynki. W ChRL sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Pomimo częściowego otwarcia gospodarki na mechanizmy rynkowe, w tym utworzenie kolejnej giełdy wspierającej rozwój innowacyjnych spółek technologicznych, oczekuje się większego protekcjonizmu i interwencjonizmu.

Jaka przyszłość czeka współpracę chińsko-rosyjską?

Podczas przemówienia prezydent nie wspomniał o Rosji, unikając najważniejszego tegorocznego tematu. Nie wspomniano również o relacjach z Moskwą. Niewątpliwie bierna postawa Chin przyczyniła się do pogorszenia stosunków Pekinu z Waszyngtonem i europejskimi stolicami.

Pomimo że obrady pozostają tajne dla zewnętrznych obserwatorów, osoby specjalizujące się w zagadnieniach związanych z chińską gospodarką wskazują, że podczas zjazdu umocniona zostanie doktryna Xi stanowiąca podstawę ideologiczną Partii.

Najważniejsze decyzje, które zapadną podczas Zjazdu, ogłaszane są po zakończeniu. Niemniej jednak mówi się, że kluczowe decyzje gospodarcze zapadają dużo wcześniej, a samo wydarzenie ma być symbolem chińskiej gospodarki. Obecnie Xi Jinping, również z uwagi na ogromne wpływy, nazywany jest najpotężniejszym chińskim przywódcą od czasów Mao Zedonga. W podsumowaniu zjazdu ekonomiści mają nadzieję na wyrażenie chęci uregulowania rynku nieruchomości. Ceny nowych domów w 70 miastach w ChRL spadły w ciągu ostatniego roku o ponad 2%. Pękająca bańka może stanowić poważne zagrożenie dla gospodarki. Rząd pomaga największym deweloperom w kwestiach kredytowych, niemniej jednak może to być za mało, aby kryzys nie rozprzestrzenił się na inne działy gospodarki.

Wspomniany sektor nieruchomości w przyszłości może odgrywać ważną rolę również w dystrybucji bogactwa. Szacuje się, że aż 70% bogactwa chińskich gospodarstw domowych jest związane z budownictwem mieszkaniowym. Według niezależnych obserwatorów Xi dostrzega rynek nieruchomości jako czynnik pogłębiający nierówności w kraju.

Stany Zjednoczone chcą stłamsić rozwój chińskich producentów czipów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker