EuropaGospodarka

Putin tworzy z Armenii informatyczną potęgę – jej PKB urośnie aż o 13%!

Jeszcze podczas tegorocznego marca ormiański bank centralny przewidywał, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie zaledwie 1,6 proc.

Jeszcze w marcu ormiański bank centralny przewidywał, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie zaledwie 1,6 proc. Obecnie oczekuje on, iż PKB Armenii łącznie wzrośnie aż o 13 proc. Prognoza została tak podniesiona głównie ze względu na działania Putina, dzięki którym wielu uzdolnionych Rosjan przeprowadziło się do liczącego mniej niż 3 mln mieszkańców kraju. 

PKB Armenii miał wzrosnąć o 1,6 proc., a wzrośnie aż o 13 proc.

Po tym, jak Rosjanie rozpoczęli inwazję, ormiański bank centralny drastycznie obniżył prognozy dla tamtejszej gospodarki. Jeszcze na początku roku spodziewał się on, że PKB Armenii powiększy o 5,3 proc., po czym w połowie marca obniżył przewidywany wzrost do zaledwie 1,6 proc. Tak niski wzrost produkcji miał zostać spowodowany głównie przez problemy gospodarcze Moskwy. Ze względu na nałożenie sankcji na Rosję państwo to zaczęło sobie gospodarczo bardzo źle radzić, a co warto zaznaczyć, kraj ten jest najważniejszym partnerem handlowym Armenii. Choćby w 2019 roku dobra sprzedane przez przedsiębiorstwa z tego małego azjatyckiego państwa rosyjskim podmiotom były warte 745 mln dolarów. Przy czym łącznie eksport Armenii wart był we wspomnianym okresie 3,33 mld dolarów. 

Zobacz także: Globalna recesja coraz bliżej, a PKB Gujany, Iraku i Irlandii urośnie o co najmniej 9%

Jednakże, do żadnego spowolnienia nie doszło. Co więcej, tempo wzrostu produkcji przyspieszyło! W drugim kwartale 2022 roku PKB Armenii było wyższe aż o 13 proc. rok do roku. Tak nieoczekiwane oraz dobre wyniki sprawiły, że bank centralny postanowił ponownie zrewidować prognozy, ale tym razem w górę. Aktualnie przewiduje on, że w tym PKB Armenii powiększy się łącznie o 13 proc. w 2022 roku. Dlaczego tak się stało? Otóż z pewnością do wzrostu przyczyniło się podrożenie na globalnych rynkach surowców, które to kraj ten eksportuje, takich jak złoto czy miedź. Jednakże, jak wskazuje prezes bank centralnego Armenii, kluczowy był inny czynnik. 

Sektor informatyczne w Armenii prężnie się rozwijał, ale…

W ciągu ostatniej dekady w Armenii prężnie rozwijał się sektor informatyczny. Jak donosi portal Eurasianet jeszcze w 2010 roku udział branży technologicznej w PKB Armenii wynosił zaledwie 1,5 proc. Z kolei już w 2021 roku osiągnął 4 proc. Przy czym sektor odnotował bardzo dynamiczny wzrost zatrudnienia. W listopadzie 2021 roku w branży informatycznej pracowało ok. 23 tys. Ormian, podczas gdy w 2010 roku liczba ta szacunkowo była niższa o ok. 13 tys. Co więcej, ludzie pochodzący z tego kraju stoją za niektórymi międzynarodowymi firmami z tego sektora. Choćby założycielem i aktualnie dyrektorem generalnym Picsart, które stworzyło popularną aplikację do edycji zdjęć oraz filmów, jest ormiański przedsiębiorca Hovhannes Avoyan. 

Zobacz także: Rosyjska gospodarka już przed wojną była w złej kondycji

Co warto zaznaczyć, sektor ten mógłby rozwinąć się jeszcze bardziej, gdyby nie problem z dosyć ograniczonymi zasobami kapitału ludzkiego. Choćby jak stwierdził Mane Gevorgyan, rzecznik technologicznej firmy ServiceTitan w Erywaniu, w Armenii jest poważny problem z niedostateczną liczbą pracowników posiadających odpowiednie, informatyczne umiejętności. Tamtejszy system edukacji nie jest w stanie dostarczyć na rynek odpowiednio dużo uzdolnionych informatyków. Co więcej, po zdobyciu umiejętności wielu Ormian wyjeżdża z kraju, gdyż na przykład w takich Stanach Zjednoczonych, jako specjalista IT można zarobić znacznie więcej niż w ich ojczyźnie. Jednakże wiele wskazuje na to, iż przynajmniej w najbliższym czasie kwestia ta przestanie być problematyczna, a to za sprawą Putina. 

Rosyjscy informatycy gospodarczo wspomogą Armenię

Otóż ze względu na rozpoczęcie przez Rosję inwazji i nałożenie na to państwu sankcji, tamtejsi informatycy postanowili opuścić ojczyznę. Do połowy tegorocznego marca wyjechało ich od 50 do 70 tys. przy czym według kwietniowych szacunków Rosyjskiego Stowarzyszenia Komunikacji Elektronicznej w tym roku ma do nich dołączyć jeszcze co najmniej 100 tys. Choć w związku z ostatnimi wydarzeniami zdaje się, że opuści Rosję w tym roku ich znacznie więcej. Otóż pod koniec września Putin ogłosił mobilizację, która doprowadziła do nagłego wzrostu imigracji. Dane pokazują, że od tego czasu blisko 400 tys. Rosjan wyjechało do pobliskich krajów, aby ustrzec się przed wcieleniem do armii. Przy czym zapewne wśród nich byli informatycy. 

Zobacz także: Korytarz transportowy Iran-Azerbejdżan-Gruzja został otwarty

Co warto zaznaczyć, wielu rosyjskich specjalistów IT uznało Armenię za dobre miejsce do życia i właśnie tam się udało. To właśnie, dzięki nim, zdaniem prezesa banku centralnego Martina Galstyana PKB Armenii wzrośnie w tym roku tak znaczne. Ten, jak donosi ormiańska agencja informacyjna Arka, podczas tegorocznej konferencji prasowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdził, iż:

Widzimy ogromny napływ Rosjan i spodziewamy się 13 proc. wzrostu gospodarczego w tym roku. Obserwujemy 25 proc. wzrost kapitału ludzkiego w sektorze IT. Utalentowani, dobrze wykształceni ludzie przenoszą się do Armenii, co może mieć trwały efekt.

Dzięki rosyjskiej inwazji, PKB Ameryki Łacińskiej urośnie aż o 3,5%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker