Europa

6% zatrudnionych w UE dojeżdżało do pracy do innego regionu

W 2020 r. spośród 192 mln zatrudnionych osób w wieku 15-64 lat w UE ponad 12 mln osób (6% wszystkich zatrudnionych) dojeżdżało do pracy z jednego regionu do drugiego w obrębie swojego kraju zamieszkania. Jest to niewielki wzrost w stosunku do 2019 roku.

Najwyższy wskaźnik regionalnych dojazdów do pracy w 2020 r. odnotowano w Belgii, gdzie 21% zatrudnionych przekroczyło granicę regionalną, aby udać się do pracy. Dojazdy do pracy znajdującej się w innym regionie były również stosunkowo powszechne w Holandii (13%), a także na Litwie, w Niemczech, Austrii (11%) i Danii (10%).

Najwyższy udział dojazdów do pracy w regionie odnotowano w belgijskiej prowincji Brabancja Walońska (49%), następnie w innej belgijskiej prowincji Vlaams-Brabant, oraz w Peszcie na Węgrzech (oba 40%), Burgenlandzie w Austrii (38%), Flevolandzie w Holandii (36%) i Namur w Belgii (34%).

Commuting between regions 2020

Ludzie dojeżdżają również do pracy do innych krajów. W 2020 roku 2 miliony zatrudnionych osób w wieku 15-64 lat, (1% wszystkich zatrudnionych), dojeżdżało do pracy ze swojego regionu zamieszkania do innego kraju, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z 2019 rokiem.

Najwyższy wskaźnik transgranicznych dojazdów do pracy na poziomie krajowym w 2020 r. odnotowano na Słowacji, gdzie 5% osób zatrudnionych dojeżdżało do pracy do innego państwa. Na kolejnych miejscach była Estonia, Luksemburg i Chorwacja (po 3%).

Na poziomie regionalnym najwyższy udział osób dojeżdżających do pracy do różnych krajów zaobserwowano w prowincji Luksemburg w Belgii (32%), a następnie w Trewirze w Niemczech (15%) i Lotaryngii we Francji (13%).

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker