GospodarkaPolska

Strata Credit Suisse jest większa od przychodów spółki. Bank zapowiedział gruntowną restrukturyzację

Strata netto Credit Suisse w trzecim kwartale 2022 roku osiągnęła poziom 4,034 mld franków szwajcarskich!

Jak wynika z danych opublikowanych przez Creddit Suisse, łagodnie mówiąc, ostatnie miesiące nie były najlepsze dla szwajcarskiego banku. Przychody netto przedsiębiorstwa osiągnięte przez bank od lipca do września wyniosły zaledwie 3,804 mld franków szwajcarskich. Z kolei strata netto Credit Suisse w trzecim kwartale 2022 roku osiągnęła poziom 4,034 mld franków szwajcarskich! Sytuacja jest na tyle zła, iż bank ogłosił restrukturyzację, w ramach której zamierza między innymi przenieść dział inwestycji do innej nowego przedsiębiorstwa oraz zwolnić około 9 tys. ludzi. 

Strata Credit Suisse jest większa od przychodów banku

Przychody netto Creddit Suisse w trzecim kwartale 2022 roku wyniosły zaledwie 3,804 mld franków szwajcarskich. Oznacza to, że spadły one aż o 30 proc. rok do roku. Przy czym warto zaznaczyć, że ten spadek odpowiada w głównej mierze inwestycyjny dział banku. Wygenerowanego przez niego przychody netto zmniejszyły się aż o 58 proc. rok do roku. Choć warto zaznaczyć, że stopniały również przychody netto działu odpowiedzialnego za zarządzanie majątkiem, choć nie aż tak znacznie, bo o 18 proc. rok do roku. Spadek ten został spowodowany przez działanosć inwestycyjną banku. Ze względu na nią Creddit Suisse (wiele nieudanych przedsięwzięć inwestycyjnych opisaliśmy tutaj: Credit Suisse na krawędzi upadku. Potężny kryzys gospodarczy coraz bardziej prawdopodobny) opinia o banku znacznie się pogorszyła, co doprowadziło do aktywów dotychczas zarządzanych przez szwajcarskie przedsiębiorstwo. 

Jednakże, co nawet ważniejsze, Creddit Suisse nie tylko odnotował bardzo relatywnie małe przychody netto, ale także pokaźną stratę. Strata netto Credit Suisse w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła aż 4,034 mld franków szwajcarskich. Co warto zaznaczyć, wynik ten zaskoczył nawet analityków, którzy już od jakiegoś czasu zdają sobie sprawę z niezbyt dobrej kondycji firmy. Jak donosi portal CNBC, ci średnio spodziewali się, że strata wyniesie około 434 mln franków, czyli ponad 9 razy mniej. 

Zobacz także: Credit Suisse szuka wsparcia w Abu Dhabi i Arabii Saudyjskiej

Do odnotowania tak dużej straty przyczyniły się między innymi problemy prawne Creddit Suisse. Przedsiębiorstwo to, mimo tego, że jak wskazuje w informacji dla mediów „stosuje proaktywne podejście do zmniejszania liczby spraw sądowych”, nadal ma wiele spraw do rozwiązania. Z tego powodu po raz kolejny utworzyło ono rezerwy na ten cel tym razem wysokości 178 mln franków. Jednakże najważniejszą przyczyną stojącą za tym, iż strata Credit Suisse wyniosła ponad 4 mld franków, jest gwałtowany spadek wartości aktywów banku. Po przeprowadzeniu gruntowej wyceny składników majątku spółki okazało się, że są one warte mniej aż o 3,655 mld franków szwajcarskich! Za taki spadek winę ponoszą zarówno błędne decyzje inwestycyjne szwajcarskiego banku, jak i obecna globalna sytuacja gospodarcza, która to negatywnie wpływa na ceny wielu aktywów między innymi akcji. 

Wyniki szwajcarskiego banku nie usatysfakcjonowały inwestorów

Jak nietrudno się domyślić, rynki na takie wyniki nie zareagowały zbyt dobrze. Jeszcze przed ogłoszeniem straty, czyli 26 października, akcje Creddit Suisse były notowane na poziomie 4,8 franków szwajcarskich. Z kolei obecnie można kupić udział tej spółki za nawet 3,99 franków szwajcarskich. Oznacza to, że cena akcji przedsiębiorstwa spadła w przeciągu zaledwie kilku dni prawie o 20 proc. Przy czym, co warto zaznaczyć, na początku roku w celu jej zakupienia trzeba było wydać co najmniej 9 franków. 

Cena akcji Credit Suisse
Źródło: Yahoo Finance, Credit Suisse Group AG (CS)

Zobacz także: Szwajcarska kolej Rhätische Bahn utworzy pociąg o długości 1910 metrów

Bank czeka gruntowna restrukturyzacja

Sytuacja przedsiębiorstwa jest zła, z czego zarząd zdaje sobie sprawę. Nowy prezes Ulrich Koerner ogłosił, iż bank czeka gruntowna restrukturyzacja, która ma na celu utworzenie nowego Creddit Suisse. Największe zmiany czekają inwestycyjny dział banku. Ten ma zostać wydzielony i zacząć funkcjonować jako niezależna firma o nazwie CS First Boston. Według planów nowa spółka ma pozyskać kapitał w wysokości 4 mld franków szwajcarskich. Przy czym aż 1,5 mld z tej kwoty przedsiębiorstwo ma otrzymać od Saudi National Bank w zamian za 9,9 proc. pakiet akcji. Co warto zaznaczyć, na wydzieleniu działu inwestycyjnego zmiany się nie kończą. Nowe przedsiębiorstwo ma również zmniejszyć udział ryzykownych aktywów w swoim majątku oraz ekspozycję na dźwignię finansową. Do tego Koerner ogłosił, iż bank zamierza znacznie zredukować koszty w tym te związane z płacami. Creddit Suisse planuje zwolnić aż 9 tys. pracowników do końca 2025 roku. Po tym działaniu liczba osób zatrudnionych przez szwajcarski bank spadnie z ok. 52 do 43 tys. 

Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker