EuropaGospodarka

Dzieciom w Polsce bardzo rzadko zagraża ubóstwo. Wypadamy bardzo dobrze nawet na tle UE

Polska jest państwem z jednym z najmniejszych poziomów zagrożenia ubóstwem dzieci w całej Unii. Jednak czy to się utrzyma?

Eurostat jak co roku przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie poziomu zagrożenia ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym. Wielu Polaków mogą pozytywnie zaskoczyć wyniki, bowiem nasze pociechy pod tym względem są jednymi z najbardziej bezpiecznych w całej Unii Europejskiej. Jednak ogólnie ubóstwo i wykluczenie w państwach wspólnoty zagraża 24,4% osób poniżej 18 roku życia.

Czynniki wpływające na ubóstwo

Najważniejszymi czynnikami, które brał Eurostat pod uwagę w poniżej przytoczonym badaniu, to po pierwsze typ gospodarstwa domowego. Dzieci pozostające na utrzymaniu jednej osoby dorosłej (44,1%) są najbardziej narażone na ubóstwo lub wykluczenie społeczne. Drugim typem gospodarstwa domowego pod względem wysokości zagrożenia były domy, gdzie dziecko było na utrzymaniu dwojga osób dorosłych i mieszkało z dwojgiem lub większą ilością innych dzieci (31,1%).

Zobacz także: Ubóstwo wśród dzieci w Polsce jest jednym z najniższych w UE

typou gospodarstw domowych najbardziej narażone na ubóstwo i wykluczenie społeczne

Z kolei najniższe ryzyko wśród dzieci występowało, gdy były one na utrzymaniu dwojga rodziców oraz nie posiadały rodzeństwa.

Drugim kryterium był poziom wykształcenia opiekunów. Badania wskazują, że dzieci, których rodzice osiągnęli niższy poziom wykształcenia, są bardziej narażone na ubóstwo lub wykluczenie społeczne w porównaniu z dziećmi, których rodzice zdobyli wyższy poziom wykształcenia. Wykształcenie oczywiście wpływa na rodzaj dostępnej pracy oraz wysokość zarobków z nią związanych. Badanie określa, że wraz ze wzrostem wykształcenia ryzyka ubóstwa lub wykluczenia spada.

Zobacz także: Ukraińscy rolnicy apelują o połączenie z Gdańskiem. Co zrobi PiS?

62,5% dzieci w UE mieszkających z rodzicami, których najwyższy poziom wykształcenia to gimnazjalny, było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Z drugiej strony dzieci mieszkające z rodzicami, którzy zdobyli wykształcenie wyższe, wyniósł 9,8%. Czyli różnica podyktowana poziomem wykształcenia wynosiła aż 52,7 p.p. Więc jeżeli chcesz, aby twoim dzieciom było jak najlepiej, zdobądź jak najwyższe wykształcenie, nie rozchodź się ze swoim partnerem i nie posiadaj więcej niż jednego dziecka.

ryzyko ubóstwa na podstawie poziomie wykształcenia

Ubóstwo wśród dzieci w Unii Europejskiej

W 2021 roku w całej wspólnocie zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem było 24,4% dzieci. Niestety jest to wzrost względem 2020 roku o 0,4 p.p. Prawdopodobnie tendencja wzrostowa w obecnym roku również się utrzyma. Powodem może być znaczący wzrost kosztów życia spowodowany kryzysem energetycznym oraz inflacyjnym.

Aż w 17 państwach UE ryzyko ubóstwa i wykluczenia wzrosło w 2021 roku względem 2020. Najbardziej w takich państwach jak Hiszpania (+1,6 p.p.) oraz Węgry (+1,5 p.p.). Niestety Polska również należy do grona tych państw, jednak ze wzrostem znacznie mniejszym na poziomie 0,4 p.p. Czyli dokładnie takim samym, jaki odnotowały Czechy. W Estonii natomiast wynik pozostał bez zmian. Z kolei w dziewięciu państwach wspólnoty spadł. Najbardziej w Bułgarii (-3,2 p.p.), Belgii (-1,6 p.p.) oraz na Litwie (-1,5 p.p.).

Zobacz także: Mniej niż 700 zł miesięcznie? Skrajne ubóstwo nadal dotyczy co 24. Polaka

Dzieci zagrożone ubóstwem w UE

Jak widać na powyższym wykresie, najgorzej w tym badaniu radzi sobie Rumunia (41,5%), gdzie prawie co drugiemu dziecku zagraża ubóstwo oraz wykluczenie społeczne. Drugim państwem w zestawieniu, co ciekawe jest Hiszpania, która bardzo źle zniosła kryzys w 2020 roku (więcej: Nad całą Hiszpanią niebo jest zachmurzone – Kryzys na Półwyspie Iberyjskim). W tym państwie zagrożonych jest 33,4% małoletnich. Z podobnymi wynikami są Bułgaria (33%), Grecja (32%), Włochy (29,7%) oraz bogaty Luksemburg (29,4%).

Na drugim końcu stawki mamy takie państwa jak Słowenia (11%), Finlandia (13,2%), Czechy (13,3%), Dania (14%), Niderlandy (14,9%) oraz Polska (16,5%).

Niestety w 2021 roku ogólnie w Unii Europejskiej dzieci były bardziej zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym niż dorośli. Kolejno było to 24,4% wśród dzieci oraz 21,1% wśród dorosłych. Czyli różnica wynosiła 3,3 p.p. Założenie potwierdziło się w 18 z 27 państw członkowskich. Największe różnice odnotowano w Luksemburgu (10,5 p.p.), Rumunii (8,7 p.p.), Hiszpanii i Austrii (6,8 p.p.).

Zobacz także: OECD: Ubóstwo w Polsce jest mniejsze niż w Szwajcarii

Natomiast dorośli byli bardziej narażeni na ubóstwo lub wykluczenie społeczne w 9 państwach wspólnoty. Dokładnie na Łotwie, Estonii, Dani, Chorwacji, Słowenii, Litwie, Holandii, Finlandii i Polsce. Największe różnice zaobserwowano na Łotwie (7,4 p.p.), Estonii (6,0 p.p.) oraz Danii (4,0 p.p.).

Amerykańskie 500+ znacznie zmniejszyło ubóstwo wśród dzieci

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker