USA

Strajk na Uniwersytecie w Kalifornii. Protestuje prawie 50 tys. osób

Pracownicy domagają się wyższych wynagrodzeń, świadczeń pracowniczych i zmian w systemie rekrutacji

Niskie pensje, wysokie koszty życia, brak wsparcia. Rozpoczęty w poniedziałek strajk na Uniwersytecie w Kalifornii objął 48000 pracowników akademickich, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń, lepszych świadczeń pracowniczych oraz poprawy jakości edukacji i rekrutacji.

Historyczny strajk na Uniwersytecie w Kalifornii

W historycznym dla Uniwersytetu w Kalifornii strajku, który rozpoczął się w poniedziałek, bierze udział ok. 48000 pracowników, którzy na różnych stanowiskach znajdują zatrudnienie na uczelni. Protest spowodował niemal całkowity paraliż uniwersytetu. Strajk objął 10 kampusów oraz pracowników Lawrence Berkeley National Laboratory. Przerwano prowadzenie badań, opuszczono laboratoria, odwołano zajęcia. To jak dotąd największy strajk w Stanach Zjednoczonych w tym roku, a według organizatorów — największy strajk akademicki w historii.

Strajk nie ma ustalonej daty końcowej. W poniedziałkowy wieczór odbyły się dwugodzinne negocjacje pomiędzy protestującymi a władzami uczelni, które doprowadziły do wstępnych uzgodnień co do metod rekrutacji i edukacji nowych pracowników, jednak nie udało się dojść do zgody dotyczącej najważniejszych kwestii dla protestujących.

Zjednoczone w związku zawodowym osoby domagają się głównie wyższych wynagrodzeń oraz dodatkowych świadczeń finansowych, takich jak poprawa wsparcia dla pracujących rodziców, świadczeń na opiekę nad dziećmi pracowników, dłuższych urlopów macierzyńskich, rozszerzonej opieki zdrowotnej dla osób pozostających na utrzymaniu oraz niższych kosztów czesnego dla międzynarodowych stypendystów.

Zbyt niskie wynagrodzenie powoduje, że część pracowników ma poważne problemy z utrzymaniem i opłaceniem swoich czynszów mieszkaniowych. Z racji, że nie udało się dojść do porozumienia w tych sprawach, protesty są kontynuowane.

Zobacz też: Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Co spowodowało strajk na Uniwersytecie w Kalifornii?

Choć protestujący wysuwają wiele postulatów, najważniejszym jest dla nich znaczna podwyżka pensji. Wielu pracowników mieszkających w pobliżu kampusów zmaga się ze znacznym wzrostem kosztów mieszkaniowych. Według organizacji Auto Workers Local 2865 organizującej protest problem dotyka 92 proc. asystentów. Większość osób ma też przeznaczać obecnie ponad 30 proc. swojego wynagrodzenia na opłacenie najmu mieszkania.

Najem w USA w ostatnich latach drożał relatywnie szybko. W grudniu 2021 roku według firmy Redfin zajmującej się obrotem nieruchomościami miał być droższy aż o 14,1 proc. r/r. Trend wzrostowy, choć już nie tak szybki, utrzymał się również w 2022 r. Oczywiście warto mieć na względzie, że rynek najmu jest rynkiem zróżnicowanym lokalnie, co oznacza, że w pewnych regionach koszty mogą wzrastać znacznie szybciej niż w innych. 

Zobacz też: Najem w USA zaczął tanieć. Czynsze spadły o 0,22% m/m

Związkowcy domagają się także ponad dwukrotnej podwyżki wynagrodzenia asystentów — ze średnio 24 tys. dolarów rocznie obecnie do 54 tys. dolarów! Z kolei naukowcy posiadający habilitację mieliby zarabiać średnio 10 tys. dolarów więcej – 70 tys. dolarów. Władze uczelni w odpowiedzi zaoferowały 7 proc. wzrost pensji w pierwszym roku i 3 proc. w latach kolejnych. Propozycja została odrzucona.

Protestujący mają zamiar wynegocjować jednak znacznie więcej. Wśród żądań znajduje się m.in. rozszerzenie opieki nad rodzinami. Wśród postulatów znajduje się 2000 dolarów wynagrodzenia w czasie opieki nad dziećmi czy rozszerzenie opcji płatnych urlopów rodzicielskich. Argumentują to tym, że obecna polityka w tym zakresie sprzyja nierównościom płciowym i dyskryminuje zazwyczaj kobiety. 

Kolejnym postulatem jest zniesienie dodatkowej opłaty dla doktorantów z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania na Uniwersytecie Kalifornijskim. Pracownicy chcą także bezpłatnie podróżować transportem miejskim, otrzymywać pieniężne zachęty do wybierania niskoemisyjnych środków transportu oraz wsparcie finansowe dla zakupu i utrzymania rowerów i e-bike’ów. Uczelnia miałaby także poprawić obecną infrastrukturę rowerową na kampusach.  

Związki zawodowe w USA zyskują na popularności?

W USA w ostatnich miesiącach można zaobserwować powolny wzrost zainteresowania związkami zawodowymi. Zapewne jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest trwający kryzys inflacyjny i rosnące koszty życia. 

Strajk na Uniwersytecie w Kalifornii objął 48000 pracowników, przy czym ponad 19000 z nich jest członkami związku zawodowego United Auto Workers Local 2865 zrzeszającego pracowników akademickich, doktorów, habilitantów, wykładowców i różnego typu badaczy.

W ostatnim czasie również pracownicy sieci Starbucks w kilkudziesięciu lokalizacjach złożyli petycję o założenie związku zawodowego. W Minnesocie 15 tys. pielęgniarek protestowało przez trzy dni przeciwko niskim płacom i brakom kadrowym. 

O prawa pracownicze walczą też w ostatnim czasie pracownicy Amazon, choć z różnym zaangażowaniem w różnych magazynach.

Pracownicy Amazon nie chcą się zrzeszać przeciw firmie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker