GospodarkaPolska

W Polsce brakuje niemal 150 tys. specjalistów IT [RAPORT PIE]

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce” wynika, że w Polsce brakuje 147 tys. pracowników w sektorze IT. Ponadto aż 64 proc. firm zatrudniło mniej specjalistów w tym sektorze, niż planowało. 

Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?

Obecnie w Polsce specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych i jest to jedna z niższych wartości w UE. W całej Unii specjaliści stanowią ok. 4,5 proc. pracowników, a znaczący dystans między Polską a UE utrzymuje się w ostatniej dekadzie. Mamy też w Polsce do czynienia z bardzo zróżnicowanym rynkiem – z jednej strony dynamicznie rozwijająca się grupa firm produkujących oprogramowanie na eksport i dla międzynarodowych korporacji, a z drugiej firmy działające na rynku krajowym. Te pierwsze konkurują o projekty i specjalistów globalnie i mogą zaoferować bardzo wysokie stawki wynagrodzenia. Te drugie cyfryzują się powoli, a dodatkowo przy próbie zatrudnienia specjalisty IT napotykają barierę cenową. W średnim i długim okresie może to być hamulcem rozwojowym kraju – wskazuje Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE

W sumie w Polsce brakuje 147 tys. specjalistów IT, choć niektóre dane mówią nawet o liczbie 350 tys. Musielibyśmy więc zatrudnić blisko 150 tys. osób w sektorze Information technology, aby udział specjalistów IT w liczbie pracujących był u nas taki sam jak w UE.

Ilu specjalistów IT pracuje w kraju?

Obecnie w Polsce pracuje ok. 586 tys. specjalistów IT. To ok. 4 razy mniejsza liczba niż w sąsiednich Niemczech i ponad dwukrotnie mniej, aniżeli we Francji. Mamy jednak więcej specjalistów IT od Szwecji, Czech, Belgii czy Portugalii. W ostatnich dziesięciu latach liczba pracowników w sektorze technologii informacyjnej wzrosła o 192,5 tys.

Zobacz także: Dostawy iPhone’ów opóźnione przez chińską politykę zero-covid

Zatrudnieni w branży IT stanowią w Polsce 3,5 proc. siły roboczej. To o 1 pkt proc. mniej niż średnia UE i 4,5 pkt proc. mniej od Szwecji (8% siły roboczej). Polska wśród krajów jest na końcu wraz z Rumunią (2,6%), Grecją (2,8%) i Bułgarią (3,5%).

Brakuje nam umiejętności cyfrowych

Według strategicznego dokumentu KE 80 proc. populacji ma mieć podstawowe umiejętności cyfrowe do 2030 r. Ekonomiści PIE podkreślają jednak, że będzie to spore wyzwanie dla Polski. Obecnie udział Polaków posiadających podstawowe lub ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe to 43 proc. populacji. Do celu 80 proc. bardzo daleko.

Zobacz także: Najbardziej opłacalne zawody w UE. Sektor IT króluje

Niski odsetek specjalistów IT to między innymi skutek braku umiejętności cyfrowych. Jak pokazuje poniższy wykres, są to zmienne skorelowane. Polska na tle państw UE znajduje się bliżej lewego dolnego roku, co wskazuje na jednocześnie niski odsetek zatrudnionych w IT i niski stopień scyfryzowania społeczeństwa.

Zobacz także: Elon Musk sprzedał akcje Tesli. Brakowało na zakup Twittera?

Maleje liczba absolwentów kierunków technicznych

Choć rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT, a płace w tym sektorze są bardzo wysokie, to maleje liczba absolwentów kierunków z grupy STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). W latach 2017-2022 liczba absolwentów STEM spadła ze 109 124 do zaledwie 71 779.

W kontekście transformacji gospodarczej i wyzwań, przed jakimi stoi Polska i Europa, jest to niepokojący trend, tym bardziej że odsetek absolwentów STEM w Unii Europejskiej systematycznie wzrasta – czytamy w raporcie PIE

Zobacz także: Rosja „przekupuje” sektor IT, aby powstrzymać exodus pracowników

Czy uchodźcy z Europy Wschodniej zmniejszą lukę w IT?

Uchodźcy zza wschodniej granicy wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę zasilili nasz rynek pracy w ostatnich miesiącach. Stąd, po części mogą również wypełnić lukę w IT. Okazuje się jednak, że luka ta będzie w niewielkim stopniu łagodzona.

Luka specjalistów IT w Polsce tylko w niewielkim stopniu będzie łagodzona przez pracowników przyjeżdżających do Polski z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy. Wprawdzie w ostatnich miesiącach obserwowany jest szczególnie duży napływ specjalistów IT ze Wschodu, jednak ruch ten wynika z niestabilnej sytuacji politycznej na Wschodzie i jest nie do utrzymania w dłuższym okresie – wskazują ekonomiści PIE w raporcie

Mocne fundamenty chronią polską gospodarkę przed szokami. Wyróżniamy się na tle regionu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker