Europa

Każdego tygodnia na europejskie wysypiska trafia ponad 1 mln ton jedzenia

Marnujemy żywność na potęgę, szczególnie w skali gospodarstw domowych

Marnowanie jedzenia w UE to poważny problem gospodarczy. Jak pokazują dane Eurostatu, skala marnowania pożywienia zależy od danego kraju, wąskich gardeł czy nawyków konsumenckich. 

Która nacja wyrzuca najwięcej jedzenia w UE?

W Europie najmniej jedzenia marnują Słoweńcy (68 kg na osobę). Jest to prawie dwa razy mniej niż dane dla statystycznego Europejczyka, które wskazują na 127 kg. Dane te pochodzą z pierwszego ogólnounijnego monitoringu marnotrawienia żywności autorstwa analityków Eurostatu.

Zobacz także: Marnowanie jedzenia kosztuje Brytyjczyków 1,2 mld funtów rocznie

Według danych Eurostatu, w Europie najwięcej żywności marnują mieszkańcy Cypru per capita. Na jedną osobę przypada 397 kg wyrzuconego jedzenia rocznie. Mniej wyrzuca się w Danii (221 kg na jednego mieszkańca), która uplasowała się na drugim miejscu. Jednak biorąc pod uwagę gospodarstwa domowe cypryjskie i duńskie, wówczas wartości te są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 71 kg i 79 kg żywności. Analitycy wskazują, że obu przypadkach wąskim gardłem jest po prostu przemysł odpowiedzialny za prawie połowę strat. Pomijając złożony problem marnowania jedzenia w obu tych państwach, relatywnie najmniej ekologicznymi obywatelami UE są Włosi marnujący rocznie 109 kg pożywienia oraz Portugalczycy wyrzucający 124 kg.

Ile jedzenia rocznie marnują rodacy?

Pomimo że Polacy nie znaleźli się w czołówce zestawienia, wartości te są równie wysokie. Statystycznie wyrzucamy rocznie 106 kg jedzenia. Zostaliśmy sklasyfikowani na 16. miejscu spośród 24. Za prawie połowę żywności wyrzucanej w Polsce odpowiadają gospodarstwa domowe.

Zobacz także: Ukraina chce przedłużyć porozumienie w sprawie eksportu zboża

Marnowanie jedzenia w UE  – najwięcej wyrzucają gospodarstwa domowe

Mogłoby się wydawać, że najwięcej żywności czy półproduktów spożywczych marnowanych jest w dużych supermarketach, czy zakładach przemysłowych. Obiekty te funkcjonują zgodnie z normami i przyjętymi standardami, dlatego często są zmuszone do wyrzucenia produktów, które teoretycznie nadawałyby się do spożycia. Jednak jak pokazuje analiza Eurostatu, szczególnym problemem jest marnowanie przez gospodarstwa domowe.

Dane dla 2020 roku, a więc gdy pandemia przybierała na sile, pokazują skalę marnowania żywności nie tylko przez przemysł, ale przede wszystkim zwykłych obywateli. Gospodarstwa domowe wytwarzały 55% odpadów żywnościowych, co daje ok. 70 kg na mieszkańca. Pozostałe 45% to odpady wytworzone w górę w łańcuchu dostaw żywności.

Przeciwstawienie się problemowi marnowania żywności przez konsumentów jest wyzwaniem nie tylko dla samej Unii Europejskiej, ale również ogólnie dla świata. Problem jest bardziej widoczny w krajach rozwiniętych. Obecnie odpady żywnościowe, za które odpowiadają gospodarstwa domowe, stanowią dwa razy więcej odpadów, które powstają w sektorach produkcji podstawowej i produkcji artykułów spożywczych i napojów (14 kg i 23 kg na mieszkańca; odpowiednio 11% i 18%), w których istnieją strategie ograniczania odpady żywnościowe (na przykład z wykorzystaniem zużytych części jako produktów ubocznych). Restauracje i punkty obsługi gastronomicznej odpowiadały za 12 kg odpadów żywnościowych na osobę (9%). Najmniej marnowano w sprzedaży detalicznej i dystrybucji żywności.

Eurostat 

Biorąc pod uwagę dane dla całej Unii Europejskiej, na każde 100 kg wyrzuconego jedzenia 45 kg odpadów powstaje jeszcze przed zakupem.

Dane dla Wielkiej Brytanii opublikowane w raporcie Censuswide pokazują, że problem ten dotyczy nie tylko samej Wspólnoty. Na Wyspach rocznie wyrzuca się owoce, warzywa i chleb o wartości prawie 1,2 mld funtów. Co piąty Brytyjczyk twierdzi, że najczęstszym powodem pozbywania się artykułów spożywczych jest brak pomysłu na wykorzystanie ich w kuchni. Problemem nie jest tylko wyrzucanie niezużytych produktów, ale również kupowanie jedzenia z krótką datą ważności na zapas (Więcej Marnowanie jedzenia kosztuje Brytyjczyków 1,2 mld funtów rocznie).

Powyższe dane unaoczniają potrzebę ustanowienia nowych ram metodycznych, które będą miały realny wpływ na poziom wyrzucanego jedzenia. Widoczną tendencją, za którą odpowiada szczególnie młode pokolenie Europejczyków, jest zwrócenie się w kierunku trendu zero-waste. Obecnie w mediach społecznościowych powstaje wiele inicjatyw mających na celu ograniczenie marnowania żywności, co również warto odnotować w kontekście wspomnianych zmian. Zwiększa się także sama świadomość dotycząca wpływu na środowisko naturalne czy rosnących cen, które wymuszają pewne ustępstwa. Efektywniejsze zarządzanie posiadanymi zasobami może przyczynić się do zmniejszenia skali marnowania żywności (Więcej: Marnowanie żywności – czy warto kupować „brzydkie” warzywa? [BADANIE]).

Susza w Ameryce. Bezpieczeństwo żywnościowe zagrożone?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker