Gospodarka

Jakie okna dachowe wybrać?

W najnowszych projektach domów jednorodzinnych i wielorodzinnych poddasza są bardzo dobrze oświetlone, dzięki czemu można w nich swobodnie mieszkać. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy chętnie korzystają z okien dachowych, nazywanych inaczej połaciowymi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że potrzeba naprawdę solidnych i dobrze dobranych okien, aby zapewnić każdemu z pomieszczeń optymalną ilość światła.

Tę ilość idealnie obrazują normy, na których opiera się budownictwo. Okna zwykle powinny stanowić jakiś procent powierzchni podłogi. W przypadku okien dachowych, na jakość i ilość dostarczanego do wnętrza światła ma wpływ też ich usytuowanie oraz właściwie dobrane wymiary. Sprawdź, na co zwrócić uwagę decydując się na okna dachowe!

1. Wysokość i szerokość okien dachowych — bardzo istotny współczynnik

2. Jaka powinna być wielkość przeszklenia?

3. Łączenie okien dachowych — jak zrobić to dobrze?

4. Na jakiej wysokości powinny zostać zamontowane okna dachowe?

5. Dobre okna dachowe to też wydajna wentylacja

Wysokość i szerokość okien dachowych — bardzo istotny współczynnik

Zamawiając okna i wymiarując otwory, jako pierwszą zawsze podaje się szerokość, a dopiero w drugiej kolejności wysokość okna dachowego. Okna dachowe są na tyle specyficzne, że tylko kilka produkuje się w standardowych wymiarach, przez co są tańsze i łatwiej dostępne. Pozostałe, które nie wpisują się w standardy większości firm, tworzone są na zamówienie, w zależności od oczekiwań i woli klienta. Biorąc pod uwagę okna dachowe, musimy mieć na uwadze, że są one montowane pomiędzy krokwiami, na których opiera się konstrukcja dachu. Nic więc dziwnego, że architekci, jak i inżynierowie zalecają, by okno szerokością zostało dopasowane do ich rozstawu. Dzięki temu proces montażu będzie znacznie uproszczony. Co więcej — dopasowanie okna dachowego pod rozstaw krokwi jest gwarancją, że cała konstrukcja będzie maksymalnie stabilna i trwała.

Z wysokością jest podobnie, choć ten wymiar dostosowuje się nie do rozstawu krokwi, a do kąta nachylenia połaci dachu. Okna charakteryzujące się małym wymiarem, stosowane są w dachach stromych. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym wysokość okna dachowego się zwiększa. W ten sposób dobrana stolarka okienna umożliwia swobodne wyglądanie przez okno, ale również zapewnia optymalne doświetlenie wnętrza.

Jaka powinna być wielkość przeszklenia?

Ogromnie istotnym zagadnieniem w planowaniu okien jest wielkość przeszklenia. Ten aspekt regulowany jest konkretnymi przepisami, których każdy inwestor powinien się trzymać. Wnętrza, które przeznaczone są na pobyt ludzi, takie jak pokoje dzienne czy sypialnie, powinny być odpowiednio doświetlone. Rozmiar przeszklenia nie może być mniejszy niż 1/8 powierzchni podłogi. Dostosowując się do przepisów, zapewnimy sobie i innym domowników komfortowe korzystanie z sypialni, jak i innych pomieszczeń w domu. Jeśli chodzi o łazienkę czy garderobę, rozmiar przeszklenia nie może być mniejszy, niż 1/12 powierzchni podłogi.

Będąc już w dziedzinie przeszklenia dachu, nie ma górnej granicy, która wyznaczałaby ilość okien czy wielkość przeszkleń w połaci dachowej. To zależy od inwestora. Warto jednak wiedzieć, że okna dachowe są stosunkowo drogim wydatkiem.

Łączenie okien dachowych — jak zrobić to dobrze?

Okna to niezwykle istotne elementy każdego domu. Decydując się na okna połaciowe, należy uwzględnić fakt, iż jedno większe okno będzie znacznie lepszym wyborem w kwestii doświetlenia, niż kilka mniejszych. Najlepszy efekt można uzyskać, jeśli rozmieści się okna równomiernie względem powierzchni pomieszczenia. Fachowcy zalecają, aby okna dachowe montowane były w przeciwległych połaciach dachu, np. jedno na zachodniej stronie, drugie na wschodniej. Nie każdy dom daje jednak takie możliwości.

Bardzo korzystnie i bezproblemowo wypada łączenie okien dachowych w pakiety. Jeśli konstrukcja dachu pozwala na taki zabieg, okna można zespalać zarówno w pionie, w poziomie, jak i schodkowo. W projektach często możemy zobaczyć także okna kolankowe, z których jedno umieszczone jest jak tradycyjne okno w ścianie, a drugie zaś jest elementem połaci dachowej.

Na jakiej wysokości powinny zostać zamontowane okna dachowe?

Doświadczenie pokazuje, że im wyżej zostaną usytuowane okna dachowe, tym lepsze doświetlenie mają konkretne pomieszczenia. Optymalna wysokość to przedział pomiędzy 110 a 140 cm od poziomu posadzki. W ten sposób umiejscowione okno pozwala na swobodne wyjrzenie na zewnątrz, otwarcie okna, jak i umiejscowienie grzejnika w przestrzeni podokiennej. Decydując się na okna z nawiewnikami, należy umieścić je na takiej wysokości, aby nawiewniki znajdowały się ok. 200 cm nad poziomem posadzki.

Dobre okna dachowe to też wydajna wentylacja

W profesjonalnych, trwałych, jakościowych oknach dachowych niezwykle ważna jest wentylacja. Usuwa nieświeże powietrze, jak i potencjalne alergeny. Chcąc zapobiec gromadzeniu się wilgoci, warto zaopatrzyć się w okna z nawiewnikami. Wbudowany system wentylacji to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w oknach dachowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, jak i znaleźć dobrej jakości okna dachowe, wejdź na stronę internetową url.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker