Polska

Agencja Fitch Ratings rewiduje ocenę PKN ORLEN w górę

Agencja Fitch Ratings podwyższyła o dwa poziomy długoterminowy rating koncernu PKN ORLEN do „BBB+” z perspektywą stabilną.

Agencja Fitch Ratings aktualizuje ocenę PKN ORLEN

Decyzja Agencji to efekt połączenia PKN ORLEN z PGNiG, a także wcześniejszych akwizycji. Na atrakcyjność koncernu dla rynku finansowego wskazuje też najwyższa w historii PKN ORLEN ocena, na poziomie A3, przyznana w październiku br. przez Agencję Moody’s Investors Service.

Zobacz także: Boeing 737 MAX nie zostanie zatwierdzony w tym roku

Równocześnie z podniesieniem długoterminowego ratingu PKN ORLEN do poziomu BBB+ z BBB-, Agencja Fitch Ratings podniosła wszystkie oceny kredytowe posiadane przez koncern. Analitycy Agencji wskazują, w efekcie zakończonych procesów akwizycyjnych, na większe zróżnicowanie źródeł przychodów, co przełoży się na osiągnięcie bardziej stabilnych wyników finansowych w połączonym koncernie.

Zobacz także: Grupa ORLEN z nowymi mocami odnawialnymi – farma fotowoltaiczna Wielbark
Umożliwi to zabezpieczenie środków na realizację zaawansowanych projektów inwestycyjnych w zero- i niskoemisyjne źródła energii, w tym przede wszystkim w morskie farmy wiatrowe, wspierających transformację energetyczną i zapewniających długofalowy rozwój Grupy ORLEN. Tylko w pierwszym półroczu 2022 r. koncern zrealizował inwestycje na poziomie 6,3 mld zł, czyli niemal tyle, ile wyniosły łączne wydatki inwestycyjne Grupy w latach 2014-2015. Do końca 2022 r. na inwestycje przeznaczone zostanie łącznie 15,2 mld zł.

PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania w Europie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker