EuropaGospodarka

Strefa Schengen powiększy się o kolejne państwa. Gdzie pojedziemy bez paszportu?

Strefa Schengen jest podstawą jednego z filarów UE. Czy w trakcie obecnego kryzysy doświadczymy rozszerzenia się strefy o nowe państwa?

Chorwacja, Bułgaria i Rumunia to państwa Unii Europejskiej do tej pory jeszcze niekorzystające z pełnego pakietu oferowanego przez UE. Jednak w niedługim czasie ma się to zmienić, ponieważ według Ylv Johansson nadszedł czas, aby strefa Schengen się powiększyła.

Strefa Schengen powiększy się o Chorwację, Bułgarię i Rumunię

Według Ylv Johansson unijnego komisarza ds. wewnętrznych Chorwacja, Bułgaria i Rumunia spełniły wszelkie stawiane przed nimi unijne zalecenia. Dzięki temu powyższe państwa poprawiły zarządzanie swoimi granicami i tym samym umożliwiły współpracę międzynarodowym organom ścigania. Dodatkowo przyjęły jednolity wzór wizy Schengen.

Zobacz także: Nad całą Hiszpanią niebo jest zachmurzone – Kryzys na Półwyspie Iberyjskim

Pani komisarz podkreśliła długi czas oczekiwania tych państw na pozytywną weryfikację ich możliwości członkostwa w strefie Schengen. Johansson twierdzi, że Schengen to Europa, a te kraje zasługują, aby w pełni czuć się europejskimi. Poza nimi jeszcze dwoje członków Unii Europejskiej nie należy do strefy, są to Cypr i Irlandia.

Warto przybliżyć historię tych państw prób przystąpienia do strefy. Bułgaria i Rumunia czekają na taką możliwość już ponad dziesięć lat. Przypomnijmy, że członkami wspólnoty są już od przeszła 15 lat. Co ciekawe Komisja Europejska aż jedenaście lat temu potwierdziła, że państwa są gotowe, aby przystąpić do pozostałych członków. Od tamtej pory nie raz apelowała do państw członkowskich, aby zaakceptowały ich przystąpienie do struktur. W październiku tego roku już Parlament Europejski zwrócił się do nich, o dopuszczenie kandydatów najszybciej jak tylko jest to możliwe.

Przystąpienie jednak nie takie łatwe

Przez te wszystkie lata głównym problemem był sprzeciw niektórych państw członkowskich obawiających się konsekwencji powiększenia strefy Schengen. Niemcy, Finlandia, Holandia, Francja, Szwecja oraz Belgia sprzeciwiały się rozszerzeniu, ponieważ zwracały uwagę na szerzącą się w państwach kandydujących korupcję oraz przestępczość zorganizowaną, a także podjęte różnie oceniane reformy sądownictwa. Obecnie jednak wiele wskazuje, że opór tych państw zmalał. Prawdopodobnie przyszła akcesja ma to na celu głębszą integracje Unii Europejskiej w dobie kryzysu.

Zobacz także: Koleje Czeskie oferują automatyczny zwrot pieniędzy za opóźnienia

Wejście do strefy Schengen dla tych państw to duża szansa na rozwój gospodarczy. Chociażby dla chorwackiego przemysłu turystycznego odradzającego się po pandemii. Zniesienie ograniczeń z pewnością przyczyni się do większego ruchu turystycznego oraz przepływu towarów. Gospodarka Adriatyku w większości regionów jest uzależniona od turystyki. To jednak również zobowiązanie do przestrzegania prawa migracyjnego. Według unijnych obserwatorów służby nadużywają przemocy wobec imigrantów, co jest sprzeczne z zasadami przyjętymi przez Unię Europejską. (więcej: Chorwacja w strefie Schengen! To nie tylko szansa na rozwój, ale również zobowiązanie)

Ylv Johansson zakomunikowała, że kwestia rozszerzenia strefy Schengen będzie tematem dyskusji i zostanie poddana pod głosowanie 8 grudnia, podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Oczekuję, że państwa członkowskie podejmą tę ważną, historyczną decyzję i będzie to moment wielkiej dumy dla obywateli tych państw, a co najważniejsze, będzie to decyzja w naszym wspólnym interesie – podkreśliła.

Co to jest strefa Schengen?

Strefa Schengen to obszar administracyjny obecnie obejmujący 26 państw, na którym zniesiono wewnętrzne kontrole graniczne. Obecnie jest to 22 państwa UE, poza Irlandią, Cyprem, Bułgarią, Rumunią i Chorwacją. Spoza wspólnoty do strefy przystąpiły takie państwa jak: Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein.

Jej historia sięga 1985 roku i Układu Schengen. W strefie obowiązuje ochrona danych osobowych, kooperacja między służbami policyjnymi państw członkowskich, wydawanie wiz cudzoziemcom i działanie Systemu Informacyjnego Schengen.

Zobacz także: Bułgaria w strefie euro? Kraj złożył oficjalnie dokumenty do EBC

Strefa Schengen jest wynikiem integracji europejskiej, na podstawie której powstała Unia Europejska. Często podaje się obie te formy jako oddzielne od siebie byty, jednak nie jest to prawdą. Bez integracji europejskiej nie powstałaby strefa Schengen. Jest ona podstawą jednego z filarów UE, czyli wspólnego rynku. Zakłada on swobodny przepływ kapitału, towarów, usług oraz ludzi.

Zmiana PKB państw Europy. Które z nich zdołały nadrobić kryzys?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker