Azja i OceaniaUSA

Koreańczycy zainwestują w USA 3 mld dolarów. To będzie największa taka fabryka

Południowokoreańska LG Chem postawi fabrykę materiałów katodowych w USA, podczas gdy Biden zniechęca amerykańskie firmy do dostaw z Chin

Południowokoreańska firma LG Chem ogłosiła, że nowa fabryka katod do baterii zasilających pojazdy elektryczne stanie w Stanach Zjednoczonych. W związku z jej budową Koreańczycy zainwestują w USA 3 mld dolarów. Będzie to największa fabryka tego typu w tym państwie.

Koreańczycy zainwestują w USA 3 mld dolarów

We wtorek LG Chem wydała oświadczenie, że ma zamiar zainwestować ponad 3 miliardy dolarów w budowę fabryki w USA, która będzie wytwarzać katody do baterii zasilających pojazdy elektryczne. Produkcja ma mieć miejsce w Clarksville w stanie Tennessee. Koreańska inwestycja ma stworzyć ponad 850 miejsc pracy. Fabryka LG Chem będzie największą tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. 

Firma motywuje tę decyzję oczekiwanym zwiększeniem się popytu na komponenty do pojazdów elektrycznych w USA. Działalność fabryki ma się przyczynić do zasilenia blisko 2 milionów pojazdów elektrycznych do końca 2027 r., z produkcją na poziomie 120 tys. ton materiałów katodowych.

Zobacz też: Korea dostarcza broń Rosji? Zauważono tajemniczy pociąg

Baterie jako kolejna odsłona walki USA z Chinami

Budowa fabryki LG Chem to niebywała okazja dla południowokoreańskiej firmy do zdobycia nowych klientów. W sierpniu Joe Biden podpisał ustawę Inflation Reduction Act. Ustawa zakłada inwestycje na poziomie 740 miliardów dolarów m.in. w przeciwdziałanie zmianom klimatu, redukcję emisji dwutlenku węgla, zachęty do stosowania odnawialnych źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne czy poprawę zdrowia publicznego. Jej ważnym elementem jest także wyłączenie z ulg podatkowych tych producentów samochodów elektrycznych, którzy w dużym stopniu sprowadzają komponenty z Chin. Aby skorzystać z ulg, przedsiębiorstwa wytwarzające baterie do pojazdów elektrycznych są zobowiązane do tego, aby 40 proc. wszystkich dostaw materiałów katodowych pochodziło z USA lub państw należących do strefy wolnego handlu. Odsetek ten ma wzrosnąć w 2027 r. do poziomu 80 proc.! 

USA postrzegają temat baterii jako jeden z kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego. Walka o baterie to kolejne pole bitwy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. ChRL odpowiada obecnie za ok. 50 proc. światowego rynku.

Zobacz też: Tajwańczycy chcą produkować najnowocześniejsze chipy w USA

Inwestycja LG Chem ma więc także na celu „pozostanie w grze”, ponieważ południowokoreańskie firmy obawiają się, że wprowadzone przepisy dotkną również je. Takie obawy wyraził m.in. Hyundai Motors. Postawienie fabryki w USA daje LG Chem gwarancję, że będzie mogła dostarczać swoje komponenty na amerykański rynek. Budowa fabryki ma także skrócić łańcuchy dostaw. Odcięcie amerykańskich producentów od dostaw z Chin daje też szanse na przejęcie dużej części rynku. 

Czym będzie odznaczać się fabryka?

Budowa fabryki ma się rozpocząć już w I kwartale 2023 r., natomiast produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2025 r. W fabryce ma zostać wykorzystana inteligentna technologia LG Chem, dzięki której cała produkcja będzie zautomatyzowana, wdrożony zostanie specjalny system kontroli jakości.

Fabryka ma też być przyjazna środowisku i realizować założenia zrównoważonej produkcji. Działalność obiektu ma być zasilana całkowicie z odnawialnych źródeł energii — słońca i elektrowni hydroelektrycznych.

CEO LG Chem, Hak Cheol, tak skomentował powstanie fabryki w USA:

Nowa fabryka materiału katodowego w Tennessee to kolejny krok dla nas [LG Chem], aby stać się największym producentem komponentów do baterii na świecie i spełnić naszą wizję zajęcia pozycji topowej firmy technologiczno-naukowej. Ta fabryka będzie północnoamerykańskim centrum doskonałej jakości dla całego łańcucha dostaw materiałów katodowych. Doprowadzi do stworzenia wielu dobrze płatnych miejsc pracy i przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki w Clarksville.

Co będzie wytwarzać koreańska fabryka w USA?

Materiał katodowy jest jednym z krytycznych elementów wykorzystywanych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Fabryka w Clarksville będzie wytwarzać materiał NCMA, zawierający nikiel, mangan, aluminium i kobalt niezbędny do produkcji najnowszej generacji baterii cechujących się lepszą pojemnością i stabilnością. 

LG Chem to firma założona w 1947 r. w Seulu. Obecnie jest pracodawcą dla ok. 19 tys. osób w ponad 50 oddziałach na świecie. W 2021 spółka zanotowała przychody w wysokości 37 miliardów dolarów.

Koreańskie elektrownie jądrowe — to właśnie one powstają najszybciej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker