Gospodarka

W jaki sposób wybrać okno dachowe?

Okna dachowe wciąż budzą niemałe kontrowersje. Nie każdy takowe posiada, raczej są to tylko właściciele domków jednorodzinnych. Nic dziwnego, że nasza wiedza o tychże oknach nie jest na jakimś specjalnie imponującym poziomie. Sprawdźmy zatem, jak dobierać okna dachowe, aby być zadowolonym z osiągniętego rezultatu. Nie ma co zwlekać. Przejdźmy do konkretów.

Czym wyróżnia się okno dachowe?

Okna dachowe są stosowane w pomieszczeniach takich jak poddasze. Wiele osób zastanawia się, jaki jest w ogóle sens montowania takiego okna. Korzyści jest naprawdę sporo. Można jednak skoncentrować się na tej jednej jedynej, a więc na tym, że okno dachowe pozwala nam na rozświetlenie danego pomieszczenia. Na poddaszu kwestia doświetlenia jest niesamowicie ważna. Głównie kobiety zwracają uwagę także na to, że takowe okno pozwala na bardzo unikatową aranżację. Nie ma co się dziwić, że w większości domach z poddaszem takowe znajduje swoje zastosowanie.

Okazuje się, że w wyborze okna dachowego nie bez znaczenia jest także jego wielkość. Warto stosować się do pewnej zasady. O jakiej zasadzie mowa? Wymiar okna powinien tak naprawdę stanowić minimum dziesięć procent całej powierzchni podłogi. Dlaczego jest to takie ważne? Jest to takie ważne, ponieważ taka wielkość pozwoli na oświetlenie równomierne pomieszczenia. Mamy do tego zapewniony komfort użytkowania tegoż wnętrza. Oczywiście wartość tę powinniśmy potraktować jako absolutne minimum. Gdy mamy ochotę na większe okno dachowe, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Co więcej, obecnie sporej wielkości przeszklenia są bardzo, ale to bardzo modne.

Zatem na wymiarach nie powinniśmy się zbytnio skupiać, ponieważ jest to jak najbardziej kwestia mocno indywidualna. Wymiary dostosowuje się po prostu pod wielkość dachu. Ważne jest także przeznaczenie pomieszczenia. Innego oświetlenia oczekujemy w łazience, innego w gabinecie, a jeszcze innego w sypialni. Oczywiście na poddaszu nie musimy się ograniczać do jednego okna. Gdy mamy ochotę, to może to być większa liczba.

A może okna obrotowe?

Oferta znanych producentów url nie przestaje nas zaskakiwać. Wybór okien dachowych jest naprawdę spory. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się okna obrotowe. Są to takie okna, które otwierają się w połowie wysokości. Niezmiernie popularne są także okna uchylno-obrotowe. Można powiedzieć, że ten typ okien jest mocno funkcjonalny.

Niekiedy stawia się także na okna świetlikowe, czy też wyłazowe. Jednak takowe firmy już montują w zdecydowanie wyższych partiach dachu. Wszystko po to, aby swoje pomieszczenia dodatkowo doświetlić. Świetną innowacją, którą można podziwiać najczęściej w domach bardzo nowoczesnych, są okna kolankowe. Cóż to za okna? Są to okna, które są naprawdę duże. Tak naprawdę biegną od samej podłogi aż po dach.

Oczywiście nikt nam nie broni połączyć ze sobą kilka rodzajów okien. Gdy obawiamy się efektu, to zamówmy wizualizację. Na pewno będzie to pięknie wyglądało, ale bez projektu trudno jest nam sobie to wyobrazić.

Na co warto zwracać uwagę przy zakupie okna dachowego?

W przypadku okien dachowych nie tylko liczy się ich dokładna lokalizacja oraz wielkość. Nie bez znaczenia są także parametry poszczególne. Okna tego typu wyróżniają się niskim współczynnikiem Uw, a więc cieplnej przenikalności. Pomogą nam one w utrzymaniu dobrego energetycznego bilansu budynku. Zwróćmy także uwagę na stolarkę o naprawdę dobrych akustycznych właściwościach. Ona zredukuje hałas. Na przykład w naszym biurze, czy też w sypialni chcemy mieć cicho, jak makiem zasiał.

W dzisiejszych nieciekawych czasach zwróćmy także uwagę na odporność na włamania. Nie oszczędzajmy i zdecydujmy się na wzmocnioną konstrukcję ościeżnicy oraz skrzydła. Tak będzie po prostu bezpieczniej.

Jeśli chodzi o materiał, z którego okna są wykonane, to najczęściej zastanawiamy się między oknami PCV a oknami drewnianymi. Okna PCV przekonują nas na pewno tym, że są one o wiele, wiele trwalsze. Przekonuje nas także ich konserwacja. Tak naprawdę okna te nie wymagają kompletnie żadnych chemicznych środków.

A co nas troszkę od nich odpycha? Niestety jest to cena. Okna tego typu są droższe od okien drewnianych. Czasami możemy się także spotkać, z tym że sama okleina ulega przebarwieniu i po kilku latach użytkowania okno trzeba wymienić.

Zaś okna drewniane podobają się nam ze względu na ich cenę. Niezaprzeczalnie są one tańsze od okien PCV. W przypadku drewnianych okien lakier przebarwiony możemy spokojnie zeszlifować oraz ponownie pomalować. Jest to zatem bardziej ekonomiczne. Obejdzie się bez wymiany. Doceniamy także to, że okna te nie są wrażliwe na promienie słoneczne.

W wadach nie sposób wspomnieć o nieco pracochłonnej oraz kosztownej pielęgnacji. W celach ochronnych trzeba przy tego typu okna stosować specjalny impregnat do drewna.

Jak widać na załączonym obrazku, każde rozwiązanie ma swoje mocne i nieco słabsze strony. Wybór oczywiście jest kwestią indywidualną. Wybierzmy takie okna, które będą nam pasowały i idealnie wpasują się w nasze potrzeby oraz oczekiwania.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker