Europa

Najlepsze kraje na spędzenie emerytury. TOP 10 zamykają…Czechy

Które z państw jest najlepiej przygotowane na wspieranie emerytów?

Najlepsze kraje na spędzenie emerytury znajdują się w Europie. Wyjątkiem jest Australia i Nowa Zelandia, które również mogą zaoferować starszym osobom wysoki standard życia. 

Najlepsze kraje na spędzenie emerytury

Globalna populacja starzeje się, co jest widoczne szczególnie w Europie. Według OECD do 2050 roku 30% ludzi na całym świecie będzie miało 65 lat lub więcej. Z perspektywy wielu rynków stwarza to nowe możliwości.

Zobacz także: Demografia Grecji jest jak „tykająca bomba zegarowa”. System emerytalny zagrożony upadkiem

Które z państw jest najlepiej przygotowane na wspieranie emerytów?

Dane pochodzące z Globalnego Indeksu Emerytur (GRI) zwracają uwagę na bezpieczeństwo z ilościowej perspektywy. Co roku zestawienie uwzględnia 44 kraje świata, które poddawane są analizie pod kątem tzw. bezpieczeństwa emerytalnego. Mowa o osiemnastu czynnikach, wpływających na komfort życia osób starszych. Wśród nich znajdują się kategorie takie jak: zdrowie (wydatki na zdrowie na mieszkańca, oczekiwana długość życia i wydatki na zdrowie nieubezpieczone), poziom jakości życia (poziom szczęścia, woda i warunki sanitarne, jakość powietrza, inne czynniki środowiskowe oraz różnorodność biologiczna), dobrobyt materialny (dochód na mieszkańca, równość dochodów i poziom zatrudnienia) oraz finanse (dług publiczny, zależność od systemu na starość, stopy procentowe, inflacja, zarządzanie, presja podatkowa i zagrożone kredyty bankowe). Biorąc pod uwagę powyższe składowe, dla każdego kraju określa się wynik od 0,01 do 1, który następnie przelicza się na wartość procentową.

Według rankingu Natixis Global Retirement Index z 2022 roku, którego wizualizacja znajduje się poniżej, najlepiej przygotowanym państwem na zjawisko starzenia się populacji jest Norwegia, która w rankingu znalazła się na pierwszym miejscu z wynikiem 81%. Porównując do Szwajcarii, która znalazła się na drugim miejscu i Islandii zestawionej na trzecim, wyróżnia się przede wszystkim dobrobytem materialnym oraz kwestiami finansowymi na emeryturze. Duży wpływ na tę ostatnią kategorię ma słynny norweski fundusz inwestujący środki pochodzące ze sprzedaży ropy naftowej (Więcej: Norweski fundusz odnotował stratę w pierwszej połowie tego roku. Winne spółki technologiczne). Norwegia jest na szczycie tegorocznego rankingu z kilku powodów. Na początek osiągnęła najwyższą notę ​​w kategorii Zdrowie, w dużej mierze ze względu na wysoką średnią długość życia, która wynosi 83 lata, czyli 9 lat dłużej niż średnia światowa.

Visual Capitalist

Państwem spoza Europy, które znalazło się najwyżej w zestawieniu, jest Australia na piątym miejscu. Kolejno, Nowa Zelandia znalazła się na szóstym miejscu. Kraje te znacząco nie odbiegają od siebie, jeśli chodzi o standard życia nie emeryturze. Duże znaczenie w tym przypadku ma system ochrony zdrowia, najmniej punktów odnotowano przy analizie kwestii materialnych.

Zobacz także: Europejczycy wydają krocie na zakupy online. Kto jest rekordzistą?

Czechy na 10. miejscu. Za co cenieni są nasi sąsiedzi?

Jedynym państwem Europy Środkowej, które wyróżniono w zestawieniu, są nasi południowi sąsiedzi. Analitycy zwracają uwagę przede wszystkim na względnie wysoki poziom, jeśli chodzi o dobrobyt. Jakość życia, pomimo że wysoka, odbiega jednak od poziomu odnotowanego dla Norwegii czy Szwajcarii. Gospodarka Czech często bywa porównywana do Polskiej i stawiana nam jako wzór w niektórych kategoriach, dlatego dokonaliśmy zestawienia tych dwóch gospodarek, aby przybliżyć ten temat (Więcej: Gospodarka Czech i Polski, czyli porównanie dwóch sąsiadów).

Europa zdominowana przez Amerykę Północną

Pomimo że większość państw w rozszerzonym rankingu obejmującym 25 krajów znajduje się w Europie, pod względem jakości życia na emeryturze w ujęciu holistycznym dominuje Ameryka Północna.

Z perspektywy regionalnej Ameryka Północna zajmuje pierwsze miejsce, mimo że żaden kraj w regionie nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Jednak uwzględniono dwa państwa nieco niżej Kanadę (#15) i Stany Zjednoczone (#18), które plasują się stosunkowo wysoko.

Visual Capitalist

Z drugiej strony Wschodnią Europę ujęto wraz z Centralną Azją, co może wydawać się pomyłką ze względu na znaczące różnice w rozwoju i standardzie życia.

Niektóre państwa są lepiej, inne gorzej dostosowane do wzrostu liczby starszych osób. Niektóre natomiast odczuwają silną presję i starają się dostosować obowiązujące systemy i istniejące instytucje do przemian, które nastąpią.

10 najszybciej rozwijających się gospodarek w 2022 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker