Gospodarka

Pa pa folijko – Jednorazowe opakowania wychodzą z UE

Unia rozprawia się z jednorazowymi opakowaniami. Już nie zjemy w McDonald’s z „kartonika”, czas na erę wielorazowości

Unia Europejska stara się coraz bardziej walczyć ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Jednym z podejmowanych kroków ku temu jest próba osiągnięcia bezemisyjności jako kontynent. Warto jednak pamiętać, że dwutlenek węgla nie jest jedynym zagrożeniem dla klimatu. Teraz na celowniku UE są jednorazowe opakowania.

Jednorazowe opakowania zbyt często w użytku

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim tygodniku, ilość odpadów generowanych przez opakowania w Unii Europejskiej nieustannie rośnie. Na jednego Europejczyka przypada około 180 kg takich odpadów rocznie. Polska jest nieco poniżej średniej z wynikiem około 172 kg. Przez jedną dekadę od 2009 do 2019 roku ilość takich śmieci we wspólnocie wzrosła aż o 13,5 milionów ton i osiągnęła poziom 79 milionów ton. Jak podaje Komisja Europejska, do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 15 milionów ton.

Zobacz także: Francuska skarbówka wykorzysta AI do lokalizowania basenów

Według PIE w ciągu ostatnich dwóch dekad w państwach należących do UE opakowania wielokrotnego użytku straciły na popularności. Można przytoczyć przykład Danii, w której między latami 1999 a 2019 udział opakowań wielokrotnego użytku zmalał aż o 80%. W Finlandii spadek był mniejszy, jednak również duży, bo o 76%.

Dlatego UE zaproponowała nowe przepisy dotyczące jednorazowych opakowań. Jak komunikuje PIE 30 listopada 2022 roku Parlament Europejski oraz Rada Europy przedstawiły propozycję zmiany rozporządzenia w sprawie opakowań i produkowanych z nich odpadów. Ogólnie rzecz biorąc, nowe prawo ma za zadanie ograniczenie ilości wspomnianych odpadów per capita o 15% we wszystkich państwach członkowskich do 2040 roku.

Rozwiązanie problemu jednorazowych opakowań

Nowe przepisy w Unii Europejskiej miałby zobowiązywać dystrybutorów oraz producentów do oferowania wyznaczonego procenta swoich produktów w wielorazowych opakowaniach. Pułap ten byłby zwiększany z czasem. Dla zimnych i ciepłych napoi do 2030 roku ilość takich opakowań miałaby wynosić 20%, natomiast w 2040 roku już aż 80%. Alternatywą ma być posiadanie w ofercie możliwości napełnienia pojemnika przyniesionego przez klienta.

Zobacz także: Pierwsza Żabka Eko Smart została otwarta w Poznaniu

Inny pułap ma być dla napojów alkoholowych. Do 2030 roku alkohol w wielorazowych opakowaniach ma być sprzedawany w 10%, natomiast do 2040 roku w 25%. Branży e-commerce nowe przepisy również nie ominą. Do 2030 roku 10% opakowań używanych do przewożenia produktów będzie musiało nadawać się do ponownego użycia, a do 2040 roku 50%.

UE tak bardzo przejmuje się jednorazowymi opakowaniami, że proponuje ujednolicenie oraz oznakowanie opakowań wielokrotnego użytku. Na celownik trafiły również tzw. opakowania miniaturowe, to te, w które są pakowane hotelowe kosmetyki. Ma zostać również wprowadzone bezwzględny zakaz używania opakowań jednorazowych dla klientów punktów gastronomicznych jedzących w środku lokalu. Zatem możemy się pożegnać z opakowaniami m.in. z McDonald’s oraz KFC.

Zostanie również wprowadzony obowiązkowy system kaucji za plastikowe butelki oraz puszki z aluminium. Dodatkowo planowane jest wprowadzenie minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach. To wszystko według Parlamentu Europejskiego i Rady Europy ma zwiększyć opłacalność recyklingu.

Zobacz także: Kryzys klimatyczny jest sporym wyzwaniem dla branży budowlanej

PIE sytuacje w Polsce komentuje w następujący sposób:

Według danych Eurostatu, w 2019 r. w Polsce 55 proc. odpadów opakowaniowych zostało poddanych recyklingowi (wzrost z 36,8 proc. w 2009 r.), w tym prawie 80 proc. opakowań papierowych i kartonowych, 67 proc. opakowań szklanych i prawie 32 proc. opakowań plastikowych. Według danych IOŚ-PIB, w 2020 r. w Polsce tylko 45 proc. odpadów opakowaniowych zostało poddanych recyklingowi. Najniższą efektywność recyklingu, wynoszącą 28,6 proc., odnotowano dla odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, najwyższą – 60,4 proc. – dla odpadów opakowaniowych z papieru i tektury. Na mocy obowiązującej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, do 2025 r. co najmniej 65 proc. wszystkich opakowań musi zostać poddana recyklingowi, a od 2030 r. – 70 proc. (dokładniej do 2025 r. – 50 proc. opakowań plastikowych, 75 proc. opakowań papierowych i 70 proc. opakowań szklanych)

Czy miliarderzy uratują świat?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker