USA

Stany będą walczyć z uzależnieniem od opioidów! Zatwierdzono nowe przepisy

Problem z opioidami każdego roku kosztuje gospodarkę setki miliardów dolarów

Uzależnienie od opioidów w USA staje się coraz poważniejszym problemem. W rządzie podjęto decyzje określane jako „historyczne” mające na celu walkę z plagą przedawkowań, która pogrąża Amerykę nie tylko zdrowotnie, ale również ekonomicznie. 

Uzależnienie od opioidów w USA – nowe przepisy dotyczące terapii

W Stanach Zjednoczonych może nastąpić w końcu przełom w związku ze skalą uzależnienia od opioidów. Waszyngton chce ułatwić dostęp do terapii. Ustawa zbiorcza na 2023 rok oraz nowelizacja przepisów HHS ułatwią dostęp do leczenia buprenorfiną i morfiną.

Historyczny rekord zgonów w związku z przedawkowaniem opioidów odnotowano w 2021 roku. W tym roku wynik ten również pozostaje na wysokim poziomie. Amerykańskie Centra Kontroli Chorób przewidują, że w 2022 roku liczba zgonów wywołanych przedawkowaniem i powiązanych z opioidami wyniesie 107 tys. W latach 2002-2017 nastąpił 22-krotny wzrost całkowitej liczby zgonów związanych z fentanylem i innymi syntetycznymi opioidami. W 2018 roku każdego dnia skutek przedawkowania tych substancji umierało średnio 128 osób. Nowe przepisy mają sprawić, że pacjenci będą mieli ułatwiony dostęp do leków ratujących życie. W sugestiach politycznych Departamentu Opieki Społecznej i Opieki Zdrowotnej wprowadzono poważne zmiany wskazujące na realne działania zmierzające do eliminacji problemu.

Zobacz także: Burmistrz Los Angeles wprowadza stan wyjątkowy! Powodem pogłębiający się kryzys bezdomności

Po zmianach większa liczba lekarzy będzie przepisywać buprenorfinę, lek, który pozwala pacjentom samodzielnie radzić sobie z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem opioidów. Ponadto do programu leczenia uzależnień będą mogły zgłaszać się osoby uzależnione od co najmniej roku. Ma to zwiększyć zakres osób objętych kampanią prozdrowotną. Biały Dom ogłosił chęć przeznaczenia 1,5 mld USD dla wszystkich stanów i terytoriów na walkę z epidemią. Jest to dodatek do budżetu wynoszącego 5,5 mld USD przewidzianego na finansowanie programów leczenia w całym kraju.

Kryzys opioidowy w USA – wymiar ekonomiczny

Oprócz społecznego ważny jest również wymiar ekonomiczny amerykańskiego kryzysu opioidowego. Szacuje się, że nadużywanie opioidów w Stanach Zjednoczonych kosztuje ponad 500 mld USD rocznie. Ma to swoje przełożenie na czynniki gospodarcze. To negatywne skutki wpływające na rynek pracy czy system opieki zdrowotnej, który jest poważnie obciążony po pandemii. Badania empiryczne prowadzone w Stanach wykazały, że nadużywanie opioidów obniża aktywność na rynku pracy i zatrudnienie, zwiększa liczbę roszczeń z tytułu niezdolności do pracy i wydłuża okresy bezrobocia. To także coraz wyższy współczynnik przestępstw narkotykowych.

Zobacz także: Kongres USA zablokował ogólnokrajowy strajk kolejarzy

Analiza JEC wykazała natomiast, że kryzys w 2020 roku kosztował Waszyngton prawie 1,5 biliona dolarów. To o 37% więcej niż w 2017 roku, gdy po raz ostatni zbierano dane. Z uwagi na zakłócenia i obostrzenia gospodarcze, coraz więcej osób zażywa leki opioidowe. Ponadto pandemia zaburzyła dostęp do opieki zdrowotnej, zaostrzając stres społeczny, ekonomiczny i ograniczając możliwość uczestniczenia w terapiach uzależnień. W konsekwencji całkowity koszt, który ponosi gospodarka prawdopodobnie będzie nadal rósł.

Przewodniczący JEC Beyer powiedział:

Bez wątpienia największymi tragediami związanymi z epidemią opioidów nadal są ofiary śmiertelne, rodziny i społeczności, które pozostawili za sobą, oraz wielu, którzy wciąż walczą z uzależnieniem. Ale nowe szacunki JEC jasno pokazują, jak katastrofalny był ten kryzys również dla całej naszej gospodarki. Tak jak pandemia pogłębiła wiele nierówności społecznych, zakłóciła również leczenie i stworzyła nowe wyzwania zdrowotne, które pogorszyły problem opioidów w naszym kraju. Jako naród jesteśmy teraz mniej zdrowi, mniej konkurencyjni ekonomicznie i mniej bezpieczni w wyniku epidemii opioidów, która nadal pustoszy nasz kraj. Musimy nadal podejmować działania, aby zaradzić temu kryzysowi zdrowotnemu i gospodarczemu.

Według szacunków pozarządowych organizacji w USA kryzys opioidowy pochłonął więcej ofiar niż wojna w Wietnamie. To prawdziwa plaga uzależnień, która dotyka obywateli niezależnie od statusu czy posiadanego majątku.

Kongresman David Trone jako jeden z pierwszych wskazał, że opioidy pogrążają Amerykę nie tylko zdrowotnie, ale również ekonomicznie. Jego zdaniem to właśnie na tym aspekcie powinna skupić się uwaga władzy, która chce walczyć z plagą przedawkowań:

Ponieważ epidemia zbiera obecnie 1,5 biliona dolarów rocznych żniw w naszej gospodarce, nasz naród jest bardziej podatny na ataki z powodu naszej bezczynności. W ciągu ostatnich dwóch lat naród zjednoczył się we wspólnej sprawie, inwestując biliony w badania i leczenie aby wyleczyć koronawirusa. Teraz nadszedł czas, aby zrobić to samo z epidemią opioidów. Z nieobliczalnymi kosztami ludzkimi i oszałamiającymi skutkami ekonomicznymi, ta epidemia zasługuje na pilne, zbiorowe działanie na skalę krajową.

Amerykanie częściej umierają z powodu przedawkowania opioidów niż w wypadkach samochodowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker