EuropaGospodarkaPolska

Rynek aplikacji mobilnych w UE został zdominowany przez Polskę

Rynek aplikacji mobilnych ciągle się rozwija, zachowując popularność. Niewielu jednak wie, że Polska jest liderem w całej UE tej dochodowej branży

Aplikacje mobilne w niezauważalny sposób stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Bez wątpienia wraz z opanowaniem telekomunikacji przez smartfony rozpoczął się proces ich popularyzacji. Obecnie cały rynek z nimi związany jest bardzo atrakcyjny oraz dochodowy. Wiąże się to oczywiście z dużą konkurencją, jednak mimo tego w UE rynek aplikacji mobilnych został zdominowany przez Polskę.

Jak wygada rynek aplikacji mobilnych w UE

Szacuje się, że cały sektor aplikacji mobilnych w ubiegłym roku uzyskał przychód sięgający aż 210 miliardów euro w skali całej gospodarki Unii Europejskiej.

W raporcie firmy Deloitte możemy wyczytać, że wpływy bezpośrednie wyniosły 95,7 miliardów euro. Była to przede wszystkim produkcja aplikacji dla klienta zewnętrznego, czyli podwykonawstwo (66,4 miliarda euro), zyski wygenerowane przez reklamy (19,2 miliarda euro), wszelkie transakcje dokonane za pomocą aplikacji, czyli zakupy, subskrybuję oraz płatne pobrania (6,5 miliarda euro) i na końcu handel mobilny (3,6 miliarda euro).

Zobacz także: Rynek gier mobilnych na koniec 2022 roku będzie wart 136 mld dolarów!

Polski Instytut Ekonomiczny zaznacza, że do tego wyniku należy dodać wpływ pośredni, który sektor aplikacji zdołał wygenerować. Konkretnie chodzi o wpływ na poszczególne sektory, w których twórcy aplikacji nabywają niezbędne narzędzia do swojej pracy, a także te środki, które zostały wydane przez pracowników branż związanych z aplikacjami.

Szacuje się, że te środki wyniosły około 114 miliardów euro. W ujęciu procentowym cały wpływ omawianego sektora uplasował się na poziomie 0,7% PKB wszystkich państw UE.

Zobacz także: Zakupy w Metaverse? Polacy nie są jeszcze na to gotowi

Wartość wszelkich towarów oraz usług, nabytych z wykorzystaniem aplikacji wyniosła prawie 500 miliardów euro. Chodzi tutaj o takie rzeczy jak ubrania, książki czy bilety komunikacji miejskiej. Co ciekawe wpływy do samego sektor aplikacji mobilnych to jedynie 3,6 miliarda euro. Różnice stanowią zyski sprzedawców wcześniej wymienionych towarów i usług. Byli oni w stanie zdobyć swoich klientów właśnie dzięki aplikacjom.

Polska sytuacja na rynku aplikacji mobilnych

Polska okazała się w 2021 roku liderem w kontekście liczby firm, które tworzą i obsługują aplikacje mobilne. Konkretnie w naszych granicach swoją działalność w 2021 roku prowadziło 644 przedsiębiorstw zajmujących się tą dziedziną. Odpowiada to aż 14% wszystkich firm działających w tej gałęzi na całym wspólnym rynku europejskim.

Niestety w skali całego kontynentu wyprzedziła nas Wielka Brytania. Na wyspach rynek aplikacji mobilnych jest bardzo popularny i w 2021 roku funkcjonowało tam aż 1121 firm tego rodzaju. Czyli prawie dwukrotnie więcej niż u nas. Taka liczba odpowiada 27% wszystkich europejskich firm z branży. Natomiast w całej Europie Środkowo-Wschodniej działa ich łącznie 1209 (29% ogółu).

Zobacz także: Zarobki polskich programistów jednymi z najniższych w UE

Dobrą wiadomością jest to, że w 2022 roku przybyło firm z tego sektora. Wstępne szacunki mówią, że działa ich już w naszym kraju 724. Po części wynika to z bardzo dobrej renomy polskich deweloperów na rynku co motywuje do zakładania nowych firm. Drugą stroną medalu jest fakt, że ich rosnąca liczba w naszym państwie wynika również ze znacznie niższych kosztów pracowniczych w porównaniu do innych państwa UE. Nawet względem programistów i twórców aplikacji, którzy są wybitnymi specjalistami.

Ogólnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej średnia stawka godzinowa dla programistów wynosi 30 euro. Na przysłowiowym zachodzie płaca jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi 64 euro.

Sektor aplikacji mobilnych z każdym rokiem staje się coraz bardziej istotny dla europejskiej gospodarki. W poprzednim roku był odpowiedzialny za stworzenie około 1,4 miliona miejsc pracy.

W obecnej sytuacji ekonomicznej bardzo trudno jest przewidzieć bieg wydarzeń i stabilność rynku. Jednak specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że:

Zobacz także: Polska ma najtańszy internet mobilny w UE. Płacimy średnio 3,5 razy mniej od innych

Autorzy raportu szacują, że sektor aplikacji mobilnych będzie w najbliższych latach zyskiwał na znaczeniu, dzięki szerszemu zastosowaniu rozwiązań mobilnych w edukacji, wydarzeniach hybrydowych czy opiece zdrowotnej. Jednocześnie w UE zostały przyjęte nowe rozwiązania prawne, jak np. Akt o rynkach cyfrowych, które mają zwiększyć konkurencję na rynku i ułatwić twórcom aplikacji dotarcie do klientów końcowych. Przepisy zapewniają m.in. zniesienie ograniczeń w korzystaniu z alternatywnych sklepów, co może przynieść obniżenie marży, którą trzeba zapłacić za umieszczenie aplikacji w sklepie. Będzie to oznaczało wyższy przychód dla właściciela aplikacji, a być może również niższą cenę dla użytkownika końcowego. Przepisy zawarte w Akcie o rynkach cyfrowych będą również gwarantowały działanie aplikacji w różnych systemach oraz urządzeniach, co nie pozwoli pośrednikom na podpisywanie umów wyłączności z twórcą danej aplikacji. Wydaje się, że zarówno czynniki ekonomiczne, jak i regulacyjne sprzyjają rozwojowi rynku aplikacji mobilnych w Europie, a wpływ ekonomiczny tego sektora w najbliższych latach będzie znacząco większy.

Provident pełną parą wejdzie na polski rynek płatniczy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker