USA

Amerykańska gospodarka silniejsza niż oczekiwano. Co przyniesie 2023 rok?

Pomimo szeregu pesymistycznych scenariuszy, gospodarka ma silne podstawy

Amerykańska gospodarka silniejsza, niż oczekiwano w prognozach. Już wielokrotnie ostrzegano przed kryzysem. Okazuje się jednak, że odczyty są zaskakująco dobre. Dlaczego? 

Sprzeczne dane – amerykańska gospodarka silniejsza, niż oczekiwano

Dane ekonomiczne i prognozy gospodarcze dla Stanów Zjednoczonych przez ostatni rok były sprzeczne. Z jednej strony już wielokrotnie oczekiwano głębokiej recesji, z drugiej zaś gospodarka trzymała się na mocnych fundamentach. Te niepewne informacje wynikają ze złożoności problemu.

Każdy tydzień w USA to kolejna porcja sprzecznych informacji. Z jednej strony Fed, który jest gotów zaryzykować recesję, byleby opanować inflację. Z drugiej strony już kilkukrotnie uniknięto załamania, wbrew oczekiwaniom analityków. Wydawać by się mogło, że w obecnych warunkach wszyscy się mylą, a zazwyczaj trafne prognozy są całkowicie oderwane od rzeczywistości.

Z czego wynika siła amerykańskiej gospodarki w obecnych warunkach?

W ostatnim kwartale 2022 roku PKB wzrósł 3,2% w ujęciu rocznym. Tym samym oznacza to całkiem spore odbicie względem spadku w pierwszej połowie roku. Co więcej, w grudniu nieoczekiwanie wzrosło także zaufanie konsumentów. Zaskakujący był jednak przede wszystkim raport o zatrudnieniu. Dane w nim zawarte zszokowały analityków. Pomimo trudnej sytuacji rynek jest zaskakująco silny i ma mocne podstawy, a bezrobocie pozostało na najniższym poziomie od prawie pół wieku.

Zobacz także: Kradzieże sklepowe w USA są coraz większym problemem. Walmart może zacząć zamykać sklepy

Dodatkowo raporty inflacyjne pokazują spadek dynamiki, a nawet kontrolowany spadek niektórych cen. Pomimo presji wywieranej na gospodarstwa domowe, przed Świętem Dziękczynienia na zakupy wybrało się niemal 196 milionów Amerykanów. To rekordowa liczba, a wyniki sprzedaży były zaskakująco pozytywne i nie wynikały wyłącznie z inflacyjnego wzrostu cen, gdyż wyższa była również sama liczba transakcji.

Prawdą jest, że gospodarstwa domowe mierzą się z ogromnym wzrostem cen surowców energetycznych. Coraz więcej osób korzysta z kart kredytowych, aby uregulować swoje rachunki. Jednak dane w skali makro zaskakują pozytywnie, zarówno silnym rynkiem pracy, jak i wewnętrznym popytem.

Rubeela Farooqi, główna ekonomistka USA w High Frequency Economics skomentowała dane:

Pomimo wyższych kosztów i cen kredytów, wydatki gospodarstw domowych – siła napędowa gospodarki – wydają się utrzymywać, co jest pozytywną zmianą w perspektywie krótkoterminowej.

Zobacz także: Śnieżyca sparaliżowała USA. Tysiące odwołanych lotów

Opinie Amerykanów na temat bieżącej sytuacji gospodarczej

Co ciekawe, według sondażu CNN przeprowadzonego przez SSRS nieznacznie poprawiły się również opinie Amerykanów o własnej gospodarce. W ankietach przeprowadzonych latem oraz jesienią mniej niż 3 osoby na 10 stwierdziły, że wszystko idzie dobrze. Odsetek osób, które twierdziły, że sprawy idą bardzo źle, wyniósł wówczas 34%, aktualnie jest to 19%. Pozytywna zmiana nastrojów jest najbardziej widoczna wśród Demokratów, z których 58% twierdzi, że wszystko idzie dobrze, w porównaniu z 47% w październiku. Negatywne pozostają jednak opinie na temat działaności prezydenta. Tylko 36% popiera sposób, w jaki radzi sobie z gospodarką, 33% natomiast daje mu pozytywne oceny za radzenie sobie z inflacją. Prezydent zdecydowanie lepiej jest oceniany pod względem prowadzonej polityki międzynarodowej. 50% aprobuje odpowiednio podejście Bidena do ochrony demokracji w Ameryce i jego podejście do sytuacji na Ukrainie. To poprawa względem początku bieżącego roku (Więcej: Poparcie Bidena w USA topnieje. Przyszłość prezydenta będzie zależeć od gry inflacyjnej).

Aktualnie 30% twierdzi, że gospodarka się ustabilizowała i ani się nie pogarsza, ani nie poprawia. Na poprawę wskazuje 17%. Kolejny rok bez wątpienia będzie wyzwaniem dla amerykańskiej gospodarki. Kilkukrotne podwyżki stóp procentowych przed Fed dadzą się we znaki. Pojawiają się jednak opinie, że to wciąż niewystarczająco do zapanowania nad sytuacją w kraju.

W wypowiedzi dla CNN powiedział Christopher Rupkey, główny ekonomista firmy badawczej Fwdbonds.

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej w większości doprowadziły sektor mieszkaniowy do recesji, podczas której reszta gospodarki nadal działa dość płynnie. Wydatki konsumentów i inwestycje biznesowe w sprzęt wyglądają dobrze, mimo że Rezerwa Federalna podniosła w tym roku stopy procentowe o 3,75 punktu procentowego. Jeśli Fed próbuje spowolnić gospodarkę, hamując, to znaczy, że nie zrobił jeszcze wystarczająco dużo.

Stany będą walczyć z uzależnieniem od opioidów! Zatwierdzono nowe przepisy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker