Europa

Trzeci pakiet antykryzysowy w Hiszpanii. Rząd przeznaczy 10 mld euro

Hiszpania wprowadzi kolejny pakiet pomocowy, który ma pomóc w walce z kryzysem inflacyjnym i energetycznym

Hiszpania, podobnie jak pozostałe kraje europejskie, zmaga się ze skutkami pandemii oraz obecnym kryzysem inflacyjnym i energetycznym. Tamtejszy rząd zdecydował, że wprowadzi trzeci pakiet antykryzysowy w Hiszpanii. Pakiet pomocowy dla obywateli ogłosił wczoraj hiszpański premier Pedro Sanchez. Rządowa pomoc ma przede wszystkim złagodzić skutki rosnących kosztów życia i kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję atakiem na Ukrainę.

Trzeci pakiet antykryzysowy w Hiszpanii wart 10 mld euro

Trzeci pakiet antykryzysowy wprowadza szereg rozwiązań, które mają za zadanie ulżyć Hiszpanom. Pakiet znosi VAT na podstawowe produkty żywnościowe z 4 proc. wcześniej, obejmując takie produkty jak chleb, ser, mleko, owoce i warzywa, płatki. Obniżony zostanie także VAT na makaron i olej z 10 proc. do 5 proc. Rząd przewidział także jednorazowy transfer socjalny w wysokości 200 euro dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 27 tysięcy euro rocznie. Pomoc ta obejmie ponad 4 mln takich gospodarstw. 

Pakiet przedłuża także na kolejne sześć miesięcy obniżkę podatków na gaz i energię elektryczną. Do końca 2023 r. nie wolno będzie odcinać gospodarstw domowych od wszelkich mediów, w tym gazu i elektryczności. Pakiet zakazuje również eksmisji. Czynsz dla gospodarstw domowych nie będzie mógł zostać podwyższony o więcej niż 2 proc. O kolejny rok przedłużone zostaną także subsydia dla transportu publicznego. 

Zobacz też: Hiszpania planuje wprowadzić „podatek solidarnościowy” dla najbogatszych mieszkańców

Hiszpania wydała na pakiety antykryzysowe już 45 mld euro

Kolejny pakiet antykryzysowy oznacza, że łączne wydatki rządowe poprzez trzy programy pomocowe wyniosą już w tym roku 45 mld euro. Pierwszy pakiet antykryzysowy w Hiszpanii został wprowadzony w marcu, drugi w czerwcu. 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez tak mówił o kolejnym pakiecie wsparcia:

Rząd chroni klasę średnią i pracowników przed rosnącymi kosztami życia, energii i żywności. Rządzimy dla ludzi. Wypełniliśmy już 73 proc. z naszych zobowiązań wyborczych, mimo że musieliśmy zmierzyć się z pandemią i wojną na Ukrainie.

Inflacja w Hiszpanii najniższa w Unii Europejskiej

Hiszpanii udało się obniżyć inflację. Inflacja CPI w tym kraju wyniosła w listopadzie 6,8 proc., podczas gdy jeszcze w okresie czerwiec-sierpień przekraczała 10 proc. to wynik znacznie poniżej oczekiwań ekspertów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 7,4 proc. 


PKB Hiszpanii w skali roku. Źródło: tradingeconomics.com

To najniższa inflacja w skali roku w Unii Europejskiej i od ataku Rosji na Ukrainę. Jej spowolnienie to w dużej mierze zasługa taniejącej energii elektrycznej. Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce w marcu, kiedy ceny dochodziły do 540 euro za MWh. Obecnie po potężnym spadku oscylują wokół 100 euro za MWh.

Inflację wciąż jednak napędzają ceny żywności, z którymi ma zamiar uporać się premier Sanchez również dzięki trzeciemu pakietowi antykryzysowemu. W listopadzie ceny żywności wzrosły średnio o ok. 15 proc. 

Zobacz też: Hiszpania chce wybudować tunel pod Cieśniną Gibraltarską

Wzrost PKB Hiszpanii zaskoczył

Jak na razie niewiele wskazuje na to, by Hiszpanii groziła recesja. Po historycznym spadku PKB o 10,8 proc. w pandemicznym 2020 r. gospodarka hiszpańska zanotowała wzrost o 5,5 proc w 2021 r. Był to największy spadek PKB od czasu wojny domowej. W III kwartale 2022 r. PKB Hiszpanii wzrósł o 4,4 proc., znów zaskakując ekspertów, którzy oczekiwali poziomu 3,8 proc.


Zmiana PKB Hiszpanii w poszczególnych kwartałach. Źródło: tradingeconomics.com
 

Premier Sanchez spodziewa się, że wzrost PKB wyniesie 5 proc. w 2023 r., o 0,6 pkt proc. więcej niż wcześniej przewidywał hiszpański rząd. Eksperci z kolei przewidują, że wzrost spowolni, ze względu na rosnące koszty życia i stopniowo będzie się odradzał dzięki zwiększonemu ruchowi turystycznemu i unijnym funduszom w 2024 r.

Unia nie ma pojęcia, na co Hiszpania wydaje pieniądze z KPO – ogłosiła kontrolę komisji budżetowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker