Europa

Chorwacja przyjęła euro. Co to oznacza dla gospodarki?

Pomimo że eksperci wyliczają korzyści, Chorwaci obawiają się wzrostu cen

Chorwacja przyjęła euro. Od 1 stycznia będzie to obowiązująca waluta w całym państwie. Pomimo że eksperci wyliczają korzyści, Chorwaci obawiają się drastycznego wzrostu cen. 

Chorwacja przyjęła euro – kuna odchodzi w niepamięć

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja pożegna się ze swoją walutą, kuną. Odtąd w państwie obowiązywać będzie europejski system płatności. Oznacza to, że mieszkańcy wymienią kuny na euro, a kraj stanie się 20. członkiem tej strefy.

Jednocześnie Chorwacja stanie się członkiem strefy Schengen (jak 27. państwo członkowskie). To był rok zmian i przygotowań w całym kraju. Podjęto wiele decyzji, które wpłynęły na integrację europejską. Dokonano także finalizacji wielu logistycznych przedsięwzięć, w tym otwarcia mostu Pelješac, co pobudziło turystykę.

Zobacz także: Regulacje internetu w Unii Europejskiej postępują

Chorwacki minister finansów Zdravko Marić nazwał 1 stycznia ważnym dniem dla całej Chorwacji:

Fakt, że Chorwacja zostanie 20. członkiem strefy euro, jest również wyraźnym sygnałem, że integracja europejska trwa pomimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoimy. To bardzo mocne, pozytywne przesłanie dla wszystkich naszych obywateli klientów na wszystkie nasze rynki.

Zobacz także: Otwarcie mostu Pelješac w Chorwacji! Krótsza podróż do Dubrownika!

Czy euro będzie opłacalne dla Chorwacji czy nie?

Pomimo że eksperci wyliczają zalety przystąpienia do strefy euro, Chorwaci wydają się raczej nieufni wobec tak daleko idącym zmianom. Mieszkańcy obawiają się drastycznego wzrostu cen w obecnych warunkach podwyższonej inflacji.

Ekonomiści natomiast są zdania, że przyjęcie nowej waluty ochroni chorwacką gospodarkę, która obecnie zmaga się z wysoką inflacją i kryzysem energetycznym. Chorwacja z prawie 5 mln mieszkańców jest podatna na wiele wstrząsów wewnętrznych. Nadzieją było ożywienie po pandemii, które miało przynieść ogromne korzyści dla sektora turystyki. Z uwagi na wojnę w Ukrainie do kraju przyjechało mniej turystów ze Wschodu, niż oczekiwano, co odbiło się na kilku istotnych wskaźnikach makroekonomicznych.

Prezes Chorwackiego Banku Narodowego Boris Vujčić z zadowoleniem przyjął decyzję o przyjęciu euro:

Ryzyko walutowe zniknie w największym stopniu, a Chorwacja będzie atrakcyjniejsza dla inwestycji i bezpieczniejsza w czasach kryzysu. Euro jest również kluczową wartością jedności europejskiej i pozwoli nam odgrywać jeszcze bardziej aktywną rolę w projekcie europejskim.

Kolejnymi zaletami płynącymi z przyjęcia waluty euro mają być zmniejszenie ryzyka walutowego oraz lepsze warunki kredytowania w czasach spowolnienia gospodarczego. Wraz z nastaniem 2023 roku euro zacznie obowiązywać we wszystkich miejscach i placówkach płatniczych. Nie oznacza to jednak, że waluta będzie nowością. Obecnie ok. 80% chorwackich depozytów bankowych jest denominowanych w euro. Ponadto 20% PKB, za które odpowiadają wpływy z turystyki, pochodzi od Europejczyków spędzających wakacje w tym kraju. Euro oznaczać może także ustabilizowanie sektora bankowego czy finansów publicznych.

Jacob Kirkegaard, starszy pracownik German Marshall Fund skomentował:

W związku z tym, moim zdaniem, w perspektywie średnio- i długoterminowej (Chorwacja) skorzysta na znacznie niższym poziomie inflacji, stabilności monetarnej, niższych stopach procentowych i oczywiście wpływie politycznym, jaki członkostwo w strefie euro daje stosunkowo bycia członkiem.

Obecnie ponad 400 mln mieszkańców Europy może się swobodnie przemieszczać w wyznaczonej strefie Schengen. Pomimo że Polacy de facto nie potrzebowali paszportów, aby wjechać do Chorwacji, wstąpienie do Schengen pobudzi gospodarkę i otworzy przed nią nowe możliwości. W kontekście Schengen mówi się również o zobowiązaniu Chorwacji. Kraj ma zwiększyć kontrolę i chronić granicę UE, która ma długość 1350 km. Państwo znajduje się na szlaku zachodniobałkańskim wykorzystywanym nie tylko przez migrantów, ale również handlarzy bronią czy narkotykami.

Dla polskich turystów istotną informacją może być, że Europejski Bank Centralny ustalił kurs wymiany na 7,53450 kun chorwackich za euro. Ma on się zbiegać z poziomem obecnego kursu centralnego kuny w mechanizmie kursowym. Obecnie kluczowa jest szybka konwersja. Jak przekazano, 70% bankomatów w Chorwacji będzie dystrybuować banknoty euro już 1 stycznia. Pozostałe dołączą do tego grona w ciągu dwóch tygodni. Banki komercyjne będą publikować w internecie informacje o bankomatach wypłacających euro. Szybsze wycofywanie pieniędzy z obiegu ma umożliwić wydawanie reszty w euro, gdy zapłacono kunami.

Chorwacja w strefie Schengen! To nie tylko szansa na rozwój, ale również zobowiązanie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker