Azja i Oceania

Gotówka na nowy rok. Rząd Tajwanu podzieli się z obywatelami „owocami gospodarczych osiągnięć”

Premier Su Tseng-chang ogłosił, że część dochodów podatkowych zostanie przeznaczona na wypłatę transferów dla obywateli

Tajwan planuje wypłacić w tym roku niemal 200 dolarów dla każdego obywatela. Takie plany ogłosił wczoraj premier Su Tseng-chang, mówiąc, że rząd Tajwanu podzieli się z obywatelami „owocami gospodarczych osiągnięć”. Gospodarka Tajwanu urosła w 2021 r. o 6,53 proc. Teraz we wzroście gospodarczym ma uczestniczyć każdy Tajwańczyk.

Rząd Tajwanu podzieli się z obywatelami

Rząd Tajwanu zdecydował się na niecodzienny krok. W tym roku każdy obywatel otrzyma niemal 200 dolarów. W retoryce tajwańskiego rządu nie będzie to jednak zwykły transfer pieniężny. Jak przekonuje premier Tajwanu Su Tseng-chang, każdy w ten sposób będzie mógł dzielić wzrost gospodarczy.

Na wypłatę świadczeń zostanie przeznaczona część dochodów podatkowych budżetu państwa. Premier Su przekazał, że będzie to kwota 4,57 mld dolarów amerykańskich, co pozwoli na wypłatę dla obywateli na poziomie 195,61 dolarów na osobę.

Plan musi zostać jeszcze zaakceptowany przez tajwański parlament. Premier Su tak wypowiadał się o pomyśle transferów do obywateli:

Owoce gospodarczych osiągnięć zostaną podzielone wśród wszystkich obywateli, od najmłodszych do najstarszych. Chcemy udzielić wszystkim obywatelom noworocznego błogosławieństwa po rozpoczęciu Księżycowego Nowego Roku. 

Jak na razie nie podano szczegółów, w jaki sposób transfery zostaną przekazane obywatelom. Tajwan chce całościowo skierować 12,4 mld dolarów dochodów podatkowych z powrotem do gospodarki, aby chronić ją przed globalnymi szokami i pobudzać do dalszego wzrostu. Kwota ta obejmie dotacje do cen energii elektrycznej oraz ubezpieczenia pracownicze i zdrowotne.

Zobacz też: Chiny zrywają współpracę transportową z Litwą. Poszło o Tajwan

Rząd Tajwanu podzieli się z obywatelami, mimo zwalniającej gospodarki

Gospodarka Tajwanu urosła w 2021 r. o 6,53 proc. Był to najszybszy wzrost od ponad dekady, kiedy to w 2010 r. wyniósł 10,25%. Należy jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach był to przede wszystkim efekt niskiej bazy wynikającej z kryzysu. W III kwartale 2022 r. wzrost był nieco wolniejszy i wyniósł 4,01 proc. 


Roczne tempo wzrostu PKB na Tajwanie. Źródło: tradingeconomics.com

Na odczyt za cały 2022 r. należy jeszcze poczekać, jednak z grudniowych szacunków banku centralnego Tajwanu wynika, że wyniesie on 2,91 proc. To znacznie mniej niż jeszcze we wrześniu, gdy spodziewano się wyniku na poziomie 3,51 proc. W 2023 r. tempo wzrostu PKB ma dalej spadać, poniżej 3 proc., do 2,53 proc.

Gospodarka Tajwanu jest silnie uzależniona od eksportu. Jeden z filarów gospodarki stanowi produkcja półprzewodników, na które popyt gwałtownie wzrósł. Wojna handlowa między USA a Chinami to szansa dla wyspy na odegranie kluczowej roli w dostarczaniu chipów. Niedawno TSMC, kluczowy producent tych produktów na świecie, zdecydował się na uruchomienie fabryki w Arizonie w USA, gdzie mają być produkowane najnowocześniejsze chipy. 

Zobacz więcej: Tajwańczycy chcą produkować najnowocześniejsze chipy w USA

USA znów zbliżają się do Tajwanu

Napięcia między Chinami a USA doprowadzają do ponownego zbliżenia się interesów Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Efektem jest zatwierdzenie pod koniec grudnia przez Joe Bidena możliwości sprzedaży broni o wartości 180 mln dolarów do Tajwanu. Administracja Bidena poinformowała Kongres o prezydenckiej zgodzie na takie działania 28 grudnia. 

W oświadczeniu napisano:

Proponowana sprzedaż służy interesom narodowym, gospodarczym i bezpieczeństwa USA poprzez wspieranie ciągłych wysiłków odbiorcy w zakresie modernizacji jego sił zbrojnych i utrzymania wiarygodnych zdolności obronnych. Proponowana sprzedaż pomoże poprawić bezpieczeństwo odbiorcy i pomoże w utrzymaniu stabilności politycznej, równowagi wojskowej i postępu gospodarczego w regionie.

To kolejne plany sprzedaży, po tym, jak we wrześniu zatwierdzono podobne, wówczas o wartości 1,1 mld dolarów.

Tajwan chce pomóc Chinom z COVID-19

W tym samym czasie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen ogłosiła, że Tajwan jest gotowy pomóc Chinom w radzeniu sobie z epidemią COVID-19. Nie sprecyzowano dokładnie, jaka to miałaby być pomoc. Prezydent powiedziała:

Mając na względzie potrzeby humanitarne, jesteśmy gotowi do dostarczenia Chinom niezbędnej pomocy w razie takiej potrzeby, aby więcej osób mogło „odłożyć pandemię na bok” i cieszyć się zdrowym i spokojnym nowym rokiem.

Prezydent mówiła też dużo sytuacji geopolitycznej w regionie, podkreślając, że wojna nie jest właściwą opcją rozwiązywania problemów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker