Uncategorized

Gdzie można trzymać pieniądze?

Sposobów przechowywania pieniędzy jest naprawdę wiele, a forma powinna być uzależniona od posiadanej kwoty. Gdzie zatem można trzymać pieniądze? Dlaczego nie warto rezygnować z gotówki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Gdzie trzymać gotówkę?

O ile w ostatnich latach wyraźnie widać wzrost wykorzystania pieniędzy w wersji elektronicznej, to nadal wiele osób woli dysponować gotówką. Z czego to wynika? Przede wszystkim z przyzwyczajenia oraz kontroli ilości pieniędzy posiadanych w portfelu. Warto również podkreślić, że nadal w niektórych miejscach, czy sklepach nie można zapłacić kartą, co sprawia, że pieniądz w formie papierowej ciągle jest potrzebny. Istotne jest zatem to, by zawsze posiadać przy sobie trochę gotówki, nawet wtedy, gdy płacimy wyłącznie kartą. Można się w ten sposób zabezpieczyć nie tylko na wypadek braku możliwości dokonania płatności kartą, ale również przed ryzykiem awarii banku, co może uniemożliwić korzystanie z kart. Gdzie zatem trzymać gotówkę? Najpopularniejsze rozwiązania to:

– portfel, w którym zawsze warto mieć kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset złotych;

– skarbonka, co pozwoli oszczędzać wrzucając do niej monety wydawane w formie reszty;

– „skarpeta”, czyli przysłowiowe miejsce, w którym wielu Polaków trzyma oszczędności. Funkcję tę może pełnić bieliźniarka, cukiernica, czy schowana w odpowiednim miejscu koperta, jednak żadne z tych rozwiązań nie jest bezpieczne, ani zalecane, ponieważ w przypadku włamania do mieszkania złodziej z pewnością znajdzie skrytkę.

Co przemawia za tym, by trzymać pieniądze w banku?

Gdzie większość osób trzyma obecnie pieniądze? Oczywiście w banku, co wynika z faktu, że wynagrodzenia są z reguły wypłacane w formie przelewów. W efekcie środki trafiają na konta osobiste, co pozwala dokonywać rozliczeń poprzez bankowość elektroniczną, czy płacić kartą. Oczywiście środki można w każdej chwili wypłacić z bankomatu, a w przypadku wielu rachunków jest to całkowicie bezpłatne. Darmowe wypłaty z karty to rozwiązanie, które jest dostępne na niektórych kontach osobistych na hellofinance.pl.

Wypłacać warto jednak wyłącznie niewielkie sumy, co pozwoli zabezpieczyć się na wypadek sytuacji opisanych w poprzednim akapicie. Trzymanie pieniędzy w banku jest bowiem nie tylko wygodne, ale również bezpieczne, ponieważ środki są zabezpieczone nie tylko przed kradzieżą, ale również na wypadek upadku banku (przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro). Istotne jest także to, że trzymając pieniądze w banku, można liczyć na dodatkowe korzyści, których przykładem mogą być, chociażby promocje, w ramach których niektóre instytucje oferują procentowy zwrot naliczany z tytułu płatności kartą. Posiadając większe środki, warto natomiast wpłacić je na konto oszczędnościowe bądź lokatę, co pozwoli uzyskać odsetki od posiadanego kapitału.

Gdzie trzymać pieniądze – inwestycje

Posiadając pieniądze, które przewyższają aktualne potrzeby i wydatki warto przeznaczyć je na inwestycje. Oczywiście w przypadku niewielkich kwot dobrym rozwiązaniem może być korzystanie ze wspomnianych już lokat bankowych, czy kont oszczędnościowych, jednak dysponując większym kapitałem opłacalny może być wybór inwestycji, które pozwolą uzyskać wyższą stopę zwrotu. Co to może być? Otóż pieniądze można trzymać nie tylko w formie gotówki (czy pieniądza elektronicznego), ale również kupić za nie akcje, czy zacząć inwestować w surowce. W efekcie możliwe jest uzyskanie atrakcyjnej stopy zwrotu, ale również poniesienie straty, ponieważ nie ma w tym przypadku mowy o jakiejkolwiek ochronie kapitału. W związku z tym inwestycje tego typu wiążą się z ryzykiem, a co za tym idzie wymagają odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia.

Jak jeszcze zainwestować pieniądze? Dysponując dużymi oszczędnościami, które można pomyśleć o inwestycjach długoterminowych, czego przykładem mogą być nieruchomości. Kupić można bowiem zarówno działkę, jak i mieszkanie, a dzięki odpowiedniemu wyselekcjonowaniu nieruchomości w przyszłości będzie można sprzedać ją z zyskiem. W przypadku mieszkań istotna jest także możliwość czerpania dochodów z wynajmu, co stanowi pasywne źródło dochodu. Wpływa również na zysk z inwestycji, ponieważ posiadana nieruchomość przynosi nie tylko stałe dochody, ale w wielu przypadkach zyskuje również na wartości. Ta ostatnia kwestia uzależniona jest jednak od wielu aspektów, czego przykładem może być lokalizacja mieszkania, czy aktualny popyt na nieruchomości.

Gdzie trzymać gotówkę – płynność poszczególnych form

Decydując się na określoną formę przechowywania pieniędzy warto wziąć pod uwagę nie tylko wygodę, czy ich bezpieczeństwo, ale również płynność. Największą płynność wykazuje oczywiście gotówka, którą można natychmiastowo wykorzystać dokonując zakupów. Na równi znajdują się środki przechowywane na koncie osobistym, ponieważ by z nich skorzystać wystarczy użyć karty debetowej. Jak wygląda to w przypadku oprocentowanych depozytów bankowych? O ile środki z konta oszczędnościowego można wypłacić w każdej chwili (z reguły przelewając najpierw na konto osobiste), to w przypadku lokat należy liczyć się z utratą należnych odsetek. Najmniej płynne są natomiast pieniądze zainwestowane w akcje, surowce, czy nieruchomości. By z nich skorzystać należy bowiem spieniężyć najpierw posiadane aktywa, co nie zawsze jest proste i szybkie. Co więcej, szybkie wyjście z inwestycji może wymagać konieczności pogodzenia się ze stratą.

Podsumowując, należy stwierdzić, że pieniądze można trzymać zarówno w portfelu, czy na koncie, jak i inwestować je w aktywa przynoszące zyski. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc jednoczesne korzystanie z wszystkich tych możliwości.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker