NieruchomościUSA

Goldman Sachs ostrzega. W czterech amerykańskich miastach spadki jak za czasów Wielkiej Recesji

Domy i mieszkania w Ameryce w niektórych częściach państwa mogą potanieć nawet o 25%!

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie ostrzega klientów, że w czterech amerykańskich miastach ceny nieruchomości mogą mocno spaść. Domy i mieszkania w Ameryce mogą potanieć nawet o ponad 20%. 

Mieszkania w Ameryce – w czterech miastach przewiduje się ogromny spadek

Goldman Sachs ostrzega cztery amerykańskie miasta. Z uwagi na ogromne wahania cen w ostatnim czasie, jest szansa, że powtórzy się tam sytuacja z 2008 roku, gdy pękła bańka na rynku nieruchomości, co wywołało światowy kryzys (Więcej: Przyczyny światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA] oraz Skutki światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA]).

Zobacz także: Wyższy PCC na mieszkania. Nieudolne i szkodliwe plany rządu [FELIETON]

Obecnie w warunkach amerykańskich stopy procentowe rosną, a ceny domów spadają. Ta tendencja dotyczy niemal wszystkich miast w USA. Niemniej Goldman Sachs twierdzi, że spadki będą się tylko pogarszać i będą obserwowane również w kolejnych miesiącach 2023 roku. W przygotowanej notatce dla klientów jeden z największych banków inwestycyjnych przekazał, że szczególności cztery amerykańskie miasta powinny przygotować się na tzw. spadek sejsmiczny obserwowany ostatnio podczas kryzysu w 2008 roku. Wśród zagrożonych miast wskazano San José w Kalifornii, Austin w Teksasie, Phoenix w Arizonie, i San Diego w Kalifornii. Prognozuje się, że spadki będą wynosić w tych przypadkach nawet ok. 25%. Jeśli rzeczywiście ten scenariusz się zrealizuje, wówczas tegoroczne wyniki niemal dorównałyby spadkom z 2008 roku, które oscylowały wokół 27% (według indeksu S&P CoreLogic Case-Shiller).

W wiadomości dla klientów banku przekazano:

Nasza zrewidowana prognoza na 2023 r. odzwierciedla przede wszystkim naszą opinię, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie dłużej niż obecnie wycenione, a rentowności 10-letnich obligacji skarbowych osiągną szczyt w III kw. 2023 r. W rezultacie podwyższamy naszą prognozę 30-letniej stałej stopy kredytów hipotecznych do 6,5% na koniec 2023 roku (co oznacza wzrost o 30 pb w stosunku do naszych wcześniejszych oczekiwań).

Zobacz także: Co czeka rynek magazynowy w 2023 roku? [PROGNOZY EKSPERTÓW]

Amerykański rynek nieruchomości pod dużą presją

Z uwagi na fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło z 3% do 6% w 2022 roku, rozpoczęła się druga co do wielkości korekta od czasów w okresie powojennym. Jak dodaje Goldman Sachs:

Ten [krajowy] spadek powinien być wystarczająco mały, aby uniknąć szerokiego stresu związanego z kredytami hipotecznymi, przy gwałtownym wzroście liczby przejęć w całym kraju, który wydaje się mało prawdopodobny. To powiedziawszy, przegrzane rynki mieszkaniowe na południowo-zachodnim wybrzeżu i na wybrzeżu Pacyfiku, takie jak San Jose MSA, Austin MSA, Phoenix MSA i San Diego MSA, prawdopodobnie będą zmagać się ze spadkami od szczytu do minimum o ponad 25%, co stwarza lokalne ryzyko wyższych zaległości dla kredytów hipotecznych zaciągniętych w 2022 lub pod koniec 2021 roku.

Analitycy twierdzą, iż z uwagi na fakt, że wspomniane miasta „oderwały się od fundamentów” w czasie pandemicznego wzrostu, w 2023 roku mają mieć najniższe ceny rynkowe w całych Stanach. Wskazano także, że biorąc pod uwagę, iż gospodarka pozostanie na ścieżce miękkiego lądowania, wówczas uniknie recesji i 30-letnia stała stopa kredytu hipotecznego spadnie z powrotem do poziomu 6,15% do końca 2024 roku. Wówczas wzrost może przesunąć się z deprecjacji do aprecjacji poniżej trendu w przyszłym roku.

Amerykański rynek nieruchomości w 2023 roku nie będzie ani rynkiem kupującego, ani sprzedającego. Zdaniem ekspertów przez najbliższe miesiące będzie utrzymywał się problematyczny impas. Sprzedaż ukończonych domów oraz wnioski o kredyt hipoteczny i rozpoczynanie budowy domów jednorodzinnych spadły o jedną trzecią w skali roku. W teorii powinno to być początkiem kryzysu. W wielu miastach za wszelką cenę dąży się do uniknięcia obniżania cen. W tym celu stosuje się strategie wykupu kredytu hipotecznego, w którym pożyczkobiorca płaci więcej pieniędzy z góry, aby uzyskać niższą stopę procentową. Dodaje się również dodatkowe udogodnienia. Po niejednoznacznych prognozach na 2023 rok jedno jest pewne. Sytuacja na rynku nieruchomości w Ameryce Północnej, a na pewno w USA czy Kanadzie nie unormuje się tak szybko, jak oczekiwano. Na osiągnięcie względnego balansu trzeba będzie poczekać prawdopodobnie jeszcze kilka lat.

Impas na amerykańskim rynku nieruchomości. Z podobną sytuacją może zmierzyć się Europa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker