Azja i Oceania

Europejskie firmy inwestują w Wietnamie. Rozwój technologii bez nadzoru USA i Chin?

Wietnam wśród pięciu głównych kierunków lokalizacji inwestycji firm z UE

Europejskie firmy inwestują w Wietnamie. Państwo sporo zyskało na exodusie wielu zakładów przemysłowych z Chin. 

Europejskie firmy inwestują w Wietnamie

Wietnam utrzymuje piątą pozycję światowych lokalizacji inwestycji dla firm z UE. Nawet w trudnych warunkach gospodarczych europejskie firmy wydają się ufać wietnamskiej gospodarce. Coraz częściej lokalnym zakładom powierzana jest produkcja bardziej zaawansowanych podzespołów.

Według najnowszego rankingu BCI (indeksu klimatu biznesowego) autorstwa Europejskiej Izby Handlowej w Wietnamie (EuroCham) inwestycje wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a Wietnam zyskuje sporo na relokacji produkcji z Chin. Na relacje znacząco wpłynęła umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA). Obniżono wówczas cła, zmieniono regulacje, uproszczono niektóre przepisy i skrócono łańcuchy dostaw. Wietnam od kilku lat zyskuje jako ośrodek coraz bardziej zaawansowanej technologii, jednak wciąż pozostaje w tej kategorii za Indiami. Niemniej to alternatywny kierunek dla wielu firm, które wcześniej wybierały Chiny lub inne azjatyckie ośrodki. W promocji Wietnamu i całego regionu Azji Południowo-Wschodniej ważną rolę odgrywa organizacja ASEAN.

Zobacz także: Sajgon azjatyckim miastem przyszłości – władze Wietnamu z ambitnymi planami

Zobacz także: W Bangkoku otwarto ogromny terminal. Największa stacja kolejowa w tej części Azji

Wietnam w oczach inwestorów wciąż atrakcyjną lokalizacją produkcji

Zaufanie europejskich producentów do wietnamskiej gospodarki nieznacznie się obniżyło wskutek wysokiej inflacji i niepewnej przyszłości makroekonomicznej. W 2022 roku gospodarka Wietnamu odnotowała wzrost na poziomie 8%. Ciągła zmienność gospodarcza wywołana spowolnieniem globalnego wzrostu, podwyżkami stóp procentowych, utrzymującą się inflacją i nadszarpniętym zaufaniem konsumentów ogranicza nowe inwestycje. Unia Europejska w tym roku zmagała się również z widmem kryzysu energetycznego. Te prognozy nie sprzyjały inwestycjom w Azji.

Prezes EuroCham Alain Cany powiedział:

W rzeczywistości możliwości gospodarcze Wietnamu nadal przewyższają możliwości jego regionalnych i międzynarodowych rówieśników. Wynika to jasno z faktu, że tak wielu członków EuroCham uważa Wietnam za centralny punkt w swoich globalnych strategiach inwestycyjnych.

Aby pozycja Wietnamu jako nowego światowego ośrodka produkcyjnego została ugruntowana, należy brać czynny udział w przyciąganiu zagranicznego kapitału.

Azja Południowo-Wschodnia rozwija się dynamicznie po pandemii

Region Azji Południowo-Wschodniej od lat notuje dobre wyniki gospodarcze, co widać na poniższym wykresie uwzględniającym bezpośrednie inwestycje.

Nikkei Asia

W ostatnich latach wzrost przyspieszył, pomimo pandemii i stosunkowo ograniczonemu dostępowi do szczepionek. Duży wpływ na atrakcyjność regionu w oczach inwestorów z Zachodu miała polityka zero-covid, która przez ostatnie dwa lata blokowała wiele działalności inwestycyjnych w Państwie Środka. Wskutek trendu deglobalizacji część ośrodków produkcyjnych została przeniesiona. Wietnam zyskał sporo na wzroście kosztów pracy w Chinach, który na wielu producentach wymusił relokację. Wciąż jednak pozostaje w tyle za Indiami, jeśli chodzi o kompletność swojego łańcucha przemysłowego. Skupia się tam raczej produkcja niezaawansowanych podzespołów, których wytworzenie w Azji jest po prostu tańsze.

Jak wskazuje serwis qz.com, to naturalny proces wywołany modernizacją przemysłu:

Relokacja wychodząca łańcucha przemysłowego jest neutralną terminologii. Nadmierna delokalizacja przemysłu wychodzącego spowoduje wydrążenie przemysłu chińskiego, podczas gdy delokalizacja w rozsądnym zakresie jest tylko naturalnym procesem modernizacji przemysłu. Może sprzyjać tworzeniu międzynarodowej sieci podziału pracy z Chinami jako kluczowym ogniwem oraz podnoszeniu międzynarodowych wpływów własnego łańcucha przemysłowego Chin.

W Wietnamie duży udział w przyciąganiu inwestorów ma organizacja regionalna ASEAN. Association of Southeast Asian Nations oferuje inwestorom preferencyjne opodatkowanie w dynamicznie rozwijającym się Wietnamie. W Azji Południowo-Wschodniej coraz częściej dąży się do zerwania z wizerunkiem taniej siły roboczej. Podobne działania podejmuje choćby Indonezja, która w ostatnim czasie wprowadziła zakaz eksportu ważnych pierwiastków. Państwo buduje infrastrukturę, aby w przyszłości zarabiać na eksporcie zaawansowanych urządzeń, które pozwolą przynieść wyższy zwrot (Więcej: Indonezja ma pomysł na własną gospodarkę. Celem zostanie światowym hubem). Jeśli Wietnam chce stać się ważniejszym partnerem gospodarczym dla firm z Zachodu, również powinien podążyć podobną drogą. Warto wspomnieć, że obecnie w państwie trwa szeroko zakrojona akcja przeciwko korupcji w sektorach prywatnym i publicznym, która ma na celu poprawę wizerunku w oczach inwestorów z Zachodu, w tym UE.

Exodus chińskich fabryk. O miano nowej fabryki świata walczą Indie i Wietnam

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker