Finanse

Bitcoin i Ethereum – jakie są między nimi różnice?

Jeśli zadamy młodym przedsiębiorcom pytanie, w jakie aktywa planują zainwestować swoje pieniądze, to często w odpowiedzi usłyszymy – bitcon i ethereum. Czym różnią się te dwie najpopularniejsze kryptowaluty? Dowiesz się tego w dzisiejszym tekście!

2009 to nie tylko rok, w którym Barack Obama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, a Jerzy Buzek został szefem Parlamentu Europejskiego. To również czas wzrostu popularności pierwszej globalnej kryptowaluty – bitcoina.

Zapoczątkowała ona rozwój całej branży związanej z krypto i powstanie pierwszych polskich giełd kryptowalut. Wielu inwestorów, którzy kupili BTC w 2009 roku, zarobiło prawdziwą fortunę na fali wzrostu kursu bitcoina.

Przez kolejne 6 lat trudno było o konkurencję dla kryptoaktywa stworzonego przez Satoshiego Nakamoto. Jednak już pod koniec lipca 2015 roku programista Vitalik Buterin z grupą inwestorów wprowadził na rynek głównego konkurenta bitcoina – kryptowalutę ethereum ETH.

Jedną z wielu różnic pomiędzy bitcoinem i ethereum jest to, iż Ethereum to rozbudowana platforma bazująca na technologii blockchain, natomiast bitcoin to głównie kryptowaluta.

Bitcoin – najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta

Powstała w 2009 roku waluta cyfrowa bitcoin to najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Wprowadzona na rynek przez osobę ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto kryptowaluta BTC, to aktywo oparte na sieci peer-to-peer oraz zdecentralizowanej sieci – blockchain.

Efektem implementacji jest brak udziału instytucji pośredniczących w transakcjach, a co za tym idzie – poufność i bezpieczeństwo.

Bitcoin oferuje inwestorom oraz użytkownikom pewną stabilność kursową. Oczywiście należy mieć na uwadze wahania jego wartości, jednak w perspektywie wieloletniej jest duża szansa na dalszy wzrost.

Pokłosiem popularności, bezpieczeństwa i stabilności kryptowaluty bitcoin na giełdach kryptowalut jest popularyzacja BTC jako środka płatniczego. Można nim płacić w wielu punktach stacjonarnych oraz firmach działających online na całym świecie.

bitcoin

Ethereum – druga pod względem popularności kryptowaluta posiadająca praktyczne zastosowania

Waluta ethereum to druga pod względem popularności kryptowaluta stosowana nie tylko jako narzędzie inwestycyjne czy środek płatniczy, lecz posiadająca również praktyczne zastosowania.

ETH to w istocie rozbudowany projekt oparty na blockchain. Platforma została uruchomiona w 2015 roku, a jej twórcą jest Vitalik Buterin wspierany przez grupę inwestorów. To warstwa aplikacji, na której użytkownicy mogą uruchamiać własne projekty.

Jednym z nieoczywistych – przynajmniej dla początkujących entuzjastów krypto – zastosowań projektu ethereum jest możliwość zawierania tzw. inteligentnych kontraktów.

Można je opisać jako cyfrowe porozumienie pomiędzy użytkownikami – rodzaj wirtualnej umowy – które jest zabezpieczone przed fałszowaniem dzięki zastosowaniu blockchain. Szerokie spektrum możliwości sprawia, że projekt ethereum rozpala nadzieje w umysłach inwestorów.

ethereum

Bitcoin i ethereum – cechy wspólne oraz różnice

Jedną z cech wspólnych bitcoina i ethereum jest fakt, iż są z nimi związane kryptowaluty i mogą one służyć jako środek inwestycyjny lub płatniczy. Obie są najczęściej wymieniane jako kryptoaktywa, które w przyszłości mogą zastąpić waluty fiducjarne, ze względu na dużą popularność oraz bezpieczeństwo.

ETH i BTC to także najpopularniejsze waluty krypto wśród początkujących graczy giełdy kryptowalut ze względu na stabilność kursu.

Zasadniczą różnicą pomiędzy tytułowymi kryptowalutami jest fakt, że w przeciwieństwie do bitcoina ethereum to coś więcej, niż tylko krypotowaluta. W zasadzie ETH stanowi prężnie rozwijającą się platformę, wykorzystującą zalety sieci blockchain.

Zamysłem jej twórcy jest popularyzacja bezpiecznych aplikacji dApps, działających w zdecentralizowanym łańcuchu bloków ethereum. ETH jest zatem nie tylko walutą, lecz również tokenem użytkowym.

Podczas inwestowania w kryptowaluty ważna jest dywersyfikacja

Nasze doświadczenie pokazuje, że wielu początkujących graczy rynku krypto inwestuje jedynie w bitcoina i ethereum. To duży błąd, szczególnie jeśli inwestowane są wszystkie oszczędności.

Pamiętajcie, że podczas inwestowania w kryptowaluty ważna jest dywersyfikacja. Dobrą praktyką będzie zainwestowanie zarówno w waluty cyfrowe, jak i inne środki inwestycyjne – na przykład jednostki funduszy, lokaty bankowe czy nieruchomości.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego sprawi, że, w przypadku krachu na giełdzie kryptowalut albo chwilowych wahań kursu, będziemy mogli zachować większy spokój.

Jeżeli spadek wartości danego kryptoaktywa będzie znaczący i długotrwały, to pozostaną nam inne inwestycje. Z dużym prawdopodobieństwem nie tylko zapobiegną utracie środków, lecz mogą pomóc zachować wypracowane zyski, dzięki zróżnicowaniu mechanizmów ich działania.

Jeżeli jesteś zainteresowany inwestowaniem w kryptoaktywa, to bezpieczna giełda kryptowalut Kanga Exchange będzie dobrym wyborem na początek. Giełda kryptowalut Kanga Exchange oferuje użytkownikom profesjonalne wsparcie klienta w wielu kanałach.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker