EuropaGospodarka

Gospodarka Estonii w 2022 roku doświadczyła recesji

Gospodarka Estonii w 2022 roku według tamtejszego Urzędu Statystycznego doświadczyła recesji. Rok 2023 będzie cechował się niskim wzrostem

Początek 2023 roku to okres zbierania i podsumowywania statystyk z ubiegłego roku. Tak też uczynił Estoński Urząd Statystyczny. Według ich wstępnego szacunku tamtejsza gospodarka miała doświadczyć ponownie recesji. Przypomnijmy, że ostatnia nie była tak dawno, ponieważ jeszcze w 2020 roku. Gospodarka Estonii jest bardzo podatna na czynniki zewnętrzne, w czym nie uspokaja sąsiedztwo Rosji.

Gospodarka Estonii doświadcza problemów

Sama Estonia bardzo łagodnie przeszła proces pandemii oraz trudności z nią związanymi. Jej gospodarka w 2020  roku skurczyła się wtedy o jedynie 0,6%, co było jednym z najniższych odczytów recesji w Unii Europejskiej w tamtym okresie. Dodatkowo rok później, gdy trwało ożywienie gospodarcze po nieszczęsnym 2020 r., Estończycy mogli pochwalić się wzrostem sięgającym aż 8%.

Zobacz także: Estonia rozważa budowę elektrowni atomowej, która ma powstać w ciągu 15 lat

Ten wynik z kolei znalazł się w czołówce pod względem wysokości. Warto również wspomnieć, że wiele państw nie zdołało odrobić spadku z roku pandemicznego, natomiast Estonia nie tylko go odrobiła, co nadrobiła.

Jednak obecna wojna miała poważne skutki dla stabilności ekonomicznej tego nadbałtyckiego państwa. Poza naprawdę dużą inflacją, która w 2022 roku wyniosła aż 19,7%, sankcję i inne ograniczenia, czy niestabilność na rynkach spowodowały poważne problemy w gospodarce tego państwa. Doprowadziły one do tego, że szybki odczyt względem zmiany PKB Estonii za 2022 rok wykazał skurczenie się jej gospodarki o 0,3%. Ostateczne wyniki wzrostu gospodarczego za 2022 rok Urząd Statystyczny ma podać na początku przyszłego miesiąca.

Estońskie wskaźniki makroekonomiczne

Obecny rok według przewidywań Komisji Europejskiej również nie zapowiada się dla Estonii szczególnie pomyślnie. Tamtejsza gospodarka ma urosnąć jedynie o 0,7%. Dopiero w 2024 roku państwo ma wrócić na drogę normalnego wzrostu gospodarczego, który ma osiągnąć 2,1%. Ogólną sytuację poprawia duży wzrost w 2021 roku. Dzięki temu nawet ze wspomnianą recesją w zeszłym roku Estonia posiada gospodarkę większą aż o 7% względem 2019 roku.

Zobacz także: Gospodarka Francji podnosi się po kryzysie – państwo nad Sekwaną wraca na drogę „ekspansji gospodarczej”

Niewiele państw UE, nawet tych, które osiągają obecnie duże wyniki, może się pochwalić takim osiągnięciem. Na przykład Hiszpania, która w 2021 i 2022 roku osiągnęła taki sam wzrost, na poziomie 5,5% PKB wciąż pozostaje poniżej poziomu z 2019 roku.

Inne wskaźniki makroekonomiczne

Jednym z najpoważniejszych problemów gospodarki Estonii jest bez wątpienia inflacja. Ta HICP w 2022 rok osiągnęła poziom aż 19,4% i jest to najwyższy wynik w Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że Estonia pod względem inflacji przeszła naprawdę dynamiczną drogę. Od deflacji w 2020 roku na poziomie 0,6% przez dynamiczny wzrost w 2021 roku na poziomie 4,5% do najwyższego wyniku w UE w 2022 roku.

W przyszłych latach Komisja Europejska twierdzi, że inflacja w Estonii będzie dynamicznie spadała. W tym roku ma osiągnąć poziom 6,6%, a w 2024 roku jedynie 2,6%.

Bezrobocie ma się utrzymywać na względnie podobnym poziomie. W 2021 i 2022 roku zmniejszyło się z 6,8% w 2020 i wyniosło kolejno 6,2 i 6,1%. Napiętą sytuację gospodarczą potwierdza wynik, który ma zostać osiągnięty w 2023 roku na poziomie 6,6%, po czym w 2024 roku bezrobocie ma spaść ponownie do 6,2%.

Zobacz także: DPD Estonia dostarcza paczki w Tallinie za pomocą robotów

Inny aspektem jest dług publiczny Estonii. Obecnie jest państwem z najniższym zadłużenie publicznym w stosunku do PKB w Unii Europejskiej. W 2021 roku wyniosło ono 17,6% PKB. Szacuje się, że w kolejnych latach będzie jeszcze systematycznie wzrastało. W 2022 roku ma osiągnąć poziom 18,7%, w 2023 19,3%, a w 2024 roku ma być to już 21,9%. Co prawda nie jest to szczególnie wysoki wynik, jednak warto wspomnieć, że gdy w Estonii zadłużenie w stosunku do PKB wzrasta w większości państw, w tym w Polsce, zadłużenie dynamicznie spada.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami polskiego zadłużenia, zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas materiału edukacyjnego. Znajdziesz go poniżej:

Gospodarka Estonii – podsumowanie

Obecna sytuacja przyczyniła się do ograniczenia konsumpcji w Estonii, dokładnie o 0,4%. Inwestycji natomiast wzrosły jedynie o 0,2%. Dodatkowo wydajność pracy na godzinę zmniejszyła się aż o 6,2%, a z drugiej strony koszt pracy wzrósł o 15%. Trzeba również wspomnieć, że z powodu inflacji i spadku konsumpcji zmniejszyły się przychody o 7% względem 2021 roku.

Zobacz także: Estoński przewoźnik wstrzymuje transport rosyjskich towarów

Jednym z najpoważniejszych problemów estońskiej gospodarki jest graniczenie z Rosją. Jak wcześniej przedstawiałem w okresie pandemicznym gospodarka Estonii, poradziła sobie naprawdę dobrze. Kolejna recesja i spowolnienie gospodarcze jest związane z agresją Rosji na Ukrainę oraz szeregiem sankcji i innymi ograniczeniami nałożonymi na agresora. Dodatkowo agresja zaburzyła ceny różnego rodzaju surowców na rynkach np. żywności, czy oczywiście ropy i gazu.

Gospodarka Estonii i innych państw Europy zaczyna się powoli dostosowywać do nowej rzeczywistości m.in. przez zmienianie łańcuchów dostaw. Bardzo wiele zależy od daty zakończenia wojny oraz od tego, czy Europa zdecyduje się po wojnie powrócić do relacji z Rosją.

Niewypłacalność firm drastycznie wzrosła. Z drugiej strony liczba likwidacji spadła

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker