Europa

Padł rekord. Francuski eksport wina wyniósł 17,2 mld euro w 2022 roku

Francuski eksport alkoholi dynamicznie rośnie nawet w trudnym otoczeniu gospodarczym

Przemysł skupiony wokół winnic odpowiada za znaczną część gospodarki we Francji. Nawet pomimo trudnego otoczenia gospodarczego, właściciele winnic mogli liczyć na wysoki zwrot z inwestycji. Francuski eksport alkoholi w 2022 roku osiągnął wartość ponad 17,2 mld euro. Złożyło się na to kilka czynników, w tym wysoka inflacja. 

Francuski eksport alkoholi dynamicznie rośnie. Odnotowano nowy rekord

Eksport francuskiego wina i napojów spirytusowych osiągnął nowy rekord. Według danych na 2022 rok wartość eksportu wspomnianych trunków wyniosła ok. 17,2 mld euro, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do minionego roku. Według Federacji Francuskich Eksporterów Wina i Alkoholi (FEVS) odnotowano ogólny spadek w liczbach butelek na poziomie 3,8%, jednak wyższa wartość wynika z wyższych cen końcowych.

Bilans handlowy wyniósł 15,7 mld euro (+10,3%), co czyni sektor wina i napojów spirytusowych drugą co do wielkości nadwyżką handlową po aeronautyce. Eksport wzrósł głównie za sprawą popytu w USA. Amerykańscy konsumenci chętnie decydowali się na zakup francuskiego wina, odnotowano wzrost na poziomie 14%, a więc ponad 4,7 mld euro. To właśnie USA w minionym roku były główną siłą napędową francuskiego eksportu wina. Po rekordowo słabym winobraniu w poprzednim sezonie sektor ponownie rozkwitł (Więcej: Winobranie we Francji najgorsze od 45 lat). Eksport do Wielkiej Brytanii, drugiego co do wielkości rynku eksportowego Francji, wzrósł w 2022 roku o 7%, do łącznej wartości 1,7 mld euro.

Zobacz także: Już prawie 7 mln kobiet w UE pracuje w nauce!

Szczególnie wysoki był również eksport szampana, wyeksportowano 326 mln butelek, co jest najwyższą liczbą od 15 lat. Światowa sprzedaż francuskich alkoholi wzrosła o 11,6% do 5,5 mld euro. Eksport samego wina odpowiadał za 11,6 mld euro (+10,2%) przekładając się na 135,4 mln skrzynek (-6,6%).

César Giron prezes FEVS skomentował wyniki:

Rok 2022 był rokiem złożonym: otoczenie polityczne i gospodarcze przyczyniło się do wzrostu cen i ożywienia inflacji. Ponadto firmy musiały poradzić sobie ze skutkami niskich zbiorów w 2021 r. Musieliśmy na nowo nauczyć się, jak pracować w środowisku inflacyjnym, nawet jeśli kursy walut w pewnym stopniu nam pomogły. Nasze wyniki w 2022 r. zmniejszyły deficyt handlowy Francji o 10%. Bardziej niż kiedykolwiek władze publiczne muszą zwracać należytą uwagę na te sektory i firmy, które z roku na rok wspierają gospodarkę kraju.

Zobacz także: Azjatyckie linie żeglugowe notują gwałtowne spadki przychodów

Wzrost eksportu spowodowany rosnącymi cenami

Za większą wartość odpowiada głównie inflacja. Wyższe ceny przełożyły się na lepsze wyniki finansowe, szczególnie w kontekście wymiany handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Dynamika ta jest szczególnie widoczna w przypadku win musujących (+20%) i alkoholi wysokoprocentowych (+13%). Niemniej wyniki za 2022 rok świadczą o odporności branży na niesprzyjające otoczenie gospodarcze. Pomimo trudnego kontekstu geopolitycznego i ożywienia inflacji, francuskie firmy winiarskie i spirytusowe były w stanie się dostosować. Z tego powodu wartość sprzedaży można częściowo wytłumaczyć wyższymi cenami końcowymi.

Co więcej, FEVS prognozuje, że wartość wzrośnie w tym roku, a wszystko za sprawą otwarcia chińskiej gospodarki. Chińczycy od lat stanowią grupę docelową nie tylko dla dóbr luksusowych rozumianych przez samochody, ubrania czy akcesoria, ale również wino i inne napoje alkoholowe. W 2023 roku branża spodziewa się ponownego zainteresowania eksportem na Daleki Wschód, co ma przełożyć się na jeszcze większy zwrot.

W kolejnych latach biznes skupiony wokół winnic we Francji ma się dynamicznie rozwijać. Dowodzą temu słowa prezesa FEVS:

Władze publiczne muszą zapewnić ostateczne rozwiązanie sporów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, które reprezentują miecz Damoklesa wiszący nad naszymi firmami. Nasza suwerenność polega nie tylko na przenoszeniu działalności: Francja musi również kontynuować wysiłki na rzecz otwarcia rynków zagranicznych. Takie działanie określi naszą zdolność do tworzenia wartości eksportowej, która jest niezbędna, aby w zrównoważony sposób sprostać naszym wyzwaniom: wymianie pokoleń i transformacji klimatycznej.

Dobre perspektywy dla francuskiego przemysłu pozwalają na inwestycje, a te w kategorii sektora alkoholowego są bardzo ważne, aby utrzymać dynamikę wzrostu. Rekordowe wyniki osiąga się szczególnie w kategoriach, gdzie znaczenie ma duża wartość dodana. Mowa zwłaszcza o koniakach czy szampanie.

Boom na rynku wina – szampan zyskuje na wartości szybciej niż bitcoin

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker