GospodarkaPolska

Stawki podatku od nieruchomości w Polsce rosną jak na drożdżach!

Jak informują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przeciętne stawki podatku od nieruchomości w Polsce w 2023 roku znacznie wzrosły

Jak informują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), przeciętne stawki podatku od nieruchomości w Polsce w 2023 roku znacznie wzrosły. Średnio w naszym kraju wysokość podatku nałożonego na budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosła aż o 10,3 proc., a tego obowiązującego właścicieli budynków mieszkalnych aż o 11,6 proc.

Ministerstwo Finansów znacznie podniosło maksymalne stawki podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest najważniejszą daniną lokalną w naszym kraju. Przychody z tego podatku w 2019 roku wyniosły prawie 15 mld złotych, co stanowiło aż prawie 35 proc. łącznych przychodów podatkowych polskich gmin. Przy czym sposób funkcjonowania daniny, podobnie jak w wypadku innych podatków lokalnych, ustalany jest na szczeblu centralnym. Ministerstwo Finansów na początku każdego roku głównie w oparciu o wysokość inflacji w pierwszym półroczu w roku poprzedzającym decyzję podwyższa maksymalne stawki tego podatku, których żadna gmina podczas ustalania wysokości tej daniny nie może przekroczyć. 

Zobacz także: Co czeka rynek magazynowy w 2023 roku? [PROGNOZY EKSPERTÓW]

Ze względu na to, że tempo wzrost cen w pierwszej połowie 2022 roku było rekordowe (wyniosło ono aż 11,8 proc.), maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2023 roku znacznie wzrosły. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonej poniżej tabeli przygotowanej przez analityków PIE wynika, iż na przykład maksymalne opodatkowanie metra kwadratowego budynku mieszkalnego wzrosło o 11 gr (z 0,89 gr do 1 zł), a nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej o 3,04 zł (z 25,74 zł do 28,78 zł). Dla porównania na przełomie lat 2021/2022 te dwie stawki podatku wzrosły odpowiednio o 4 oraz 90 gr.

Stawki podatku od nieruchomości w Polsce w 2023 roku
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy

Stawki podatku od nieruchomości w Polsce rosną jak na drożdżach!

Zdecydowana większość gmin w Polsce głównie w celu, jak informują analitycy PIE, utrzymania wpływów budżetowych w podobnej proporcji do lat ubiegłych, postanowiła skorzystać z nadarzającej się okazji. Na początku 2023 roku aż 92 proc. gmin w Polsce podniosło stawki podatku od nieruchomości. Co warto zaznaczyć, w zeszłych latach zauważalnie mniej samorządów decydowało się na podobny krok. Na przykład w 2022 roku analizowany odsetek wyniósł 88 proc., a w 2021 roku zaledwie 70 proc. 

Zobacz także: Na wschodzie Polski relatywnie dużo mieszkań nie ma ubikacji, czy centralnego ogrzewania

Łącznie znaczne podniesienie maksymalnej wysokości daniny przez Ministerstwo Finansów wraz z podwyżkami samorządów sprawiły, że przeciętnie stawki podatku od nieruchomości w Polsce w 2023 roku znacznie wzrosły. Jak donoszą analitycy PIE, aktualnie, średnio w Polsce od metra kwadratowego budynku mieszkalnego trzeba uiścić do urzędu skarbowego 0,82 gr, budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej 24,42 zł, gruntu przeznaczonego pod działalność gospodarczą 1,02 zł. Te trzy stawki są wyższe rok do roku kolejno o 11,6, 10,3 oraz 11,3 proc.

Mieszkańcy Polski Wschodniej cieszą się niskimi podatkami

Na samym końcu warto zaznaczyć, że mimo znacznego wzrostu przeciętnych stawek podatku od nieruchomości, mieszkańcy niektórych gmin mogą cieszyć relatywnie niską wysokością tej daniny. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w niektórych regionach na wschodzie Polski podatek ten ma praktycznie, jedynie symboliczny charakter. Na przykład w gminie Mielnik w Podlaskim oraz w Wierzbicy w Mazowieckim, opodatkowania metra kwadratowego budynku mieszkalnego wynosi zaledwie jeden groszy. Przy czym, w wypadku wysokości daniny nałożonej na budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej sprawa wygląda podobnie. Choćby w gminie Lipnica Wielka przedsiębiorca musi odprowadzać za każdy metr kwadratowy posiadanej przez niego nieruchomości jedynie 9,2 zł.

Stawki podatku od budynków mieszkalnych w polskich gminach [MAPA]
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy
https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/02/09/sytuacja-na-rynku-mieszkaniowym-sie-poprawi-knf-zlagodzila-warunki-oceny-zdolnosci-kredytowej/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker