GospodarkaKomunikaty NBPPolska

Akademia NBP podjęła współpracę z Akademią Kopernikańską

W jej ramach Akademie pracują razem w zakresie między innymi tworzenia oferty edukacyjnej i prac badawczo-wdrożeniowych

Akademia NBP podjęła współpracę z Akademią Kopernikańską. W jej ramach Akademie pracują razem w zakresie między innymi tworzenia oferty edukacyjnej i prac badawczo-wdrożeniowych.

Wielkimi krokami zbliża się Światowy Kongres Kopernikański!

Akademia Kopernikańska jest nowym projektem edukacyjnym, powołanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Symbolicznym momentem rozpoczęcia działalności przez Akademię działalności jest Światowy Kongres Kopernikański, który odbędzie się w Toruniu w dniach 19-21 lutego 2023 roku. Kongres jest kulminacyjnym momentem obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. To właśnie na nim nastąpi ukonstytuowanie się organów Akademii oraz wręczone zostaną pierwsze Nagrody Kopernikańskie. Co warto zaznaczyć, w obradach udział weźmie kilkuset uczonych z całego świata w tym laureaci Nagrody Nobla.

Zobacz także: Narodowy Bank Polski informuje!

Do tego w ramach Kongresu odbędzie się szereg dyskusji. Choćby 20 lutego będzie miała miejsce debata Prezesów banków centralnych nad tematem „Banki centralne w czasach pandemii i wzrostu cen surowców energetycznych”, w której weźmie udział Adam Glapiński (Prezes Narodowego Banku Polskiego), Martin Schlegel (Wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii), Sergiy Nikolaychuk (Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy), Sandra Švaljek (Wiceprezes Narodowego Banku Chorwacji), Simonas Krėpšta (Członek Zarządu Banku Litwy), Iliya Lingorski (Członek Zarządu Narodowego Banku Bułgarii) oraz Cristian Popa (Członek Zarządu Narodowego Banku Rumunii). Prowadzić debatę będzie zaś Przewodniczący Official Monetary and Financial Institutions Forum, David Marsh.

Z kolei 21 lutego prof. Leon Podkaminer z Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Porównań Gospodarczych, prof. Cezary Kochalski ze Szkoły Głównej Handlowej oraz dr Jakub Mućk z Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP będą dyskutować o źródłach sukcesu gospodarczego Polski i wyzwaniach na przyszłość. Przy czym, warto zaznaczyć, iż na Kongresie naukowcy nie będą debatować jedynie nad ekonomią, ale również między innymi nad kwestiami z dziedziny filozofii, astronomii czy prawa.

Akademia NBP podjęła współpracę z Akademią Kopernikańską

Z Akademią Kopernikańską już podjęła się współpracy Akademia NBP. Aktualnie obie instytucje pracują razem w zakresie tworzenia oferty edukacyjnej, prac badawczo-wdrożeniowych i współpracy międzynarodowej. Z kolei efektem współpracy będzie realizacja specjalnego programu edukacyjnego w zakresie bankowości centralnej oraz dorobku naukowego Mikołaja Kopernika i innych ekonomistów upamiętnionych monetami i banknotami kolekcjonerskimi NBP. Przy czym już Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski z wizerunkiem o nominale 20 zł upamiętniającym astronoma.

Na nim znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński. Na stronie odwrotnej zaś przedstawione zostały monety z czasów Kopernika, natomiast w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Dodatkowo w lewym dolnym rogu banknotu znalazło się najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny. Zarówno przednią, jak i odwrotną cześć banknotu zamieszczono poniżej:

Więcej informacji o Akademii Kopernikańskiej oraz organizowanym Światowym Kongresie Kopernikańskim Czytelnik znajdzie na stronie: https://akademiakopernikanska.gov.pl/.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker