USA

Najbardziej zadłużone miasta Stanów. Pierwsze miejsce bez zaskoczenia

Nowy Jork najbardziej zadłużonym miastem USA. Na jednego podatnika przypada 56 900 USD długu

Najbardziej zadłużone amerykańskie miasto to Nowy Jork. Pomimo swojego statusu zadłużenie NYC zmniejszyło się względem 2017 roku. W znacznie gorszej kondycji są inne miasta Stanów Zjednoczonych. 

Najbardziej zadłużone amerykańskie miasto to Nowy Jork

Według raportu think tanku Truth in Accounting amerykańskie miasta są potężnie zadłużone. Deficyt pogłębiał się nie tylko w trakcie pandemii, ale również wcześniej. Na podstawie analizy aktualnie 50 z 75 największych miast w USA ma obecnie deficyt. W podsumowaniu analizy organizacja Truth in Accounting zwróciła uwagę, że w 2021 roku (podatkowym) 50 miast nie miało pieniędzy na opłacenie własnych rachunków. Łączne zadłużenie 75 najbardziej zaludnionych miast w USA wyniosło 266,5 mld USD, przy czym łączne zadłużenie emerytalne miast oszacowany na 168,7 mld USD.

Jak podaje organizacja, celem raportu jest przedstawienie sytuacji najwiekszych miast w prosty i czytelny sposób, który będzie zrozumiały dla każdego obywatela USA:

Chociaż rządowe sprawozdania finansowe są długimi, nieporęcznymi i czasami wprowadzającymi w błąd dokumentami, w Truth in Accounting (TIA) wierzymy, że podatnicy i obywatele zasługują na łatwe do zrozumienia, zgodne z prawdą, i przejrzystych informacji finansowych od swoich rządów.

Aby unaocznić skalę zadłużenia, podano, że gdyby Nowy Jork podzielił pieniądze w budżecie na rok budżetowy 2021 pomiędzy wszystkich swoich podatników, wówczas oznaczałoby to dodanie 56 900 USD do długu każdego nowojorczyka. Należy jednak zwrócić uwagę na redukcję zadłużenia. Od 2017 roku dług zmniejszył się o ponad 11%. To jednak wyjątek, gdyż w pozostałych największych ośrodkach miejskich odnotowano trend odwrotny. Przykładem jest Nowy Orlean, którego zadłużenie wzrosło o ponad 30% względem 2017 roku. To spowodowało „awans” w rankingu z 10. pozycji na 5. Podobnie w przypadku Portland, które sklasyfikowano na miejscu 4. (w 2017 roku było to miejsce 8.). W przypadku NYC bieżąca sytuacja finansowa wynika głównie z niesfinansowanych zobowiązań emerytalnych, które nagromadziły się przez ostatnie lata. W 2022 roku rynki przyniosły ujemne zwroty z rynku, a federalne ulgi w związku z pandemią osłabły. Wobec tego zdaniem Truth in Accounting warunki te mogą sprawić, że obciążenie podatkowe przypadające na podatnika może się zwiększyć w kolejnych okresach. W konsekwencji Nowy Jork może mieć trudności z utrzymaniem obecnego poziomu usług i świadczeń rządowych bez dalszego negatywnego wpływu na finanse (Więcej: Praca zdalna kosztuje Manhattan 12,4 mld USD rocznie. Duże straty w skali miasta).

Zobacz także: Wzrost chińskiej gospodarki ze względu na bariery strukturalne trwale spowolni!

Statista

Czego powinni obawiać się mieszkańcy zadłużonych miast w USA?

Zadłużenie w przypadku miast nie jest zjawiskiem nowym. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli pułap ten się pogłębia, wówczas wysokie zadłużenie komunalne może zagrozić emeryturom pracowników miejskich i podobnym zasiłkom. W przypadku Nowego Orleanu w analizowanym roku odłożono zaledwie 55 centów za każdego dolara zadeklarowanych świadczeń emerytalnych. W przypadku Portland wartość ta wynosiła 44 centy.

Zobacz także: WEI ostrzega: więcej elektryków na drogach to wyższe ceny OC

Amerykańskie miasta z nadwyżkami budżetowymi

Nie wszystkie miasta w USA zmagają się z pogłębiającym deficytem. W przypadku m.in. Waszyngtonu, San Francisco i Irvine odnotowano znaczną nadwyżkę, którą uzyskano częściowo poprzez sprzyjające warunki rynkowe. W Waszyngtonie nadwyżka przypadająca na jednego podatnika wyniosła 14 000 USD. Analitycy określają sytuację finansową stolicy jako „zdrową”:

Biorąc pod uwagę wyjątkowo dobry rok na rynkach w 2021 r., wartości aktywów emerytalnych były wysokie. Rezultatem był dramatyczny spadek zobowiązań emerytalnych Waszyngtonu i odpowiedni wzrost jego środków dostępnych na opłacenie przyszłych rachunków do 3,5 miliarda dolarów, w tym świadczeń emerytalnych pracowników publicznych. Udział każdego podatnika w tej nadwyżce wynosi 14 000 USD.

Zadłużenie danego miasta przekłada się na komfort mieszkańców, szczególnie jeśli chodzi o standard usług publicznych. Jak wskazują analitycy Truth in Accounting, władze określonych miast w ostatnich latach podejmowały wiele decyzji, które często powodowały wzrost zadłużenia. Gdy wsparcie po pandemii ustało, miasta musiały zmierzyć się z koniecznością zarządzania finansami w szczególnie niedogodnych warunkach makroekonomicznych. Do tego dochodzi ogólny wzrost cen czy trudna sytuacja mieszkaniowa w niektórych ośrodkach (Więcej: Goldman Sachs ostrzega. W czterech amerykańskich miastach spadki jak za czasów Wielkiej Recesji).

Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz dlaczego Włochy są pogrążone w głębokiej stagnacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker