Gospodarka

Dziecko urodzone w 2021 roku będzie żyło średnio 25 lat dłużej niż noworodek z 1950 roku

Prognozy wskazują na znaczącą poprawę w średniej długości życia w Azji

Populacja starzeje się, jednak w różnym tempie. Prognozy wskazują, że do 2050 roku Japonia może utracić status państwa z najwyższym odsetkiem emerytów. Gdzie ludzie żyją najdłużej? 

Gdzie ludzie żyją najdłużej? Znacząca poprawa w Azji

W kolejnych dekadach czeka nas nieodwracalna zmiana w strukturze demograficznej. Według raportu Wydziału Ludności Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba osób w wieku 65 lat i starszych ma się podwoić w ciągu najbliższych trzech dekad, kiedy osiągnie liczbę 1,6 mld.

Jak widać na poniższej grafice, w tym trendzie przoduje Azja. Co więcej, oczekuje się, że do 2050 roku odsetek osób w wieku 65 lat gwałtownie wzrośnie nie tylko w samej Japonii, ale również Hongkongu, Tajwanie czy Korei Południowej. Pomimo że o długowieczności mówi się zazwyczaj w kontekście struktury demograficznej Kraju Kwitnącej Wiśni, inne gospodarki azjatyckie znajdują się w trakcie znaczącej zmiany. Oczekiwana długość życia znacząco poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Tak więc do połowy XXI wieku nawet 40% populacji Hongkongu będzie w wieku powyżej 65 lat. Największy „skok” ku długowieczności odnotowano właśnie we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Według danych ludzie mieszkający we wskazanych regionach w 2021 roku osiągali średni wiek 76,5 lat w porównaniu z zaledwie 43 latami w 1950 roku.

W skali globalnej przyjmuje się, że dziecko urodzone w 2021 roku może spodziewać się, że będzie żyło średnio nawet 25 lat dłużej niż noworodek z 1950 roku. To ogromny skok cywilizacyjny, za który odpowiada szereg czynników społecznych, w tym przede wszystkim rozwój medycyny.

Według stanu na 2020 rok (przed pandemią) średni wiek Japończyków wynosi 81 lat (mężczyźni) lub ponad 88 lat (kobiety). Włoszki żyją średnio 84 lata, natomiast mężczyźni 78 lat. Dla porównania według danych GUS, średni wiek Polaka wynosi 71,8 natomiast Polki 79,7 roku.

Statista

W Europie najdłużej żyją Południowcy i Skandynawowie. Oprócz Włochów, sędziwego wieku dożywają również Finowie, Portugalczycy czy Niemcy. Do 2050 roku długowieczność ma stać się również cechą charakterystyczną Hiszpanów.

Zobacz także: Im kraj jest bogatszy, tym nastolatkowie są mniej zadowoleni ze swojego życia [BADANIE]

Kobiety żyją znacznie dłużej od mężczyzn

Przewagę w zakresie średniej długości życia odnotowano w prawie wszystkich populacjach na podstawie dostępnych danych, zarówno przeszłych, jak i obecnych. Według danych historycznych przytaczanych przez ONZ, w populacjach przedindustrialnych różnica w długości życia pomiędzy płciami mogła wynosić średnio 2-3 lata. W ostatnich dziesięcioleciach luka znacząco się pogłębiła, szczególnie w państwach, gdzie poziom śmiertelności jest stosunkowo niski. W 1950 roku kobiety na całym świecie żyły prawie cztery lata dłużej niż mężczyźni. W 2021 roku zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogli przewidywać, że będą żyć dłużej niż w 1950 roku, jednak różnica między nimi wzrosła do ponad pięciu lat. Przewiduje się, że globalna oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wzrośnie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, osiągając 80 lat.

Zobacz także: W Polsce powstanie nowy hub. Ośrodek będzie specjalizował się w rozwoju oprogramowania

Jak zatrzymać globalne zmiany demograficzne?

Jak wskazuje ONZ w Światowym Raporcie Społecznym, dzietność oscylowała poniżej poziomu zastępowalności pokoleń w 124 z 236 krajów (lub obszarów autonomicznych). Z tego 47 odnotowało płodność poniżej 1,5 urodzeń na kobietę. W ciągu ostatnich trzech dekad niektóre rządy zaniepokojone wskaźnikami dotyczącymi urodzeń zaczęły wdrażać programy aktywnego wsparcia mające na celu podniesienie poziomu dzietności. Na podstawie danych z 2019 roku rządy w połowie z 82 krajów o niskiej dzietności, dla których dostępne są dane, przyjęły podobną politykę.

Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ komentuje wyniki badań w raporcie:

Starzenie się społeczeństwa jest definiującym globalnym trendem naszych czasów. Określa się go również jako wielki sukces, który niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Jednym z głównych wyzwań stojących przed krajami o starzejącej się populacji jest zapewnienie, by gospodarka mogła zaspokoić potrzeby konsumpcyjne rosnącej liczby osób starszych.

Poruszony został również temat niskiej dzietności. Jako główny powód wskazuje się niezgodność między karierą zawodową a życiem rodzinnym. Dylemat, przed którym stają młode kobiety dotyczy większości rozwiniętych gospodarek. Jako przyczyny niskiej płodności wskazano również niewystarczającą elastyczność rynku pracy, system edukacji, równość płci, powiązania między małżeństwem a posiadaniem dzieci, rządowe dotacje na koszty wychowania dzieci, kryzys na rynku mieszkaniowym i migracje międzynarodowe.

System emerytalny w Polsce wymaga naprawy [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker