Polska

Recepty elektroniczne – innowacja na miarę XXI wieku

Elektroniczne recepty to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 2020 roku. Postępująca cyfryzacja wpłynęła na całkowitą zmianę procedury przepisywania i wykupywania leków. Jak można zrealizować otrzymaną od lekarza e-receptę? Co warto wiedzieć na jej temat?

Jakie dane zawiera e-recepta?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że recepta online stanowi dokładny odpowiednik papierowej recepty, z tym że zapisane w niej dane występują w formie elektronicznej. Są to:

  • dane pacjenta,
  • dane lekarza wystawiającego receptę,
  • dane podmiotu, w którym została wystawiona recepta,
  • informacje o leku – nazwa, postać, ilość, dawka i sposób dawkowania,
  • data wystawienia recepty,
  • data ważności dokumentu.

Dlaczego warto posiadać Internetowe Konto Pacjenta?

Pacjent, który posiada profil IKP, dane potrzebne do zrealizowania recepty elektronicznej, otrzymuje za pośrednictwem emaila bądź też sms-a. Z kolei pacjenci, którzy nie dokonali rejestracji, otrzymają od lekarza informacyjny wydruk e-recepty, jednak muszą zgłosić się po niego osobiście do przychodni lub gabinetu. Osoby, które chcą spersonalizować sposób otrzymywania danych o e-recepcie, muszą zalogować się na swoje internetowe konto pacjenta, a następnie wybrać interesujący je rodzaj powiadomień – email, SMS bądź też aplikacja mobilna.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy warto założyć konto IKP. Otóż, gwarantuje ono dostęp nie tylko do informacji o aktualnie otrzymanej e-recepcie, ale także do historii zwolnień lekarskich, dokumentów medycznych, a także wszystkich do tej pory otrzymanych recept.

W jaki sposób przebiega realizacja recepty?

Pacjent, który otrzymał powiadomienie o wystawieniu recepty elektronicznej, musi udać się do apteki, w której chcę wykupić dany lek. Uwaga – polskie prawo określa, że niemożliwe jest kupno leków na receptę online. Co prawda, działają apteki internetowe, jednak można w nich zamawiać leki na receptę z odbiorem osobistym we wskazanej aptece.

Osoba, która chce zrealizować otrzymany od lekarza dokument, powinna:

  • podać pacjencie czterocyfrowy kod PIN oraz swój numer PESEL,
  • okazać farmaceucie plik PDF z e-receptą, a następnie pozwolić na zeskanowanie umieszczonego tam kodu,
  • pokazać otrzymany od lekarza wydruk informacyjny z kodem kreskowym.

Zdarzają się pacjenci, którzy realizację e-recepty z różnych powodów odkładają na późniejszy termin. Powinni pamiętać o tym, że ważność dokumentu różni się w zależności od tego, jakiego leku ten dotyczy. Standardowa recepta elektroniczna ważna jest przez okres 30 dni od daty wystawienia jej przez lekarza. Niektórzy pacjenci jednak nie mają świadomość tego, że na wykupienie antybiotyku mają zaledwie 7 dni. Recepty mogą być ważne także przez okres 120, a nawet 365 dni. W momencie, kiedy czas ten upłynie, realizacja dokumenty będzie niemożliwa.

Czy e-receptę trzeba zrealizować osobiście?

Pacjenci, u których objawy choroby są na tyle dokuczliwe, że nie są w stanie osobiście udać się do apteki, często zastanawiają się, czy e-receptę koniecznie muszą realizować osobiście. Otóż, dane potrzebne do jej realizacji mogą przekazać dowolnej osobie, która w ich imieniu uda się do apteki.

W tym miejscu warto również podkreślić, że leki z jednej e-recepty można wykupić w kilku aptekach, w wybranym przez siebie czasie. Jeśli lekarz przepisze pacjentowi więcej opakowań tego samego leku, bardzo ważne jest, by pozostałe opakowania wykupił w tej samej aptece, w której nabył pierwsze opakowanie.

W jaki sposób można uzyskać e-receptę?

Jeszcze do niedawna pacjenci, którzy chcieli uzyskać e-receptę na konkretne leki, koniecznie musieli osobiście umówić się na wizytę u lekarza. Było to mało wygodne rozwiązanie, które dodatkowo przyczyniało się do zwiększania kolejek w tak zatłoczonych przychodniach. Postępujący postęp technologiczny sprawił jednak, że w dzisiejszych czasach pacjenci mają o wiele szersze możliwości, jeśli chodzi o kontakt ze specjalistą.

Wielu pacjentów wciąż jednak decyduje się na tradycyjne, osobiste stawiennictwo w gabinecie lekarza. W takiej sytuacji po wysłuchaniu pacjenta i zakończeniu konsultacji, lekarz wprowadzi dane o wystawionej recepcie do elektronicznego systemu Ministerstwa Zdrowia. Pacjent natomiast otrzyma powiadomienie o dokumencie w wybranej przez siebie formie.

Zobacz także: Rząd szykuje kolejny bubel? Chodzi o odszkodowania za błędy medyczne

Coraz częściej pacjenci decydują się na kontakt z lekarzem za pośrednictwem telekonsultacji. Nie wymagają one osobistego stawiennictwa w gabinecie lekarza. Cała rozmowa odbywa się przez telefon bądź też za pośrednictwem internetu. Wiele osób zastanawia się, czy jest to rozwiązanie w pełni legalne. Oto, polskie prawo głosi, że e-recepta może być wystawiona wyłącznie po przeprowadzonej konsultacji. Nie precyzuje jednak, że ta musi odbyć się twarzą w twarz.

Osoby, które przyjmują leki na stałe, często czują się zmęczone koniecznością umawiania wizyty w gabinecie lekarza za każdym razem, kiedy potrzebują nowego opakowania leku. Osoby te często korzystają z usług internetowych portali, które umożliwiają otrzymanie recepty po wypełnieniu formularza. Oczywiście, nie są to miejsca, w których pacjent według własnego uznania może zamówić potrzebny mu lek. To lekarz na podstawie uzyskanych od niego informacji zadecyduje o tym, czy wystawieniu dokumentu jest zasadne. Jeśli dojdzie do wniosku, że w przypadku danego pacjenta żadne leki na receptę nie są konieczne, zwyczajnie odmawia wystawienia recepty elektronicznej. Może zdarzyć się także, że lekarz zechce zapoznać się bliżej z medyczną sytuacją danego pacjenta. W takiej sytuacji może skierować go na dodatkowe badania diagnostyczne bądź też zdecydować się na przeprowadzenie bardziej szczegółowej rozmowy.

Trzeba mieć świadomość tego, że w zdecydowanej większości przypadków, osobiste stawiennictwo w gabinecie lekarza nie jest wymagane. Konsultacja medyczna w dużej mierze opiera się w końcu na rozmowie, którą równie dobrze można przeprowadzić za pośrednictwem telefonu lub internetu. Pacjenci nie muszą się martwić – jeśli lekarz uzna, że dana osoba potrzebuje osobistej konsultacji, na pewno ją na nią skieruje.

Wydatki na zdrowie w Polsce to ponad 170 mld zł rocznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker