Europa

PIE: Oczekiwania płacowe związków zawodowych są coraz większe

Rośnie presja ze strony europejskich związków zawodowych na wzrost wynagrodzeń - donosi Polski Instytut Ekonomiczny. Największy związek zawodowy w Niemczech będzie się domagał w tym roku podwyżek o średnio prawie 14 proc.

Wysoka inflacja uderza w wynagrodzenia. Rosnące koszty życia przyczyniają się tym samym do zwiększonych żądań płacowych pracowników. Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na to, że presja na wzrost wynagrodzeń zwiększyła się w ostatnim czasie w Europie Zachodniej. Rosną także oczekiwania płacowe związków zawodowych. Jak się okazuje, presja z ich strony niejednokrotnie przyniosła skutek. W Polsce jednak rola związków zawodowych jest coraz mniejsza.

Oczekiwania płacowe związków zawodowych rosną

Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych Europy Zachodniej domagają się coraz większych podwyżek. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym nr 11/2023 zwracają uwagę na przykład największego niemieckiego związku zawodowego. Oczekiwania płacowe Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, bo taką nosi on nazwę, wyraźnie rosły w ostatnich trzech latach. 

W 2021 r. przeciętne żądania wynosiły 5,2 proc. podwyżki. Inflacja w Niemczech kształtowała się wówczas na poziomie poniżej 2 proc., a w trakcie roku Niemcy zanotowali także okres deflacji. Rok później próbowano przeforsować wzrost wynagrodzeń o 8,8 proc. W 2023 r. związek zawodowy pragnie podwyżek w wysokości średnio 13,7 proc. 

Co ważne, zwykle udaje mu się wynegocjować swoje żądania. Faktyczne podwyżki są jedynie nieco niższe – o 1-2 pkt proc. od tych forsowanych przez związek.

Zobacz też: PIE: Przedsiębiorcy wspierają pracowników w obliczu inflacji. W jaki sposób?

Rola związków zawodowych w Polsce jest niska

Negocjacje płacowe związków zawodowych odgrywają większą rolę w Europie Zachodniej niż w Polsce. Rola związków zawodowych w Polsce jest znacznie niższa, ze względu na stosunkowo niski odsetek pracowników, który do nich przynależy. Z danych przytoczonych przez analityków PIE wynika, że do związków zawodowych w Polsce zapisanych jest jedynie 10,5 proc. zatrudnionych. Jedynie, bowiem dla przykładu w państwach skandynawskich, takich jak Finlandia, Szwecja czy Dania wskaźnik uzwiązkowienia wynosi między 59, a nawet 67 proc.

Polacy coraz bardziej niechętnie dołączają do związków zawodowych. Spadek odsetka pracowników przynależących do związków jest zauważalny. W 1990 r. wynosił ok. 40 proc.

Spada liczba negocjacji zbiorowych w Polsce

Analitycy PIE zwracają uwagę, że w Polsce odnotowujemy spadek liczby negocjacji zbiorowych. Przytaczają w tym miejscu Francję, w której porozumienia w ramach układów zbiorowych występują 20 razy częściej niż w Polsce. W naszym kraju spada także liczba zawieranych układów zakładowych. PIE pisze:

W 2021 r. zawarto 48 nowych układów obejmujących 20 tys. pracowników, podczas gdy w 2012 r. zawarto 92 nowe układy obejmujące 61 tys. pracowników. Obecnie obowiązuje 6700 układów zbiorowych, jednak liczba ta jest zawyżona, ponieważ duża część układów jest nieaktywna.

Oczekiwania płacowe związków zawodowych wywołują strajki w Europie Zachodniej

W Wielkiej Brytanii czy Francji od kilku miesięcy niemal nieprzerwanie trwają strajki. Na Wyspach w ostatnich dniach protestują pracownicy biura paszportowego. Najgłośniej mówi się o strajkach pracowników kolei, metra, nauczycieli, lekarzy i pracowników służby zdrowia NHS, nauczycieli akademickich i pracowników uniwersytetów oraz urzędników. 

Zobacz też: Amazon zamyka centrum logistyczne! Pracownicy zorganizowali strajk

Ostatnie protesty nauczycieli miały miejsce wczoraj. Według danych rządu, ponad połowa szkół w kraju odwołała w tym czasie część zajęć lub była całkowicie zamknięta. Nauczyciele zwracają uwagę, że ich realne płace spadły w ciągu ostatniej dekady o 11 proc. Przedwczoraj z kolei na ulice wyszli lekarze NHS, urzędnicy i pracownicy metra. Protesty pracowników służby zdrowia mocno wpływają na pracę szpitali w kraju. Kolejne strajki na okres przed świętami wielkanocnymi zapowiedziały już związki zawodowe zrzeszające pracowników kolei. Z kolei we Francji śmieci zalegają na ulicach ze względu na protesty pracowników zakładów gospodarki odpadami. Strajki dotyczą tu nie tylko wynagrodzeń, ale także podwyżki wieku emerytalnego zapowiadanej przez Emmanuela Macrona.

Brytyjscy pracownicy strajkują przeciwko rosnącym kosztom życia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker