Azja i OceaniaChiny

Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

W okresie styczeń-luty 2023 r. Rosja stała się najważniejszym dostawcą ropy do Chin, wyprzedzając Arabię Saudyjską. Chińskie rafinerie kupowały rosyjską ropę z rabatem

Rosyjska agresja militarna na Ukrainie wywołała szereg sankcji ze strony państw Zachodu. Jedną z nich są nadal obowiązujące ograniczenia w zakresie importu rosyjskiej ropy i nałożony limit cenowy. Zachodnie sankcje przyczyniły się do zacieśnienia relacji pomiędzy Rosją a Chinami. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Chin, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Arabię Saudyjską.

Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin

Według danych chińskiego rządu, co należy mieć na uwadze, w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Rosja stała się głównym dostawcą ropy naftowej dla Chin. Tym samym zajęła pozycję Arabii Saudyjskiej. 

Import rosyjskiej ropy do Chin w okresie styczeń-luty 2023 r. wyniósł 15,68 mln ton, czyli 1,94 mln baryłek dziennie. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba ta wyniosła 1,57 mln baryłek, co oznacza wzrost o 23,8 proc. Dla porównania import z Arabii Saudyjskiej wyniósł 13,92 mln ton (1,72 mln baryłek). To spadek z poziomu 1,81 mln baryłek dostarczonych w tym samym czasie w 2022 r., a więc blisko 5 proc. mniej.

W ciągu całego 2022 r. Rosja dostarczyła do Chin ponad 86 mln ton ropy, co uplasowało ją na drugiej pozycji wśród największych dostawców. Liderem poprzedniego roku była Arabia z importem na poziomie 87,49 mln ton ropy (1,75 mln baryłek), czyli niewiele więcej od Rosji. Czy początek 2023 r. zwiastuje zwrot Chin w kierunku Rosji w zakresie zakupów ropy?

Zobacz też: Rosja dopłaci do transportu do Kaliningradu. Jest aż tak źle?

Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin dzięki atrakcyjnej cenie

Unia Europejska i państwa należące do G7 na początku grudnia nałożyły sankcje na rosyjską ropę, obejmujące ograniczenia w zakresie jej importu drogą morską oraz wprowadzenie limitu cenowego w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Co właściwie oznacza ten limit? W przypadku, gdy obrót rosyjskim surowcem następuje po cenie niższej od limitu, sankcje nie są łamane. 

Rosja zaczęła sprzedawać swoją ropę z rabatem. Niezależne chińskie rafinerie, w większości zlokalizowane w prowincji Shandong, skorzystały na tej zmianie cenowej. Rosyjska ropa ESPO była im od początku tego roku sprzedawano po cenie średnio 8 dolarów niższej od cen ropy na giełdzie paliw ICE. Chińskie rafinerie korzystają z usług pośredników, którzy zajmują się dostawą i ubezpieczeniem rosyjskiej ropy, co pozwala uniknąć oskarżeń o łamanie zachodnich sankcji.

Zachodnie sankcje przyniosły skutek, jest jednak jedno “ale”

Zachodnie sankcje nałożone m.in. na rosyjską ropę w związku z agresją tego kraju na Ukrainie przyniosły skutek. Nałożenie sankcji na import rosyjskiej ropy i limit cenowy G7 na poziomie 60 dolarów za baryłkę to dla Rosji koszt rzędu 160 mln euro dziennie. Jak pisze Gabriel Chrostowski, Zachód dysponuje środkami, które mogłyby doprowadzić do zwiększenia kosztów o dodatkowe 200 mln euro dziennie. To jednak wymagałoby obniżenia pułapu cenowego do 25-35 dolarów za baryłkę i ograniczenia rosyjskiego handlu drogą morską (Europa wygrywa wojnę energetyczną z Rosją. Plan Putina to niewypał?)

Rosyjska ropa nadal jednak znajduje nabywców. Oprócz Chin, które są obecnie najważniejszym odbiorcą rosyjskiej ropy, chętne na nią są także Indie. One również kupują ropę z Rosji z rabatem, a następnie odsprzedają ją na światowych rynkach po wyższych cenach jako ropę pochodzącą z Indii. 

Zobacz też: UE wprowadzi próg cenowy na rosyjską ropę. Niepewność na rynku ropy

Xi spotka się z Putinem

Przewodniczący ChRL Xi Jinping wyruszył w podróż do Rosji, gdzie ma spędzić trzy dni w towarzystwie Władimira Putina. Mimo że Chiny wydały stanowisko wzywające do zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie, Putin otwarcie nazywa chińskiego przywódcę „najlepszym przyjacielem”. Można spodziewać się, że głównym celem wizyty jest zacieśnienie relacji gospodarczych. Rosja pilnie szuka odbiorców swojego eksportu, a Chiny są chętne do zakupu rosyjskich zasobów energetycznych i surowców po obniżonych cenach. 

Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie. Gra o wpływy trwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker