EuropaFinanse

Akcje na europejskiej giełdzie spadają! Rynek w panice?

Zaufanie do sektora bankowego spada, a drastyczny wzrost CDSów Deutsche Banku jeszcze pogorszył sytuację. 

Europejskie giełdy od początku dnia notują spadki po tym jak inwestorzy wycenili w swoich decyzjach podwyżki stóp procentowych EBC i Fed. Innymi słowy, zaufanie do sektora bankowego spada, a drastyczny wzrost CDSów Deutsche Banku jeszcze pogorszył sytuację. 

Akcje na europejskiej giełdzie spadają

Ogólnoeuropejski indeks Stoxx 600 składający się z 600 europejskich spółek stracił od początku dnia już 1,80 procent swojej wartości. Spadają także inne europejskie indeksy jak FTSE 100 (-1,94 proc.), DAX (-2,29 proc.), CAC 40 Index (-2,16 proc.), FTSE MIB (-2,51 proc.) i IBEX 35 Idx. (-2,60 proc.). Mamy do czynienia ze sporą wyprzedażą europejskich akcji. Oczywiście najbardziej cierpią akcje spółek z sektora bankowego. Indeks Euro Stoxx 600 bank index spadł już aż o 5,07 procent. Niepewność na rynkach finansowych po wybuchu napięć w amerykańskim, szwajcarskim a teraz w ogólnoeuropejskim (wzrost CDSów Deutsche Banku) systemie bankowym.

Na ten moment nie materializują się zapewnienia EBC o wysokiej stabilności systemu finansowego w Europie. Świadczy o tym nie tylko sytuacja Deutsche Banku i reakcja rynków finansowych, ale również ratingi. W tym tygodniu Citigroup obniżył rating europejskiego sektora bankowego z neutralnego (ang. neutral) do przeważonego (ang. overweight), wskazując na negatywne skutki dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Zmienność w globalnym sektorze bankowym powinna zwrócić uwagę inwestorów na ryzyko recesji i pogarszające się fundamenty – czytamy w notce Citigroup

Zobacz także: Nadchodzi kryzys finansowy w Szwecji? Wiele na to wskazuje! [ANALIZA]

Przypomnę, że ten tydzień minął pod znakiem silnego zaostrzenia warunków monetarnych. Europejski Bank Centralny i Bank Narodowy Szwajcarii podniosły stopy procentowe o 50 pkt bazowych, natomiast Bank Anglii i amerykański Fed o 25 pkt bazowych. O ile amerykańskie akcje zareagowały dość łagodnym wzrostem, gdyż J. Powell zasugerował, że przed nami prawdopodobnie jeszcze jednak niewielka podwyżka (+25 pkt baz.), o tyle europejskie giełdy spadały, ponieważ ogólna retoryka bankierów centralnych była na wskroś restrykcyjna, zważywszy na ostatnie turbulencje.

Zobacz także: Bankierzy centralni w Europie nawołują do dalszych podwyżek stóp procentowych!

Czy EBC popełnił błąd?

Upadek banku Silicon Valley Bank (SVB) zapoczątkował okres stopniowej destabilizacji w systemie bankowym i zmniejszył zaufanie do spółek bankowych na rynkach finansowych. Mimo że wraz z SVB upadły także Signature Bank, Silvergate Bank i Credit Suisse, to ryzyko bankructw kolejnych instytucji finansowych (nawet Deutsche Banku) jest stosunkowo niewielkie. Będzie dochodzić albo do wykupu takich banków przez inne instytucje (chyba że okażą się za duże), albo do bezpośredniego wsparcia płynnościowego przez banki centralne. Nie oznacza to jednocześnie, że system bankowy nie będzie się chwiać.

Zobacz także: Przejęcie na polskim rynku logistycznym. Francuski operator umacnia pozycję w Polsce

Po zagwarantowaniu wszystkich depozytów w amerykańskim systemie finansowym przez Fed, FDIC i Departament Skarbu, wydawało się, że wszystko wraca do normy. Jednak wzrost ryzyka upadku kolejnego banku First Republic Bank oraz przejęcie Credit Suisse przez UBS pokazują, że coraz więcej czarnych scenariuszy zaczyna się materializować.

Wydaje się, że podwyżka stóp procentowych aż o 50 pkt bazowych przez EBC była błędem, który może sporo kosztować. Rynek to widzi. Z perspektywy walki z inflacją wraz z jednoczesną próbą zwiększenia stabilności w systemie finansowym lepsza byłaby podwyżka o 25 pkt bazowych wraz z restrykcyjnym lub neutralnym forward guidance. Tak się jednak nie stało, co pogorszyło nastroje inwestorów.

Deutsche Bank chyli się ku upadkowi! CDSy rosną do rekordowego poziomu

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker