Chiny

Populacja Pekinu zmniejszyła się po raz pierwszy od 2003 roku

Zwiększenie wydajności gospodarczej kluczowym zadaniem ChRL

Według oficjalnych danych populacja Pekinu zmniejszyła po raz pierwszy od 2003 roku. To niepokojące dane dla chińskiej gospodarki. Obecnie w państwie wprowadzane są programy na szczeblu centralnym i lokalnym mające na celu pobudzenie wzrostu. 

Populacja Pekinu zmniejszyła się po raz pierwszy od 2003 roku!

W stolicy Chin populacja zmniejszyła się po raz pierwszy od 2003 roku. Wówczas odnotowano spadek ludności w stolicy w związku z epidemią SARS. W 2022 roku odnotowano o 43 000 mniej mieszkańców w porównaniu do 2021 roku, liczba zgonów przewyższała liczbę urodzeń. Drugie co do wielkości miasto Chin (po Szanghaju) liczyło ok. 21,88 mln mieszkańców w 2021 roku, a w 2022 roku liczba ta spadła do 21,84 mln. Zmiana odczytywana jest jako początek kryzysu demograficznego. Warto przypomnieć, że w 2022 roku chińskie Narodowe Biuro Statystyczne odnotowało pierwszy spadek liczby ludności w kraju od 1961 roku i rekordowo niski wskaźnik urodzeń wynoszący 6,77 urodzeń na 1000 osób (Więcej: Populacja Chin spadła po raz pierwszy od ponad 60 lat oraz Demografia Chin załamała się. Populacja spadnie w 80 lat nawet o 0,9 mld).

Zobacz także: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Według oficjalnych danych śmiertelność w Pekinie wzrosła w ubiegłym roku do 5,72 zgonów na 1000 osób. W tym samym okresie wskaźnik urodzeń spadł do 5,67 urodzeń na 1000 osób.

Zmiana wydajności kluczowym zadaniem ChRL

Zmiany w strukturze demograficznej wymagają działań dotyczących wydajności gospodarczej. W ciągu ostatnich dekad można zaobserwować, że chińska gospodarka zmienia się, z ośrodka produkcyjnego zorientowanego na niezaawansowane produkty staje się ośrodkiem inwestującym w rozwiązania technologiczne. To ma kluczowe znaczenie dla struktury zatrudnienia. Z tego powodu spadek ludności nie musi być powiązany ze spadkiem produkcji gospodarczej. Istotne jest przejście od branż pracochłonnych do branż wymagających zaawansowanych technologii. Mogłoby to doprowadzić do ożywienia, nawet przy mniejszej puli siły roboczej.

Zobacz także: Masowy strajk na niemieckiej kolei! Związkowcy sparaliżują kraj?

Duży wpływ na obecne zjawiska demograficzne ma obowiązująca w latach 1979-2015 polityka jednego dziecka. W 2015 roku złagodzono ją, wprowadzając możliwość posiadania dwójki dzieci. Od 2021 roku wprowadzono tzw. politykę trojga dzieci.

Obecnie szacuje się, że do 2036 roku liczba ludzi w Chinach, którzy będą w wieku produkcyjnym, wyniesie ok. 900 milionów. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje z kolei, że do 2050 roku przewidywany spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym wyniesie 23%. W tym roku Indie mają prześcignąć Chiny jako najbardziej zaludniony kraj świata (Więcej: Indie staną się najludniejszym krajem świata w 2023 roku!). W Indiach populacja ma osiągnąć szczyt na poziomie 1,7 mld ludzi. Co więcej, według prognoz do 2050 roku kraj ten ma odpowiadać nawet za jedną szóstą wzrostu światowej populacji w wieku produkcyjnym (15-64 lat). Oznacza to również znaczące zmiany w układzie geopolitycznym. Tymczasem według ONZ od 2025 roku nawet do końca stulecia w Chinach będzie obserwowany ujemny przyrost demograficzny. Dla porównania również ONZ podaje, że populacja Indii do 2064 roku będzie w trendzie wzrostowym.

Działania Chin na poziomie centralnym i lokalnym

Oprócz wzrostu wydajności, planowane jest wprowadzenie 20 zaleceń na Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej w 2023 roku (CPPCC), które ogłoszono na konferencji na początku marca tego roku. Propozycje te mają sprzyjać wzrostowi demograficznemu. W planach jest zapewnienie lepszego dostępu do bezpłatnej edukacji czy rozszerzenie systemu wsparcia młodych rodzin. W niektórych prowincjach można się spotkać również z innymi regulacjami. Jak informuje portal qz.com, w Gansu i Shanxi, zaczęto oferować 30-dniowy płatny urlop małżeński, aby zachęcić nowożeńców do założenia rodziny. W Syczuanie zniesiono ograniczenia dotyczące rejestracji urodzeń noworodków, co ma umożliwić rejestrację nie tylko parom, ale również samotnym rodzicom. Południowe miasto Hangzhou zaoferowało dofinansowanie badań in vitro w ramach jednego planu ubezpieczenia zdrowotnego. Obywatelom ChRL przysługuje również lepszy dostęp do systemu bezpłatnego leczenia bezpłodności.

Chińska gospodarka się zmienia. Duży wpływ na jej przyszłą formę będzie mieć demografia, przy czym kluczowy wydaje się wzrost efektywności. Pekin stara się również zachęcać do posiadania dzieci poprzez programy prorodzinne, w tym leczenie bezpłodności.

Plan Chin na 2023 rok? 12 mln nowych miejsc pracy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker