USA

77% młodych Amerykanów nie nadaje się do wojska!

Z badania Pentagonu wynika, że aż 77 proc. młodych Amerykanów nie może wstąpić do wojska z powodu nadmiernej otyłości, chorób psychicznych i zażywania narkotyków.

Badanie Pentagonu wykazało, że 77 proc. młodych Amerykanów nie kwalifikuje się do służby wojskowej. Głównie powody to otyłość (11 proc. młodych Amerykanów), występowanie chorób fizycznych lub psychicznych (11 proc.) i zażywanie narkotyków (8 proc.). Natomiast 44 proc. amerykańskiej młodzieży nie może wstąpić do wojska z więcej niż jednego powodu. Tym samym, zaledwie jedna czwarta osób w wieku 17 do 24 lat jest w stanie podjąć służbę wojskową. Wyniki badania są zatrważające.

Największy wzrost liczby zdyskwalifikowanych w latach 2013-2020 dotyczył zdrowia psychicznego i nadwagi. Rzecznik Departamentu Obrony mjr Charlie Dietz stwierdził, że:

Jest wiele czynników, przez które się poruszamy, takich jak fakt, że młodzież jest bardziej rozłączona i bezinteresowna w porównaniu z poprzednimi pokoleniami.

Dietz dodaje również, że nasilają się obawy związane z kurczącą liczbą potencjalnych rekrutów, stąd przed amerykańską armią stoi wiele wyzwań związanych z rekrutacją.

Spadająca populacja weteranów i kurczący się ślad wojskowy przyczyniły się do powstania rynku, który nie jest zaznajomiony ze służbą wojskową, co skutkuje nadmiernym poleganiem na wojskowych stereotypach – wskazuje rzecznik Pentagonu

Zobacz także: Biden prosi Kongres o 33 mld dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy

Stephanie Miller, zastępczyni asystenta sekretarza obrony ds. polityki personelu wojskowego stwierdziła:

Stanowi to bezprecedensową lukę w misji [rekrutacyjnej – red.] i jest powodem do niepokoju.

Natomiast senator Thom Tillis, członek panelu personalnego Senackiej Komisji Sił Zbrojnych wyraził zaniepokojenie tą sytuacją i stwierdził, że być może jesteśmy w przededniu długoterminowego zjawiska niedoboru młodych osób zainteresowanych służba wojskową.

Mówiąc wprost, martwię się, że jesteśmy teraz we wczesnych dniach długoterminowego zagrożenia dla całkowicie ochotniczych sił. [Istnieje] niewielka i malejąca liczba Amerykanów, którzy kwalifikują się i są zainteresowani służbą wojskową. Każda miara śledząca środowisko rekrutacji do wojska idzie w złym kierunku – mówił Tillis

Amerykańskie wojsko jest podstawowym elementem bezpieczeństwa narodowego USA, a w dużym stopniu także bezpieczeństwa krajów NATO. Luki w rekrutacji mogą w znaczący sposób osłabiać zdolność wojska do wysokiej skuteczności i utrzymania gotowości nadejścia nieprzewidzianego konfliktu na terenie krajów NATO czy w przypadku wybuchu wojny z Chinami.

Siły zbrojne USA rozmieszczone są w co najmniej 750 bazach w 80 krajach na całym świecie. Najwięcej amerykańskich wojskowych jest w Niemczech (35 tys.), we Włoszech (12 tys.) i w Wielkiej Brytanii (9,5 tys.). W Polsce przed wojną na stałe stacjonowało ok. 3,5 tys. osób w trybie trwałej rotacji, jednak po rosyjskiej agresji na Ukrainę, liczba ta silnie wzrosła. Według danych Departamentu Stanu USA w naszym kraju jest obecnie ok. 10 tys. żołnierzy amerykańskich różnych formacji. W całej Europie jest ich ok. 100 tys.

Ile Stany Zjednoczone wydają na wojsko? 163 razy więcej niż na zatrzymanie pandemii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker