GospodarkaPolska

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętniona monetami NBP

NBP wprowadził do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie mające upamiętnić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

12 kwietnia 2023 roku Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętniona monetami NBP

Moneta o nominale 200 zł jest wykonana ze złota, ma średnicę 27 milimetrów i masę 15,5 grama. Została wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i jest dostępna w cenie 4600 zł. Moneta o nominale 10 zł zaś jest wykonana ze srebra, ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama. Została wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk i jest dostępna w cenie 200 zł.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Źródło: Narodowy Bank Polski

Zobacz także: Raport NBP: Inflacja w 2023 r. będzie jednocyfrowa, ale cel osiągnie dopiero na koniec 2025 r.

Jak widać na zamieszczonej powyżej grafice, na rewersie złotej monety przedstawiono wizerunki cywilów z czasu powstania w getcie warszawskim na tle gwiazdy Dawida, której zarys tworzy ceglany mur – taki mur oddzielał teren getta od tzw. strony aryjskiej. Na rewersie srebrnej monety widnieje sylwetka chłopca z podniesionymi rękami. Wizerunki postaci zostały zaprojektowane na podstawie zdjęć wykonanych przez Niemców w trakcie likwidacji getta. Na awersach obu monet przedstawiono zarys granic getta warszawskiego – największego z gett utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Europie. Złote i srebrne monety „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim” można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Powstanie w getcie warszawskim — największy akt zbrojnego oporu ludności żydowskiej podczas II wojny światowe

Na obszarze ok. 307 ha w kulminacyjnym momencie, wiosną 1941 r., stłoczono ok. 460 tys. Żydów. Ponad 90 tys. z nich zmarło w wyniku ciasnoty, głodu i chorób. Latem 1942 r. Niemcy przeprowadzili tzw. Wielką Akcję i deportowali z getta do obozu zagłady w Treblince ok. 260 tys. Żydów. Po tych wydarzeniach w getcie zostało ok. 50 tys. osób, a jego obszar zmniejszono.

Zobacz także: Rohlig Suus Logistics buduje nowy magazyn na Lubelszczyźnie

W lipcu 1942 r. powstała Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Drugą grupą zbrojną działającą na terenie getta był Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW) na czele z Pawłem Frenklem. W styczniu 1943 r. na wieść o kolejnych deportacjach bojowcy stawili opór zbrojny. Niemcy wstrzymali transporty. Ośmieleni tym efektem członkowie ŻOB i ŻZW w kolejnych tygodniach przygotowywali się do walki: organizowali broń i tworzyli kryjówki oraz bunkry.

Powstanie wybuchło o świcie 19 kwietnia 1943 r., gdy Niemcy przystąpili do likwidacji getta. Okupanci zakładali, że akcja potrwa kilka dni, napotkali jednak na zaciekłą obronę. Rozpoczął się największy akt zbrojnego oporu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Było to zarazem pierwsze zbrojne wystąpienie o tak dużej skali podjęte przeciwko Niemcom przez polskie organizacje podziemne, jak i również pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Zobacz także: Profesjonalni prognostycy przewidują, że inflacja w Polsce jeszcze długo będzie wysoka

Największa bitwa rozegrała się w dniach 19–22 kwietnia 1943 r. na nieistniejącym dziś placu Muranowskim. 8 maja Niemcy odkryli bunkier przy ul. Miłej 18, w którym znajdował się sztab ŻOB z Mordechajem Anielewiczem. Wiele ukrywających się tam osób, aby nie trafić do niewoli, popełniło samobójstwo, inni zginęli. Niemcy uznali, że powstanie zakończyło się 16 maja 1943 r., kiedy wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Jednak do zbrojnych starć dochodziło jeszcze w następnych dniach. Po upadku powstania większość zabudowy getta spalono, a wszystko zrównano z ziemią.

Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski został upamiętniony monetą NBP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker