EuropaGospodarka

Grupa ORLEN utworzyła nową spółkę — ORLEN Projekt Česká republika

Grupa ORLEN utworzyła spółkę, która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. ORLEN Projekt Česká republika s.r.o ułatwi optymalizację kosztową inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji Grupy w regionie.

ORLEN Projekt Česká republika zostanie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy w regionie

ORLEN Projekt Česká republika s.r.o. zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska. Udziałowcami są ORLEN Projekt SA i ORLEN Unipetrol RPA, posiadający odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. W zakresie jego działalności znajdzie się nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych  i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy ORLEN Unipetrol.

Zobacz także: Grupa ORLEN kontynuuje ekspansję w Niemczech

Jak zaznacza Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu ORLEN Unipetrol, spółka jest częścią dynamicznie rozwijającej się Grupy ORLEN i wspólnie z nią przedsiębiorstwo przygotowuje się do transformacji i rozwoju naszej działalności w kierunku neutralności emisyjnej, którą osiągniemy do 2050 roku. Nowa spółka projektowa, w której ORLEN Unipetrol agreguje umiejętności i doświadczenie inżynierskie, będzie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy nie tylko w Czechach, ale w całym regionie.

Powołanie spółki ułatwi transfer kompetencji i usprawni proces zarządzania

ORLEN Projekt Česká republika będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje ORLEN Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych. Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawni proces zarządzania obszarem inwestycji Grupy ORLEN.

Zobacz także: Grupa ORLEN uzyskała nowe koncesje w Norwegii. Ma ich już 98!

Jak podkreśla Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt, budowa silnej Grupy Kapitałowej ORLEN Projekt oznacza utworzenie prężnego centrum kompetencyjnego, oferującego atrakcyjne warunki rozwoju zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Perspektywa zdobycia unikalnego doświadczenia i możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji w dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym środowisku zachęci młode kadry inżynierskie do aplikowania do obydwu spółek.

Grupa ORLEN umacnia swoją pozycję na zagranicznych rynkach

Powołanie czeskiej spółki inżynieryjnej wpisuje się w Strategię Biznesową ORLEN Projekt na lata 2022– 2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy ORLEN Projekt. Do wzmocnienia jej pozycji przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim GK Energa Invest oraz PGNiG GAZOPROJEKT.

Zobacz także: Wyróżnienie Top Employer zostało po raz kolejny przyznane polskim przedsiębiorstwom

Jak informuje Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, w wyniku skutecznie przeprowadzonych konsolidacji zbudowano największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Koncern ma potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale też całego regionu. Powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w nasze strategiczne ambicje związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych.

Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker