Azja i Oceania

Przełom w relacjach Korei Południowej i Japonii. W tle spór historyczny, Pjongjang i USA

Korea Południowa postanowiła zakończyć spór historyczny z Japonią. Dzięki kontrowersyjnej decyzji relacje handlowe i polityczne między krajami poprawiają się, a to ma ukrócić zapędy Korei Północnej

Przełom w relacjach Korei Południowej i Japonii został przypieczętowany. Korea Południowa oficjalnie przywróciła Japonię na listę handlową krajów traktowanych w sposób preferencyjny. To istotne ocieplenie relacji pomiędzy dwoma krajami, po tym jak trzy lata temu status handlowy Japonii został obniżony w wyniku sporu o odszkodowania z czasów wojny. W obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej kraje doszły jednak do wniosku, że warto się porozumieć.

Przełom w relacjach Korei Południowej i Japonii

Korea Południowa oficjalnie przywróciła Japonię na tzw. białą listę handlową. Znajdują się na niej kraje, które są traktowane w handlu w sposób preferencyjny. To przełom w relacjach między krajami.

Trzy lata temu, we wrześniu 2019 r., Korea Południowa obniżyła status Japonii w odpowiedzi na taki sam ruch z jej strony. Japonia zaostrzyła wówczas również kontrolę eksportu kluczowych substancji chemicznych wykorzystywanych przez południokoreańskie firmy w produkcji półprzewodników. Korea Południowa zdecydowała się wtedy na złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Zwrot w relacjach między krajami nastąpił w marcu 2023 r., kiedy południowokoreański rząd ogłosił kontrowersyjny plan rozwiązania sporu historycznego.

Zobacz też: Korea Południowa wprowadza wsparcie finansowe. Celem ograniczenie kryzysu demograficznego

Czego dotyczył spór między Koreą Południową a Japonią?

Przepychanki handlowe były efektem sporu dyplomatycznego o odszkodowania dla ofiar pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego podczas II wojny światowej. Japończycy zmuszali Koreańczyków do ciężkiej pracy podczas okupacji Półwyspu Koreańskiego, a żołnierze wykorzystywali kobiety.

Spór rozgorzał na dobre, kiedy południowokoreański Sąd Najwyższy wydał w 2018 r. orzeczenie wzywające japońskie firmy do zapłaty odszkodowań. Firmy te odmówiły, a Japonia zdecydowała się na wprowadzenie wspomnianych restrykcji w zakresie eksportu do Korei. Powołała się przy tym na porozumienie zawarte między krajami w 1965 r., które to według Japończyków rozwiązało wówczas sprawę. Część historyków ocenia jednak, że porozumienie zawarto pod naciskiem USA. 

Przełom przyniósł dopiero marzec 2023 r., kiedy rząd Korei Płd. ogłosił, że ofiary pracy przymusowej otrzymają odszkodowania za pośrednictwem koreańskich funduszy. Mają one zostać zgromadzone z „darowizn” sektora publicznego. Oznacza to, że ani japońskie firmy, ani tamtejszy rząd, nie zapłacą tym osobom nic. Zrobią to de facto koreańscy podatnicy.

To decyzja co najmniej kontrowersyjna, która pokazuje, jak bardzo wybranemu w maju 2022 r. prezydentowi Korei Yoon Suk-yeol’owi zależy na poprawie stosunków z Japonią. Zaraz po ogłoszeniu decyzji koreański prezydent wybrał się do Japonii na spotkanie z premierem Fumio Kishidą, gdzie podkreślał chęci odbudowy więzi gospodarczych i współpracy dla bezpieczeństwa obu krajów. Po spotkaniu Korea Płd. wycofała skargę do WTO, a Japonia zniosła ograniczenia eksportowe.

Zobacz też: Japonia znów otwiera ruch bezwizowy i znosi limity przylotów

Nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg

Odnowienie relacji dyplomatycznych między Koreą Południową a Japonią to w części także odpowiedź na wzrastające zagrożenie ze strony Korei Północnej. Na poprawę relacji naciskały Stany Zjednoczone, którym napięcie między sojusznikami było bardzo nie na rękę. USA zależy na koalicji nie tylko powstrzymującej zapędy Korei Północnej, ale także Chin. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w styczniu udał się zarówno do Korei Południowej, jak i do Japonii, gdzie rozmawiał na temat bezpieczeństwa w regionie.

Teraz wraz z USA Koreańczycy i Japończycy mają budować trójstronne relacje, które mają zapobiec militarnym zapędom Pjongjangu. W ostatnim czasie Korea Północna po raz kolejny postanowiła postraszyć, przyspieszając prace nad testami rakiet do przenoszenia broni jądrowej. 

Przy okazji przywrócenia Japonii na białą listę handlową, południowokoreańskie ministerstwo handlu, przemysłu i energii ogłosiło, że rząd w Seulu nadal podtrzymuje ograniczenia eksportu do Rosji i Białorusi. Podkreślono, że jest to wsparcie ze strony Korei Południowej dla „prowadzonej przez USA kampanii nacisku na Rosję i jej sojuszników” w związku z wojną na Ukrainie.

Cud nad rzeką Han, czyli jak Korea dokonała największego skoku gospodarczego w dziejach [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker